Palamuse muuseum ootab külastuskeskust

Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann loodab, et kümne aasta pärast on muuseum saanud külastuskeskuse näol hädavajaliku laienduse. Kultuuriministeerium on vastava projekti ka heaks kiitnud, nüüd oodatakse euroraha.

Tegelmann rääkis Luual peetud valla visioonikonverentsil, et külastajate arv on  nende 25 aasta jooksul, mil muuseum avatud, olnud aastate lõikes väga erinev – alates viiest tuhandest külastajast kuni 26 000ni. Viimastel aastatel on külastajaid vähemaks jäänud. Näiteks 2010. aastal oli muuseumis 15 007 külastajat, nendest umbes pooled kooliõpilased, teine pool täiskasvanud. Ka ekskursioonidest on pooled täiskasvanud ja pooled õpilased.

Et ka väljaspool põhihooaega külastajaid oleks, peame mitmesuguseid programme välja mõtlema ja pakkuma,” tõdes ta.

2010. aasta jaanuaris oli muuseumis 211 külastajat, tänavu jaanuaris aga külastas 7. jaanuaril, kui tähistati Oskar Lutsu 125 sünniaastapäeva, muuseumi ühel päeval 210 inimest. See tähendab, et sündmuste korraldamine ühes väikeses kohas toob inimesi kokku.”

Tuntud üritus Palamusel on Paunvere väljanäitus ja laat. Sellel päeval külastab muuseumi umbes kümme protsenti kogu aasta külastajatest. See tähendab, et suurüritus annab ettevõtjale väga suure käibe. Sarnaseid numbreid käivetes on ka toitlustus-, majutus- ja kaubandusettevõtjatel.

Väga põhjalikult on suurürituste mõju kohalikele ettevõtjatele analüüsinud Konjunktuuriinstituut. Uuritud ürituste hulgas oli ka Jõgeval peetud Esimene naiste tantsupidu.

Tegelmanni kinnitusel seisnes uuringu sõnum ettevõtjatele selles, et neil tuleb panustada kohalike ürituste läbiviimisele. Uuring tõi välja, et ettevõtjate suhtumine on äraootav – keegi tuleb ja teeb ja mina saan kasu panustamata. Üritused on head tulu teenimise võimalused, kuid selleks on vaja panustada varude täiendamise, lahtiolekuaegade pikendamise ja enda nähtavakstegemise ning lisatööjõu palkamisega. Ettevõte saab kasu ka üritust toetades. Ettevõtjad peaksid ka ise end natuke rohkem korraldajatele pakkuma. Ürituste kalenderplaani saab kohalik omavalitsus koordineerida, et kõik ei satuks ühele kuupäevale,” märkis ta.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus