Pikakannu Pärimuskultuuri Keskus tegeleb kodumaise toidu propageerimisega

Võrumaal Pikakannu külas kogukonna elu korraldava Pärimuskultuuri Keskuse liikmed valmistavad turustamiseks kolme sorti moosi.

MTÜ Pikakannu Pärimuskultuuri Keskus projektijuht Ave Tamra rääkis moosist ka Lustiveres peetud Jõgevamaa kodanikeühenduste konverentsil.

Seltsi eestvedaja Tamra sõnul käidi moosikeetmist õppimas Väimelas tegutsevas Võrumaa Kutsehariduskeskuses. Moose teeme Pikakannu erakooli köögis. Lapsevanemad korjasid metsas pohli, õunad kasvavad kooli aias ning nii valmistamegi jõululauale ammustest aegadest tuntud õuna- ja pohlamoosi. Õuntest ning punase- ja mustasõstrapüreest keedetud moosi nimetame Kooli moosiks”. Hea lapse moosis” on aga nii õunu,  punase- ja mustasõstrapüreed kui veidi pohli.”

Moose müüakse pooleliitrilistes purkides Tallinna ja Tartu kaubamajas ja Tartus Lõunakeskuse taluturul. Lasteasutustele pakutakse aga ennekõike kolmeliitrilistes purkides Kooli moosi”.

Moosid sisaldavad vaid marju, õunu ja suhkrut. Säilitusaineid me ei kasuta,” kinnitas Pikakannnu Pärimuskultuuri Keskuse eestvedaja.

Kooli kööki on üsna lihtne ja odav kohandada sellistele eeskirjadele vastavaks, et seal moosi keeta võib. Keerulisem on aga teha moosipurkidele nõuetekohaseid silte, millele tuleb märkida nõutavad andmed moosi  koostise kohta,” ütles Ave Tamra.

Ta on muide pärit Pala vallast Piibumäelt ning on omandanud kultuuritöötaja kutse koolis, mis praegu Viljandi Kultuuriakadeemia nime kannab.

Tamra sõnul on Pikakannu Pärimuskultuuri Keskus tegutsenud kaksteist aastat. Lisaks moosidele oleme välja töötanud veel mõnede toitude retseptid, mida kavatseme varsti turule tuua. Koolimajas pakume ka  toitlustusteenust erinevate koosviibimiste korraldamiseks. Suvel korraldame aga linnalastele laagreid,” lisas ta.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus