Parim küüslaugukübar tuli jälle Türilt

 

“Mis teha, kui Jõgeval armastatakse küüslauku tunduvalt rohkem kui Valgas,” ütles Valgamaa küüslaugukasvataja Külli Starke, selgitamaks, miks nad koos abikaasa Toomasega oma toodangut nii kaugele müüma tulid. Möödunudlaupäevase Jõgeva küüslaugufestivali laadal tunduski, nagu oleks siia kokku veetud kogu Eestimaa küüslauk. 

Perekond Starkel oli küüslauku pakkuda nii lahtiselt kui ka pealseidpidi patsi punutuna.

„Rohkem ostetakse ikka lahtist,“ kinnitas Külli Starke. „Patsi punutud küüslauk on oluliselt kallim, sest punumine on aeganõudev käsitöö.“

Starkedel oli küüslauguostjaile kaasa pakkuda ka idee, kuidas seda aedvilja kasutada: letil seisid maitsmiseks leivatükikesed ja karp isetehtud küüslauguvõiga, mis sisaldas Külli Satrke sõnul peale või ja küüslaugu ka tilli ja peterselli.

Küüslaugu kõrval pakuti festivalilaadal rohkesti sibulat, mis enamasti oli kasvatatud Peipsi ääres Kolkja kandis.

„Meie kandi inimesi on siin müümas väga palju,“ ütles Kolkjalt pärit naisterahvas, kes oma nime avalikustada ei soovinud. „Riik aiasaadusi praegu kokku ei osta, aga kusagil peame me oma kaubast ju lahti saama. Eraviisilisi kokkuostjaid meie kandis küll käib, aga need maksavad sibula eest vaid sandikopikaid. Vanainimesed, kes ise oma kaupa kuhugi kaugemale müüma ei jaksa minna, peavadki sellega leppima, teistel on aga kasulikum käia laatadel.“

Laadalt võis leida ka sellist küüslauku, mis juba marineeritult purki pandud. Üheks säärase kraami pakkujaks oli OÜ Morganti Tallinnast, kes on Saksa kaubamärgi Feinkost Dittmann esindaja Eestis.

„Kõige paremini on läinud tšilli-õlimarinaadis küüslauk: see on osutunud eelkõige naiste lemmikuks ning väiksemad ja odavamad purgid on juba otsas,“ ütles Ülle Vallimägi. „Hästi läheb ka ürdi-õlimarinaadis küüslauk, aga meil on pakkuda ka nii haruldast kaupa nagu marineeritud artišokk, oliividest, täidetud paprikatest ja muust rääkimata. Siia tõime umbes nelikümmend nimetust, aga meie Nõmme turul tegutsevast poest leiab paarsada nimetust Dittmanni kaupu.

Ehkki küüslaugufestival toimus Jõgeval ka möödunud aastal, olid Ülle Vallimägi ja tema kolleeg Kersti Jalak siinsel festivalilaadal alles esimest korda.

<p class=”MsoNormal” style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify” align=”justify”>„Väga mõnus festival ja lahe show,“ kiitsid nad ja ega neil põhjust kurta poleks olnudki, sest nende müügikohast paistis kultuurikeskuse tagusel ja parki püstitatud ajutisel laval toimuv kenasti ära.

Tütre asemel ema

Pisisaares tegutseva Metsakolli talu pererahvas, kes kauples põhiliselt linasest riidest ja karusnahast toodetega, nii hea vaatepositsiooniga hiilata ei saanud, sest nende müügitelk asetses kultuurikeskuse parki kujundatud laadaplatsi tagumises otsas. Festivalilaada kohta polnud aga nemadki kiitusega kitsid.

„See laat on veel parem kui Tartu hansalaat, sest siin ei topi keegi su eheda kodumaise käsitöö kõrvale Hiinast toodud elektroonilisi tantsivaid lillekesi,“ ütles Metsakolli talu pernaine Kadri Vaiklo.

Laat oli muidugi ainult osa festivalist. Kahel laval astusid rahva rõõmuks üles omaaegne legendaarne menubänd KOP, Chick’n Band, rahvamuusikud ja ansambel Säde, Elva ja Valga line-tantsijad ning kondiväänaja. Publikule korraldatud võistlustel tuli silma järgi otsustada, kui suur peab olema küüslaugukuhi, et see kaaluks täpselt kilogrammi, ning hoida ühe käega enda ees üsna kopsakat kogust küüslaugupatse.

Välja oli kuulutatud ka küüslaugukostüümide võistlus, ent ühtegi kostümeeritud last kohale ei tulnud. Ka küüslaugukübarate konkursil oli osalejaid mõnevõrra vähem kui mullu, ent see-eest olid kõik viis võistlustööd väga kenad. Esikoht läks, nagu mullugi, Türile. Võitjagi olnuks sama kui mullu, ent paraku sattus Gerly Gornov enne küüslaugufestivali haiglasse ning tema sõbranna valmistatud kübaraga pidi Jõgevale promeneerima tulema tema ema Sigrid Gornov. Kübar oli tehtud karkassile liimitud küüslauguvartest, millel otsas uhked lillakad küüslauguõisikud. Kübara juurde kuulus ka sama materjaliga kaunistatud korv.

Vaatamata vihmale

Teine koht läks kübarakonkursil tallinlannale Tiina Mitile — tuntud pankrotihaldurile, kelle kübarakaunistused pärinesid tema koduaiast. Kolmanda koha pälvis põlvalanna Viive Heering, kes ameti poolest lilleseadja. Jõgeval müüs ta omatehtud vitstest sibula- ja lillekorve ja kasevitstest oli tehtud tema kübargi.

„See on tegelikult mu maskottkübar, millega ma käin kõigil laatadel, ainult et tänaseks sai see peale küüslaugust ja lilledest kaunistuse,“ ütles Virve Heering.

Et küüslaugufestival toimub külmalinnas, andsid endast festivalil jõuliselt märku ka külmalinnamehed ehk MTÜ Miinus 43,5 liikmed, kes korraldasid festivalil meeleoluka jääpurikasulatamisvõistluse. Värske Jõgeva linnapea Kalmer Laini sõnul (temagi kuulub nimetatud MTÜsse) taheti purikasulatamisvõistlusega rahvale meelde tuletada, et tuleva aasta jaanuaris möödub Eesti külmarekordi fikseerimisest Jõgeval 70 aastat. Lain avaldas lootust, et sel puhul lubab ilm ikka jääpurikate kasvatamis-, mitte sulatamisvõistluse korraldada.

Mis ilmasse puutub, siis see oli festivalipäeval suurepärane umbes kella poole neljani. Siis hakkas küll sadama, aga suurte söögitelkide kindla katuse alla varjudes võis ka siis lavadel toimuvat edasi nautida. Nii et vaatamata kaks ja pool tundi enne festivali lõppu vallandunud vihmale oli jälle lahe küüslaugupidu.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus