Pedja jõgi korraldas Jõgeva alevikus ehmatava aprillinalja

Pühapäeva hommikul kella kaheksa paiku hakkas Pedja jõe vesi Jõgeva aleviku paisu taga tõusma, sest paisuluuke ummistanud jääkamakad ja puuderisu ei lasknud veel silla alt läbi voolata. Tekkis üleujutus, mille sarnast pole oma elu jooksul näinud ka aleviku põlisasukad.

 

Vesi ujutas lausa minutitega üle praktiliselt terve aleviku südame. Tee, mis ühendab alevikku ja Mustvee maanteed, oli liikluseks paari tunni vältel suletud. Vee all oli ka park ning üle said ujutatud ka pargi juures asuvad aiamaad, samuti staadion. Vesi jõudis lausa sordiaretusinstituudi hoonetesse, tehes ka seal üsna palju kahju. 

SAI teraviljaproovid said kannatada

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi  (SAI) agronoom ja Jõgeva aleviku vanem Sirja Ohakas rääkis, et vesi ulatus vana mõisaaida ja keldrite vahelisele alale ning labori põrandal oli umbes kakskümmend viis sentimeetrit vett. Samas põrandal ootasid analüüsimist ka teraviljaproovid, mis nüüd üleujutuse tõttu läbi vettisid. Kogu varem tehtud töö oli asjata.

Instituudi direktor Mati Koppel ütles, et kuigi nende labor sai küll kannatada, ei ole kahjud ülemäära suured. “Eks nüüd nädala jooksul selgub, kui palju see vesi hoone põrandatele, seintele ja mööblile kahju tegi,” nentis ta, lisades, et 

üleujutuse vastu neil kindlustuskaitset ei ole. “Seitsekümmend aastat pole siin sellise üleujutusega probleemi olnud, seega ei ole me ka selle vastu kindlustatud,” tõdes Koppel. Üleujutusest anti teada ka päästeteenistusele. Meeskond käis kohal, kuid päästjad nentisid, et neil pole antud juhul võimalik millegagi aidata.

“Ükski alajaam uppumisohus ei olnud, kuigi Eesti Energia töötajad lülitasid ühe alajaama mingiks ajaks ohutuse mõttes välja,” teatas eile Jõgeva päästekomando korrapidaja. Päästetöötajatel polnud tarvis kusagilt vett ümber pumbata ning risu, mis paisuluuke ummistas, koristati paisuomaniku tellitud metsaveomasina abiga. 

Hoovis vesi põlvini

Üsna jõe lähedal elav kunstnik Robert Suvi rääkis, et on kuuskümmend viis aastat ära elanud, kuid pole veel oma silmaga sellist üleujutust alevikus näinud. Tema majja vesi küll sisse ei tunginud, kuid sellest polnud palju puudu.

“Hommikul läksin trepist alla ja siis oli hoovis vesi põlvini,” kirjeldas Suvi, tunnistades samas, et tal läks siiski üsna hästi: tema naabritel oli sõna otseses mõttes vesi ahjus. Nimelt valgus neil kelder vett täis ja ujutas üle ka seal asuva gaasikatla.

Alevikurahvas, kes üleujutuse tõttu kodus veevangis oli või selle läbi kahju kannatas, oli paisu haldajale mõistagi pahane. Paisu omanik on Kalev Pehme, kes ise elab Viljandimaal. Ta on paisu luukide avamise ja paisuesise puhastamise oma töölistele ülesandeks teinud, kuid paraku pole tema alluvad seda teinud.

Kalev Pehmet ei õnnestunud meie toimetusel eile lehe trükkimineku ajaks kätte saada. Tema telefon oli pidevalt hõivatud või  andis pärast paari kutsumiskorda kinnist tooni.

Robert Suvi avaldas arvamust, et aastaajad vahelduvad ju igal aastal sarnaselt ning paisu omanikule võiks selle aja peale juba selge olla, mida kevadel aegsasti teha tuleks.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus