Peipsi kalurid loodavad koha ja ahvena peale

“Lootsime tohutult tindile, sest see ongi meie põhiline ressurss, et elada kevadeni,? rääkis OÜ Omedu Rand tegevjuht Jüri Vooder. Varem oli järvest välja võetud 30 tonni tinti aastas, kuid sellel kevadel sai Omedu Rand ainult 3,5 tonni.

Eelmisel aastal oli olukord veelgi halvem. Põhisaagi saab firma põhjanoodaga püügist. Alguses lubati püüda kala 15 päeva, sest üle-eelmisel aastal ületas ettevõte kalapüügilimiidi. Sellele järgnes kuuajaline püügikeeld. Keeluaja lõppedes anti veel 20 päevaks püügiluba. Kuid siis tulid tormid ja tuuled, mis tööd oluliselt raskendasid. Selle järel oodati jääd, mida ei tulnudki.

Must turg ergutab röövpüüki

?Nii läksidki paljud kalamehed suvel ehitustele. Kõigil on pered,? nentis Vooder.

OÜ Omedu Rand tegevjuht ja kauaaegne kalamees Vooder väidab, et elupõlised kalurid jäävad ikka paigale ega lähe üle teistele tegevusaladele. ?Kui kaluritel pole tööd, siis sööme kurki ja tomatit,? ütles ta naljaga pooleks.

Röövpüük on ohtlik ka legaalsetele ettevõtetele. ?Röövpüüdjad lähevad kalale, millal tahavad ? nii öösel kui päeval. Neid on väga raske kontrollida,? rääkis Vooder.

Tavaline käitumine röövpüüdjatel on, et nad viskavad keskkonnakaitseinspektorit tulemas nähes võrgud vette, kuhu need enamasti jäävadki. Sinna jäävad kinni vetikad, kalad ja ka prügi ? see on tohutu veereostuse allikas.

Kalurid ootavad uut sadamat

“Läheb veel tükk aega, kuni röövpüügist jagu saadakse. Aga kunagi see lõpeb,? on Vooder veendunud. Ta loodab, et Omedu sadama valmides muutub ka röövpüügiga tegelejate olukord. Legaalsed kalamehed suudavad püütud kala kiiremini realiseerida. ?Kui must turg kaob, siis on lõpeb ka röövpüük,? kinnitas Vooder.

?Loodame paremat. Loodame, et sügisel püüame palju kala,? ütles Vooder. Räägitakse, et järves on piisavalt palju koha ja ahvenat. Need on kõige hinnalisemad kalad.

TIINA JURJEVA

blog comments powered by Disqus