Palamuslased toovad lavale “Paunvere”

Palamuse Amatöörteater toob ülehomme kohalikus rahvamajas lavale Oskar Lutsu kolmevaatuselise lustmängu “Paunvere”. Jõgeva publik saab värsket lavastust näha juba tuleval kolmapäeval.

Lootes, et Luts oma kodukandi näitemänguharrastajate peale hauast pahandama ei hakka, on Palamuse Amatöörteater teinud “Paunveret” lavastades sellise hullu tüki, et meeste rolle on pandud täitma naised ja naiste omi jälle mehed. Ajendiks oli näidendi teises vaatuses ühe osalise, Paul Saaveli suust kõlav repliik, et pritsimeeste seltsis, mille liikmeskonda osa tegelasi kuulub, pole mehed mitte mehed, vaid naised.

“Mõtlesime, et selle äraspidisuse võiks siis ju kohe kujundlikult välja tuua,” ütles Palamuse rahvamaja juhataja ja “Paunvere” lavastaja Valdi Reinas.

Trupp võttis mõtte omaks, ainult et kõigepealt tuli siis naisi juurde värvata, sest meeste rolle on tükis rohkem, kui nende jaoks naisosatäitjaid võtta oli. Aga ega siis Palamuse andekatest naistest tühi ole! Mõistagi on ka naistest meeste ja meestest naiste tegemine natuke aeganõudvam ja töömahukam kui tavapärane kostümeerimine-grimeerimine. Et parukas paremini peas seisaks, tõi näiteks proua Ärakut kehastav Jaanus Järs ohvriks koguni oma isiklikud juuksed, st ajas pea kiilaks.

Nii et grimmi, kunstjuukseid, valevuntse ning mitmesugustele kehaosadele volüümi lisavaid polstreid läheb seekord rohkesti tarvis, aga tulemus pakub publikule kindlasti lusti, eriti juhul, kui näitlejad oma loomulikus olekus nägupidi tuttavad. Lusti pakub muidugi ka tüki sisu, mis peegeldab lutsulikul karikeeritud moel siinsamas Palamusel täpselt sada aastat tagasi toimunud sündmusi.

Neelasid alla

1909. aastal valiti nimelt siinse pritsimeeste seltsi esimeheks taas riidevärvimistöökoja omanik Christof Drawneek (näidendis härra Ärak), kes selle ameti aasta varem kohalikule kaupmehele Karl Ennusele (näidendis Reenus) oli pidanud loovutama. Esimehe koha tagasi saamiseks tuli Drawneekidel eesotsas pere “peaideoloogi” proua Annaga kasutada lubatud ja lubamatuid võtteid, seltsi liikmete viinaga äraostmine kaasa arvatud. Et võimupirukas kindlamalt enda kätte saada ja vastasrind n-ö maatasa teha, käis hr Drawneek taas esimeheks saades välja Palamusele uhke seltsimaja ehitamise idee ning suuresti tema rahalisel toetusel see 1910. aastal ka valmis. 31 aastat hiljem, esimesel sõjasuvel põles see teatavasti maha.

Kes tahab teada, kuidas reageerisid Drawneegid ja mõned teised kõverpeeglisse sattunud Palamuse avaliku elu tegelased “Paunvere” lavaletulekule Vanemuise teatris (see juhtus 1912. aasta novembris), see lugegu Rudolf Leppiku kirjutist “”Paunvere” prototüüpidest”, mis ilmunud 1966. aastal kogumikus “Mälestusi Oskar Lutsust”, või Alo Lõhmuse artiklit “Prototüüpide keerukad suhted autoritega on traditsiooniks”, mis ilmunud möödunud aasta 17. mai Postimehes.

Drawneekide kiituseks olgu öeldud, et oma esialgse solvumise tollal veel noore ja algaja kirjaniku loodud näidendi pärast olid nad peatselt nõus alla neelama ning tüki ka “oma” seltsimaja lavale lubama. Kohaliku näitemänguringi liikmete põhjendus, et kui Palamusel “Paunveret” mängida ei lubata, siis lavastatakse tükki naaberkihelkondades seda innukamalt, mõjus, ning Drawneegid tellisid endale esietenduseks piletid suisa esimesse ritta.

Juubelile pühendatud

“Kui Palamuse seltsielu ajaloost kõnelev tükk olemas on, siis mida muud me ikka Palamuse esmamainimise 775. aastapäeva puhul mängima oleksime pidanud,” arvas Valdi Reinas.

Nojah, kes väga tahab, võib näha tüki sündmustikus ka vihjeid tänapäevale: eks kerki ju praegugi Palamusele üks oluline ühiskondlik hoone ja eks seegi ettevõtmine ole kohapeal kirgi üles kütnud…

Olgu kuidas on, igatahes on amatöörteatri trupp tänulik Janne Vaablale, kes kostüümid ja lavakujunduse teinud, kõigile headele inimestele, kes lavastuse jaoks vana mööblit ja muid rekvisiite laenanud, ning Palamuse vallavalitsusele, kes “Paunvere” lavaletoomist toetab. Neile, kes tükki vaatama tulevad, olgu öeldud, et väga ruttu see otsa ei saa, sest vahepeal on kaks vaheaega.

“Kumbagi neist ei saanud ka ära kaotada, sest esimese ja kolmanda vaatuse tegevus toimub Ärakute majas, vahepealne aga koolimajas, nii et vaheajad on juba lava ümberseadmiseks vajalikud,” ütles Valdi Reinas. “Aga et aeg igavaks ei läheks, pakume vaheajal punsli õli.”

Niisiis on kõik huvilised oodatud ülehomme kell 18 Palamuse rahvamajja või tuleval kolmapäeval kell 19 Jõgeva kultuurikeskusse, et osa saada ühest tõeliselt lõbusast teatritükist.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus