Politsei soovib koolilastele turvalist kooliteed

Jällegi on kätte jõudnud kooliaeg. Nagu igal aastal, alustasid ka tänavu paljud lapsed kooliteed esimest korda. Esimesed nädalad on nende  väikeste inimeste jaoks seetõttu raskemad, et nad ei ole liikluses veel eriti kogenud ning ei oska kooli minnes ja sealt tulles oodata ohtu oma elule ning tervisele.

Loodetavasti on kõik lapsevanemad tänaseks oma lapse jaoks välja valinud kõige ohutuma koolitee, selle koos lapsega läbi käinud ja lapsele selgitanud, millised ohud võivad teda liikluses varitseda.  Küllap olete oma lastele selgeks teinud, et  liiklust enda ümber tuleb hoolikalt jälgida, et enne sõidutee ületamist tuleb alati peatuda, et maanteel tuleb kõndida vasakul teepoolel ja et teed tuleb ületada selleks ette nähtud kohas – kas ülekäigurajal või kohas, kus tee on mõlemale poole hästi näha ning selle ületamine on ohutu.

Neile noortele, kes on harjunud koolis käima rolleri või jalgrattaga, tuleks lapsevanematel meelde tuletada, et mopeediga võib sõita alles alates 14. eluaastast, jalgrattaga sõiduteel sõites peab olema vähemalt 10 aastat vana. 10-15 aastasel jalgratturil ja 14-15 aastasel mopeedijuhil peab kaasas olema vastav juhiluba. Kiivri kandmine rolleriga sõites on kohustuslik, jalgratturil aga soovituslik. Motorollerit (kuni 50 cm3) ja mopeedi ei pea küll Autoregistrikeskuses registreerima, kuid liikluseeskirjad kehtivad nende liiklusvahendite juhtidele samamoodi nagu igale teiselegi.

Rolleriga sõitjatega kaasneb veel rida probleeme, mis sageli silma torkavad ja millele tähelepanu juhin. Lubatud ei ole sõita kõnniteel; sõita juhtrauast kahe käega kinni hoidmata; lasta ennast vedada teise sõidukiga; vedada esemeid, mis takistavad juhtimist või tekitavad ohtu teistele liiklejatele; sõidutada sõitjat, kes ei istu kindlalt istmel. Samuti näeb nii seadus kui hea tava ette öörahust kinnipidamist.

Lõpetuseks tahan lapsevanematele südamele panna ka laste turvavarustuse kasutamise vajalikkust. Lisaks sellele, et turvavarustust kasutaval lapsel on liiklusõnnetusse sattudes suuremad šansid sellest tervena pääseda, võib lapsepõlvest kaasa saadud harjumus alati turvavöö kinnitada tulla teie lapsele kasuks ka tulevikus. Sest kasvades üles turvavöö kinnitamise harjumusega, teevad nad seda tõenäoliselt ka  nad täiskasvanuna autosse istudes.

Soovin kõigile kooliskäijatele edukat kooliaastat! 

DIANA ERIKSON,

Lõuna Politseiprefektuuri Jõgeva politseijaoskonna vanemkonstaabel

blog comments powered by Disqus