Palamusel valmib vallamaja

Palamuse vallamaja ehitusaeg venis küll ettearvatust paari kuu võrra pikemaks, ent nüüd on hoone siiski nii valmis, et ehitaja poolest võib vallavalitsus tulevast nädalast sisse kolima asuda. Millal pidulikuks lindilõikamiseks läheb, pole veel otsustatud.

ASi Maru Ehitus projektijuhi Rainis Traksi sõnul lükkus vallamaja valmimine septembrist novembrisse mitmel põhjusel. Ühed olulisemad olid kandeseinte ümberprojekteerimise vajadus ning aknatarnija venitamine tellimuse täitmisega.

„Kandeseinu kavandades olid projekteerijad pisut liiga optimistlikud olnud,” ütles Rainis Traks. „Et need ka tõepoolest kannaksid, tuli need paksemaks teha. Samas pidi ehituse kogumaksumus eelarve piiridesse jääma. See tingis omakorda vajaduse kasutada mõnes kohas odavamaid viimistlusmaterjale.”

Aknad telliti vallamajale Leedust ning seda põhjusel, et selliseid aknaid, nagu projekteerija passiivmaja ideoloogiast kantud Palamuse vallamajale ette oli näinud, polnud ükski Eesti firma võimeline valmis tegema. Tänu paksemale ja lisasoojustusega raamile ja lengile on need tavalisest suurema soojapidavusega. Paraku ei mahu selliste akende valmistamiseks vajalik materjal ühegi Eesti aknavalmistaja tootmisseadmetesse ja ühe maja akende pärast polnud neil mõtet tootmist ümber korraldama hakata. Pika otsimise peale leitud Leedu firma aga tarnetähtajast kinni ei pidanud ning seetõttu tuli mõningad tööd edasi lükata ja mõningad ebaloogilises järjekorras teha.

Eriline kuju, erilised materjalid

Teatava jälje jättis ehitustööde kulgemise kiirusele mõistagi ka see, et tegemist on nii kuju kui ka energiasäästlikkuse poolest üsna erilise hoonega. Ei tule ju ehitajal kuigi sageli kokku puutuda ümmarguste seinte, roomattide, savikrohvi, lubivärvi, murukatuse ja muu seesugusega. Samas muutis see töö ehitaja jaoks just huvitavamaks.

„Eks neid ristkülikukujulise põhiplaaniga maju ole tehtud juba küll ja küll,” ütles objektijuht Kullo Lille.

Rainis Traks lisas, et maaküttega ja eriliselt soojapidava hoone ülalpidamiskulud peaksid kujunema minimaalseiks.

„Praegu on küttesüsteemi võimsus nii maha keeratud kui annab, aga maja on vaatamata ehitajate sagedasele uksest sisse-välja käimisele ikkagi väga soe. Hoone niiskusrezhiim ja mikrokliima peaksid aga tänu kasutatud soojustus- ja viimistlusmaterjalidele olema väga head,” ütles Rainis Traks.

Murukatuski peaks tema sõnul olema praktiliselt hooldusvaba: muru põhikomponent kukehari ei tohiks kõrgeks kasvada ega järelikult ka niitmist vajada. Kui, siis võiks sügisel maha niita väljaveninud õisikuvarred. Ning väga põuasel suvel tuleks katust korra kasta.

„Vahetult pärast kukeharjamati paigaldamist tundus, et taimed said väikese šoki, aga nüüd on katus juba kenasti rohetama hakanud,” ütles Rainis Traks. „Kavandatud ilme peaks see omandama siiski alles kolmandal ekspluatatsiooniaastal.”

Üks töö, mis ka sel nädalal veel tehtud ei saa, on vihmavee ärajuhtimissüsteemide paigaldamine. Katuse keerulisest kujust tingituna tuleb süsteemide tootjal nimelt pikalt nuputada, kuidas need valmis teha.

Kiirus polnud oluline

Palamuse vallavanem Urmas Astel ütles, et tema on ehitustööde kulgemisega igati rahul.

„See, kas maja valmib paar kuud varem või hiljem, polnud meie jaoks eluliselt oluline: see pole ju koolimaja ega farm, kuhu lapsed või loomad mingil kindlal kuupäeval sisse peavad pääsema,” ütles vallavanem. „Olulisem oli see, et maja saaks hea ja et selle maksumus jääks etteantud hinna piiresse.”

Hind, millega Maru Ehitus vallamaja valmis lubas ehitada, on 15,9 miljonit krooni ning kümnendiku sellest aitab vallal kinni maksta riik: neile omavalitsustele, kes asusid omanikule tagastamisele kuuluvates hoonetes (aga Eesti taasiseseisvudes Palamuse külanõukogu kontor sellises majas asus), kompenseeritakse nimelt osaliselt ehitatava uue hoone maksumus. Põhiosas makstakse hoone kinni siiski valla rahakotist, kasutades selleks ka seitsme miljoni krooni suurust pangalaenu.

Urmas Asteli sõnul kujunes vallavalitsusel hea koostöö nii projekteerija (OÜ Sirkel & Mall) kui ka ehitajaga, eriliselt kiitis ta aga omanikujärelevalvet teostanud Hannes Tilka OÜst Matador Projekt, kes suutis igaks neljapäevaks, mil toimusid vallamaja ehituse teemalised koosolekud, mõne probleemse koha „välja nuhkida“.

Tuleval nädalal hakkab vallavalitsus siis arvatavasti kolima seniselt paarisajaruutmeetriselt ja kehvas seisus pinnalt kunagise kooli internaadihoone esimesel korrusel uude umbes 700-ruutmeetrise põrandapinnaga vallamajja. Uut mööblit muretsetakse sinna esialgu ainult niipalju, kui hädapärast vaja. Näiteks volikogu saali vanas majas polnud ning seepärast tuleb selle jaoks uus sisustus osta. Vallaametnike kabinetid sisustatakse aga enamasti olemasoleva mööbliga. Peale vallaametnike ja volikogu hakkab uues majas tööle ka valla konstaabel.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus