Põllumees praegu eriti investeerida ei saa

“Püüame nina vee peal hoida ja katsume rasked ajad üle elada,“ ütles Torma Põllumajandusosaühingu (POÜ) juht Ahto Vili. Investeeringute peale tema sõnul praegu eriti loota ei saa.

Torma POÜ saab tänavu iga kuu mullusega võrreldes umbes miljon krooni vähem piimaraha. Õnneks saab ettevõte oma raha õigel ajal kätte. Piima hind lepitakse kokku iga kuu. “See on küllalt keeruline olukord, prognoose teha ei saa, elame kuu kaupa,“ märkis Vili.

Esimesest niitest on Torma põllumeestel järgmise aasta sööt varutud, kindlasti varutakse veel teisest ja kolmandastki niitest. Ka mullust sööta oli veel üle.

Põllumees ei saa Vili hinnangul teha otsuseid praegusest olukorrast lähtudes, see võib valusalt kätte maksta. Ütlemine, et narri põldu üks kord, narrib tema sind üheksa korda vastu, peab paika.

“Kõrgaretusega loomade puhul on valikud teised kui kümme aastat tagasi,“ märkis ta. Kui lehmade ninaesist vähendada, hakkab loom kehavarude arvelt lüpsma ja nii võib hea piimaandja hoopis ära rikkuda. Vastavalt võimalustele tuleks siis pigem karja vähendada. “Meie oleme seni saanud nii hakkama, et pole pidanud väga halbu lahendusi valima,“ lisas Vili. Tema sõnul pole Torma POÜ seni ka töötajatel palka vähendanud.

“Peab ettevaatlikult majandama, et üle oma võimete ei lähe,“ lisas ta. Kes headel aegadel mahtu investeerisid ehk oma karja suurendasid ja maid juurde ostsid, nendel on praegu keerulisem toime tulla. Torma POÜ on investeerinud efektiivsusesse ja seni on võlgadeta suudetud majandada. “See loob praegu teatud konkurentsieelise, kui saad kohe maksta,“ tunnistas ta.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus