Palamusel möllas “Suvelõõm”

 

Palamuse rahvamajas etendati möödunud reedel ja laupäeval noortemuusikali, mis kandis aastaajale ja ilmale kohast pealkirja “Suvelõõm”. Vaatamata sellele, et autor ja lavajõud olid väga noored ja tüki lavaletoomiseks aega napilt, sai tulemus vaatamist väärt.

 

 

Muusikalilavastus valmis MTÜ Sokuturi poolt korraldatud noorte muusika- ja tantsulaagri käigus ning 35 noore laulja-näitleja osavõtul. Enamasti olid nad pärit Palamuse, Jõgeva või Vaivara vallast, ent meeshääli oli värvatud ka Järvamaalt. Noortele oli lavastuse vormimisel toeks viieliikmeline bänd Non-Quartet ja seitsmeliikmeline lavastusgrupp koosseisus Liisi Tegelmann (lavastaja), Kadri Tegelmann, Liis Haagen (lauluõpetajad), Merleen Läänemägi (tantsuõpetaja), Karmo Toome (bändijuht), Erle Vannus (jumestaja) ning helitehnik-valgustaja Johann Jakob Jürgen. Lisaks neile oli projekti kaasatud rumeenlasest filmimees Vlad Cirdeiu, kes seoses mitme rahvusvahelise noorteprojektiga ka varem Palamusel viibinud. Tema ülesandeks oli jäädvustada proovid ja etendused ning monteerida kokku laagris toimunut kokku võttev film.

Muusikali kandvamates rollides sai näha Grete Oolbergi (Maria), Kristen Kiisi (õpetaja Julia), Laura Laasi (Elisabeth), Kaarel Orumäge (Christopher), Kaspar Sulpi (Maria isa) ja teisi. Kui teised nimetatud on kooliõpilased, siis Grete on vastne Eesti Muusikaakadeemia tudeng ja Kaspar Sulp Palamuse segakoori Kuus Õuna liige. Kaarel Orumägi polnud seekord aga mitte ainult üks peaosalistest, vaid ka muusikali autor.

Kui Kaarel, Türilt pärit, aga praegu Tallinna 32. keskkoolis õppiv noormees, mullusesse Sokuturi noortelaagrisse tuli, olid tal mõned enda kirjutatud laulud “tagataskus”. Siis tekkiski koos mõnede trupikaaslaste ja laagri projektijuhi Sirje Kiisiga mõte, et neist võiks välja kasvada järgmises laagris lavale toodav muusikal.

Kaarel Orumägi tunnistas, et laulude kirjutamine läks tal suhteliselt libedalt, ent siduva loo kirjutamine üle kivide ja kändude. Ent lõpuks viis visadus noormehe siiski sihile.

Tõi välja tagamaad

“Kui teksti lavastaja Liisi Tegelmanni kätte andsin, siis ütlesin, et ta võib sellega teha, mida tahab,” ütles Kaarel. “Ja see on hämmastav, mida ta tegi. Ta leidis sealt selliseid tagamaid ja allhoovusi, mida mina ise näha ei osanudki, ning lahkas koos noortega väga huvitavalt nende kehastatavate tegelaste olemust. Nii et lõpuks muutusid kõik, ka kõrvaltegelased nime ja elulooga isiksusteks.”

Töö lavastaja ja noorte näitlejate vahel pakkus mõlemale poolele rõõmu, ehkki pealtpoolt see alati nii ei paistnud. Mõnikord kutsusid lavastaja karmipoolsed ütlemised esile ka pisaraid.

“Kord on siin tänavu, jah, karmim kui möödunud aastal. Aga võib-olla oligi meile rohkem “piitsa” vaja,” ütles Koigist pärit Mait Mikussaar.

“Jah, see ei paista võib-olla küll alati välja, aga tegelikult mulle meeldib nende noortega töötada,” kinnitas ka Liisi Tegelmann, Palamuselt pärit Tallinna Reaalkooli huvijuht. Tema mitu aastat Hollandis laulmist õppinud õde Kadri aitas põhiosalistel soolopartiisid harjutada ning n-ö oma häält leida.

“Noored lauljad püüavad sageli teadlikult või alateadlikult kedagi jäljendada. Ent nad on ise ka väga rõõmsad, kui lõpuks oma õige hääle kätte saavad,” ütles Kadri Tegelmann.

Ehkki noorte tööpäevad olid pikad ja pingelised, jaksati hilistel tundidel veel täiega seltsielu elada.

“Üks noortest ütles, kui teda magama aeti, toredasti: “Ma olen seda laagrit aasta otsa oodanud. Ja nüüd, kui see käes, peaksin ma magama minema?!”,” muigas tantsuõpetaja Merleen Läänemägi.

Etendused täismajale

Tõepoolest: teatud seltskonna noorte jaoks on muusikalilaager (seda peeti tänavu kolmandat korda) muutunud aasta oodatuimaks sündmuseks ja laagrikohad täituvad kohe, kui selle toimumine välja kuulutatakse.

“Kuna otsustasime parema kunstilise tulemuse nimel etendused tänavu mitte laululaval, vaid rahvamajas teha, kavatsesime laagrisse võtta ainult 25 noort, ent lõpuks läks meil ikkagi süda haledaks ja võtsime 35,” ütles laagri projektijuht Sirje Kiis. “Lavastaja ja tantsude seadja pidid muidugi kõvasti pingutama, et selline hulk noori lavale liikuma ja tantsima mahutada, aga nad said sellega hakkama.”

Kolm muusikalietendust — üks neist leidis aset reede õhtul ja kaks laupäeval — läksid täismajale. Etendusi käisid vaatamas ka noorte muusikalistaaride vanemad, vanavanemad ja sõbrad-tuttavad. Ehkki saal oli palavavõitu, võttis publik noorte siira jutustuse poiste ja tüdrukute vahelistest suhetest ja sellest, kuidas välise sära asemel lõpuks ikka hingeilu ja südamesoojus maksma pääsevad, vaimustusega vastu.

“Üks saalisolnu ütles koguni, et me olevat Vanemuise kevadel esietendunud “Grease’ile” pika puuga “ära teinud”,” ütles Sirje Kiis.

Nüüdseks on valmis ja YouTube’i üles riputatud ka Vlad Cirdeiu poolt kokku pandud kaheteist ja poole minuti pikkune videofilm “Kuidas teha muusikali, kui sul on selleks aega 105 tundi — koos magamiste, söömiste ja vaba ajaga”. Seda oli eile õhtuks vaadatud juba üle tuhande korra. Kes viitsib, otsigu see video üles ja imetlegu, kui andekad noored meil siin Jõgevamaal ja ka naabermaakondades kasvavad.

“Tuleval aastal tahaksime laagrisse võtta ka väikesi, seitsme- kuni üheksa-aastasi lapsi. Lavastus võiks välja näha nii, et esimeses vaatuses alustavad loo jutustamist väikesed ja teises vaatuses jutustavad suured selle lõpuni. See oleks justkui sümboolne teatepulga edasiandmine uuele põlvkonnale,” ütles Sirje Kiis.

MTÜ Sokuturi noorte muusika- ja tantsulaagrit toetasid Leader-programm ning Palamuse ja Vaivara vald.

 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus