Põltsamaa Ametikool ja Dotnuvos Projektai sõlmisid koostööleppe

Põllumajanduse eriala õpetamisele Põltsamaa Ametikoolis otsustas õla alla panna firma AS Dotnuvos Projektai. Esmaspäeval oli pidulik hetk, kus juba pikka aega ette valmistatud koostööleping pidulikult allkirjastatud sai.

Põltsamaa Ametikoolis on põllumajanduse eriala juba palju aastaid õpetatud ning samuti on aastaid tehtud tihedat koostööd mitmete põllumajandusettevõtetega.  Kooli direktori Viive Kibena kinnitusel on põllumajandusliku eriala õpetamine neil aastatega järjest tugevamaks muutunud, sealhulgas  on arenenud tehniline pool.

“Meie eesmärk on koolitada ettevõtetele võimalikult hästi haritud oskustöölisi. Selliseid asjatundlikke noori saame me  aga ette valmistada ainult juhul, kui neil on võimalik tundma õppida kõige moodsamat tehnikat. Kõike pole aga koolil endal mõtet soetada. Lisaks tahame me siin pakkuda enesetäiendusvõimalusi ka ümberkaudsete põllumajandusettevõtete töötajatele ning talunikele. Me püüame teha kõik endast sõltuva, et sellisest koostööst mõlemapoolne kasu tõuseks,” rääkis Kibena.  

Koostööks head tingimused

Firma AS Dotnuvos Projektai Eesti tütarfirma direktori Toomas Kulu sõnul on Põltsamaa Ametikoolis põllumajanduslik pool tugev ning seetõttu on nendel kui põllumajandustehnika edasimüüjatel põhjust ametikooliga tõhusamat koostööd teha. Põltsamaa kool valiti koostööpartneriks välja ka seetõttu, et Kulu ise samast kandist pärit on.

Põltsamaa Ametikooli noored kündjad on saavutanud häid tulemusi künnivõistlustel, kus ka firma Dotnuvos Projektai kaasa lööb. Kulu sõnul on nende eesmärgiks uut tehnikat propageerida ning samas pakkuda noortele võimalust selle  põhjalikumaks tundmaõppimiseks. Samuti on firma jaoks oluline saada tagasisidet tehnika kohta nii tegevpõllumeestelt kui ka ametikoolilt.

Kulu sõnul on neil pakkuda tehnika kohta hulgaliselt infomaterjali. Nüüdisaegne põllumajandustehnika ei saa enam läbi elektroonikata, masinad muutuvad järjest keerulisemaks. Kasutusele on tulnud GPS-süsteemid, automaatroolid, põllukaardid. Näiteks saab väetisekülvikul kasutada programmi, mis lisab rohkem väetist just põllu sellesse ossa,  kus seda enam vaja on.

Seda hirmu Kulu siiski ei tunne, et masinamehed mingil hetkel tehnikast enam üle ei ole. “Tehnika tootjad püüavad masinad võimalikult lihtsad teha. Ega põllumajandustehnika kasutamine keerulisem pole kui auto juhtimine,” lausus ta.  

Tuuakse koju kätte

Kulu lubas, et firma on valmis tooma omalt poolt masinaid Põltsamaa Ametikooli kohale, et nii põllumajanduseriala õpilased kui ka selles valdkonnas tegutsejad nendega lähemalt tutvust saaksid teha. Firmajuhi sõnul on ametikoolis selleks kõik tingimused loodud — alates vajalike ruumide olemasolust kuni toitlustamiseni. Firmas on olemas aastakümnete pikkuse kogemusega künnimehed, kes on valmis noori künnivõistlusteks valmistumisel aitama. Ollakse valmis pakkuma ametikooli õppuritele ka praktikavõimalusi.

Põltsamaa Ametikooli direktori asetäitja õppetöö alal Tambet Valdma sõnas, et tal on hea meel selle üle, et koolil on olemas niisugune asjalik koostööpartner. Ühelt poolt muudab sellise tehnika kasutamise võimalus õpilased  tööturul konkurentsivõimelisemaks, teiselt poolt pakuvad nad  katsetades tehnikale arenguvõimalusi. “Koostöö on kasulik mõlemale osapoolele,” toonitas Valdma.

Põltsamaa Ametikooli täiskasvanute täiend- ja ümberõppeosakonna juhataja Mart Vahesoo sõnul panid nad kunagi selles koolis tehnika arendamisele aluse Phare- programmi kaasabil ja koos firmaga  A. Tammel.  “Kui kaks inimest lepingule allkirjad annavad, siis tähendab see seda, et lepingust tõuseb tulu mõlemale osapoolele. Muidu poleks ju sellel dokumendil mõtet,” lausus Vahesoo.

“Põllumajanduse ja loomakasvatuse õppegrupi õpetaja Tea Kaju kinnitusel on selline koostöö positiivne, sest ametikool ei suuda  ju ise vajalikul määral uut tehnikat osta. “Lisaks meie kooli õpilastele aitab selline koostöö ennast täiendada ka ümberkaudsetel põllumeestel. Sellest võidavad kõik,” lausus Kaju.  

Dotnuvos Projektai

*UAB Dotnuvos Projektai Eesti tütarfirma loodi 2010. aasta lõpus

*Firma peakontor asub Leedus

*Dotnuvos Projektai Eesti tütarfirma asub Tartu vallas Vahi külas

*Kõigi kolme Balti riigi peale kokku töötab ettevõttes ca 200 inimest, neist umbes 160 Leedus

*Nii Eestis kui Lätis on firma teenistuses 22 inimest

*Müüakse edasi firma Case traktoreid ja kombaine, samuti Kvernelandi atru, teravilja- ja väetisekülvikuid, niidukeid, taimekaitsepritse jm põllumajandustehnikat  

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus