Palamusel peeti koolitundi tuttuue aabitsaga

 

Traditsiooniks saanud igasügisene Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi koolitund maakonna esimeste klasside õpilastele oli sel aastal pidulikum, sest Tootsi-Teele koolipäev algas “Kalevipoja kodupaiga aabitsa” esitlusega.

Esmaspäeval olid aabitsaesitlusele kogunenud kõik need, kes vajaliku raamatu valmimisele kaasa aitasid. Aabitsas on iga tähe juures kirjas üks või mitu selle tähega seotud juttu. Kõik lood on kirjutanud Jõgevamaa koolide õpilased, kelle tööd osalesid Kalevipoja teemaliste esseede konkursil. Raamatus on ka rohkelt illustratsioone, mis samuti on laste endi poolt joonistatud.

Maavanem Aivar Koka sõnul peaks aabits lastes kodukohatunnet süvendama. Aabitsalood tutvustavad Jõgevamaa I klasside õpilastele ning meie maakonna külalistele siinseid tuntud inimesi ja erinevaid paiku. Aabitsalugusid kirjutades said noored täiendada oma teadmisi oma kodukohast ja maakonna ajaloost.

Kalevipoja uued seiklused

Aabitsa temaatika oli paika pandud juba ammu. Kuna Kalevipoja muistendid ja vägiteod on põhiliselt seotud Vooremaaga, siis on loogiline, et Jõgevamaad tutvustav aabits jutustabki meie muinaskangelase seiklustest. Esseedes pole kirjas ainult see, mis eeposeski, vaid koolinoored on ka uuema aja Kalevipoja vägiteod kirja pannud.

Näiteks aitab Kalevipoeg moodsas muistendis hädast välja jõgevlased, kes päevast päeva ja aastast aastasse raudteejaamas kaubarongide vahel laveerima peavad. Villem Kraaneri kirjutatud loos ehitas Kalevipoeg Jõgevale raudteesilla, mida mööda jalakäijad muretult üle kaubarongide minna saaksid.

Kulinaarne ja musikaalne koolitund

Pärast pidulikku päeva sissejuhatust ja tänusõnu aabitsa koostajatele said lugude autorid ja õpetajad igaüks endale isikliku Kalevipoja-aabitsa ning tükikese raamatu kaanepildiga torti. Järgmisena algas traditsiooniline Palamuse koolitund, kus eile osalesid Jõgeva valla koolide esimese klassi õpilased.

Koolipapa rolli asunud maavanem Aivar Kokk tervitas Palamuse Kihelkonnakoolimuuseumi klassituppa kogunenud ligi neljakümmet õpilast ja õpetajat isiklikult kättpidi. Pärast tutvumist andis maavanem koolijütsidele ja ka pedagoogidele nõu, kuidas teha imehäid pakse pannkooke. Saladus seisneb selles, et munakollane ja -valge tuleb lisada tainale eraldi ning munavalge tuleb enne korralikult vahustada.

Järgmisena kontrollis õpetaja Aivar, kas lapsed ikka tähti tunnevad, kirjutades koolitahvlile JÕGEVA, mille enamik õpilasi ka kenasti välja luges. Lisaks sellele pani maavanem proovile laste numbritundmise. Veel korraldati klassitoas suur ühislaulmine, kus kitarri saatel ja kõiki asjakohaseid liigutusi tehes “Põdra maja” lauldi.

Pärast muusikalist vahepala võttis klassis õpetamise üle muuseumi pedagoog Aili Kalavus, kes tutvustas lastele arvelauda, orelit, harmooniumi ning ka vanaaegseid karistusmeetodeid. Seda viimast küll mitte praktikas.

Veel lahendati mõned rehkendusülesanded ning loeti ühiselt ette tähestik ja esimene salm luuletusest. Tunni lõpus said lapsed proovida tindi ja sulepeaga kirjutamist, mis läks suhteliselt õnnelikult: keegi oma rõivaid kapitaalselt tindiseks ei teinud. Ka õpetajad said oma koolipõlve meelde tuletada ning kirjutasid tindi ja sulepeaga tunnistustele oma nimed. Tootsi-Teele koolipäeva peetakse Palamuse muuseumis sel nädalal veel täna ja homme.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus