Aasta alguses praktiliselt kogu piimakarjast loobunud aktsiaselts Perevara pani oma tegevuses põhirõhu viljakasvatusele ning nüüd, mil lõikusaeg käes, tasandavad rikkalikud viljasaagid piimakarja pidamisega tekitatud kahjumi.
Kuigi varasematel aastatel oli Perevaras põhirõhk piimakarjakasvatusel, tegeles ettevõte teraviljakasvatusega ka varem. Tänavune saagikus on möödunud aastaga võrreldes keskmiselt kaks korda suurem, mis annab ettevõttele lootust mustades toonides alanud aasta ikkagi positiivsete numbritega lõpetada.
Perevara jättis oma viiest piimafarmist alles ühe, Mõisamaa lauda, kus on veidi üle kahesaja looma. “Piimandus toodab endiselt veel miinust, kuid üldiselt on ettevõte ikkagi plussis,” kommenteeris ettevõtte taimekasvatusjuht Kalle Kivirüüt, viidates heale viljasaagile.
Rapsil väga hea õlisisaldus
Perevara viljapõllud laiuvad ligi 2500 hektaril, kuhu on külvatud otra, talinisu, talirapsi, suvinisu ja suvirapsi. Kõige enam on Perevara põldudel otra – 775 hektarit – ja tänavu saadakse sealt hinnanguliselt üle kuue tonni hektarilt.
“Mõnelt põllult saame ühelt hektarilt isegi üle seitsme tonni vilja, ” märkis Kalle Kivirüüt.
Eelmisel nädalal oli Perevara põllult koristatud talinisu ja -raps. Ka talinisusaak oli sarnane odrale, aidakaalus saadi üle kuue tonni hektarilt. Rapsisaak jäi nelja tonni piiresse, kuid õlisisaldus selles on tänavu väga kõrge. Vilja kokkuostuga tegeleva ettevõtte Oilseeds müügijuht Meelis Fink sõnas, et rapsi õlisisaldus on sel aastal isegi ligi viiskümmend protsenti.
Vilja müüb Perevara peamiselt Baltic Agrole. “Praegu on viljahind maas. Kõige kasumlikum oleks vilja müüa kevadel, mil hinnad on kõrged, kuid paraku pole meil selle hoidmiseks võimalusi,” lisas Kivirüüt.
Ka praegu on viljaga seotud ladustamine ja logistika komplitseeritud nii põllumeestel kui ka kokkuostjatel. Baltic Agro juht Ants Puusta nentis, et vedude organiseerimine on keeruline, sest pole piisavalt palju autosid, mida viljaveoks rakendada.
Kaalutakse kanepi kasvatamist
Traditsiooniliste põllukultuuride kõrval kaalub Perevara hakata kasvatama tööstuslikku kanepit. “Kanepit veel järgmisel aastal ei külva, kuid võib-olla juba ülejärgmisel aastal paneme sadakond hektarit maha,” rääkis plaanidest Kalle Kivirüüt.
Temale teadaolevalt on kanepile järjest suurem nõudlus ja enamik Eestis kasvatatavast läheb kanepiõli tootmiseks. “PRIA põllukultuuride nimistus on juba ligi kakskümmend kanepisorti,” märkis Kivirüüt, kuid lisas, et kanepikasvatus Perevara põldudel on esialgu veel ideejärgus.
Juuni lõpuks oli AS Perevara sunnitud piimakarja müügi tõttu koondama kolmveerand oma töötajaskonnast, kellest enamiku moodustasid farmitöölised. Koondamistele eelnenud koosolekutel arvas juhtkond, et ka traktoristid peavad olema valmis, et talveks neile enam tööd ei jätku. Siiski on praegu selge, et ettevõtte kümmekond traktoristi jäävad ametisse vähemalt novembri lõpuni ning talvel, mil ettevõttes traktoritega tööd ei tehta, jäävad mehed ikkagi Perevara palgale. “Meil on väga head töölised ning neist me loobuda ei soovi. Talvel, mil tööd ei tehta, maksame neile kompensatsiooni,” kinnitas Kalle Kivirüüt.
EILI ARULA