Pikk suusahooaeg Kuremaa terviseradadel

Kuremaa terviseradadel oli tänavu võimalik suusatada veel aprilli esimesel dekaadilgi. Ühtekokku kestis suusahooaeg ligemale viis kuud.

Varasemad lumevaesed talved olid rahvast suusatamisest eemal hoidnud. Tänavu talvel taasavastas nii mõnigi inimene selle tervistava sportimisviisi pärast mitmekümneaastast vaheaega. Kel suusavarustust polnud, sai seda laenutada Kuremaa ujulast. Kevadeks laenutuse maht vähenes, sest innustunumad olid endale juba isikliku suusavarustuse muretsenud. Kuremaa radasid kasutati aga seda tihemini.

Loodus andis sel talvel nii lund kui ka parajalt külma. Tänu sellele olid rajad pidevalt sõidetavad. Novembris pidid suusatad, tõsi küll, rajad ise sisse sõitma, sest rajatraktor vajas remonti. Tagantjärele oleme kuulnud, et tänavu olid ka paljud Soome rajamasinavaldajad hädas sama veaga, mis ilmnes meie traktoril. Õnneks edaspidi tehnika alt ei vedanud.

Alates 27. detsembrist kuni hooaja lõpuni oli terviseradadel suusatajatel ja kelgutajatel võimalik end registreerida ja suusatatud kilomeetrid kirja panna. Kui esimesel kuul tegid seda ehk pooled radade külastajatest, siis hooaja lõpupoole meie tähelepanekute põhjal üle kahe kolmandiku. Iseteenindusliku registreerimise käivitasime, et teada saada, kui palju inimesi radu külastab, kust kandist meile tullakse ja kuipalju suusatatakse-kelgutatakse.

Enim jõgevlasi

Kui registreerimislehti uskuda, külastas terviseradasid detsembri lõpus ja jaanuaris 936, veebruaris 1283, märtsis 1148 ja aprillis 29 suusatajat-kelgutajat. Kuremaal käidi talvemõnusid nautimas kõigist Jõgevamaa omavalitsustest ja mujalt Eestistki. Kõige rohkem külastuskordi – 1120 – kogunes Jõgeva linna elanike arvele. Järgnesid Jõgeva vald 1080, Palamuse vald 465, Tartu 155, Põltsamaa linn ja vald 145 ning Tallinn 117 külastuskorraga. Kõige sagedamini – 57 korral – käis terviseradadel suusatamas jõgevlane Taivo Rebane. Järgnesid Valdis Mänd 56 ja Gunnar Koll 54 külastuskorraga. Naistest olid aktiivseimad suusatajad Riina Anton (46 korda) ja Reet Buddell (42 korda).

Kõige arvukamalt oli registreerunuid vabariigi aastapäeval – 420. Suusatama-kelgutama tuldi siis nii agaralt sellepärast, et samale päevale langesid ka vastlapäev ja Sihtasutuse Eesti Terviserajad korraldatud nn ümber maakera suusatamine. Kõige enam kilomeetreid – 69 – suusatas sel päeval kuremaalane Vello Pütsep. Osalejate arvu poolest olime ümber maakera suusatamisel Eesti 66 terviseraja hulgas 9. kohal.

Vaieldamatult tublim suusapere oli perekond Saar Luualt, kelle kontosse kogunes tublisti üle saja osaluskorra ja kelle poolt läbitud kilomeetrite arv küündis 1500ni. Pere noorim liige, esimeses klassis õppiv Kaidi läbis 15 päeva jooksul 52 km, peale selle käis ta ka kelgutamas. Pidevalt käis suusatamas ka Vahtrate pere Luualt. Eesti suusakoondisse kuuluv Eeri harjutas kodus olles samuti Kuremaa radadel. See pere aga läbitud kilomeetreid kirja ei pannud, nagu umbes kolmandik siin tervist nõudlemas käinutestki. Kui arvestada viimati mainitud asjaolu ja seda, et suusatalve algul registreerimist veel polnud, võib öelda, et hinnanguliselt külastas Kuremaa suusaradu ja kelgumäge sel talvel üle 6000 inimese.

Sportijad oodatud ka suvel

Lubasime ka, et loosime registreerunute vahel hooaja lõpus välja auhindu. 20. aprillil me seda ka tegime. Auhinnad panid välja Kuremaa ujula, Jõgeva Vallavalitsus, Jõgevamaa Spordiliit Kalju ja Aimur Säärits. Samuti varusime mõned meened aktiivsematele suusatajatele. Loosiõnn naeratas Rasmus Kolbergile, Avo Lõokesele, Merle Jegorovale, Raino Pollile, Marko Lehtmele, Alan Truusile, Taivo Rebasele, Kaiu Kaselale, Endel Kõrele, Karl Oissarele, Ranet Tõnissoole, Kätlin Kuusele, Margus Jõesaarele ja Reet Buddellile. Eelpool nimetatutel, samuti perekond Saarel, Riina Antonil ja Gunnar Kollil palume ühendust võtta Kuremaa Ujulaga (tel 773 2247).

Suusaradadel ja kelgumäel kohtume kindlasti järgmiselgi talvel. Loodame, et lund jätkub. Ärge unustage meie radadel tervist parandada ka teistel aastaaegadel. Meil on võimalik joosta, kepikõndi harrastada, orienteeruda, niisama jalutada ja kuivemal ajal ka maastikujalgrattaga sõita.

Raja hooldajana tänan kõiki suusatajaid ja kelgutajaid, et hoidsite meeldivalt korda nii rajal kui parklas. Tore, et ka kelgutajad harjusid hooaja lõpuks õiget rada pidi mäele kõndima.

Kohtumiseni uuel suusatalvel!

iii

ANDRES LIPPUR

blog comments powered by Disqus