Paide paepäevalised käisid Põltsamaal graniiditahujate tööd kaemas

Tegelikult oli tegemist vastukülaskäiguga: mõni päev varem oli graniidifestivali rahvas Paides ?paekate? tegemisi kaemas käinud.

Paepäevi peetakse Paides seitsmendat korda ja tänavu on needki rahvusvahelised: lisaks kaheksale eesti skulptorile kutsuti paetaieseid looma ka sakslane Klaus Grosskopf ja ukrainlane Stepan Kutsõi.

?Eesti skulptorid valisime paepäevadele nende esitatud kavandite alusel. 15 kandideerinust jäid sõelale kaheksa: nende kavandid osutusid vastuvõetavaiks ja meie meelest kümne päeva jooksul teostatavaiks. Stepan Kutsõi esindab paepäevadel meie Ukraina sõpruslinna, Klaus Grosskopf jõudis paepäevadele aga meie kandi kultuuriloos olulist rolli mänginud Hammerbeckide suguvõsa ühe järeltulija vahendusel,? ütles paepäevade peakorraldaja, Paide linnavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Jüri Hansen.

Tema sõnul on paepäevade eelarve umbes 240 000 krooni, millest kolmandik tuleb linnalt, kaks kolmandikku aga Eesti kultuurkapitalilt ja Paide ettevõtetelt. Tõsi, paljud ettevõtted ei annetagi paepäevade jaoks raha, vaid toetavad tegelikult kauba või teenusega: kes annab kraanat, kes toitlustab jne.

Siinkohal väike võrdlus: Põltsamaa graniitskulptuuri festivali eelarve on projektijuhi Ants Paju sõnul 600 000 krooni ja see koguneb täielikult annetustest.

?Osalejaid otsisin aga läbi eri maade saatkondade: nii tekkis festivalile juurde ka poliitiline mõõde,? lisas Ants Paju.

Ruumi leidub

Kui Sõpruse pargi skulptuurifestival on ? vähemasti esialgu ? planeeritud ühekordse ettevõtmisena, siis Paides on paepäevi juba kuus korda peetud ja peetakse veel. Enne tänavusi päevi oli linnas juba 64 paetaiest, tänavu lisandub siis veel kümme. Küsimusele, kas linnaruum skulptuure juba liialt täis ei saa, vastas Jüri Hansen, et seda ohtu küll pole.

?Kohti, kuhu skulptuure sobitada, jätkub veel küll. Viimasel ajal oleme püüdnud skulptuuridele ka n-ö peremehed leida. Näiteks paepäevade toetajafirmad võtavad pärast meelsasti mõne taiese oma territooriumile ning hoiavad siis hiljem ka nende ümbruse korras,? ütles Jüri Hansen, lisades, et tänavuste paepäevade käigus valminud taiesed jäävad küll esialgu skulptorite tööpaika ? Paide ajaloolisele Vallimäele. Sobivad püsipaigad otsitakse neile sügiseks.

Hanseni sõnul püüab linnavalitsus kaasa aidata sellele, et võimalikult paljud linnaelanikud linna poolt suures mahus toetatud paepäevadest osa saaksid. Selleks on korraldatud Vallimäel kontserte ja töötube, kus igaüks skulptuuri alal kätt proovida saab. Täna kell 15 algab aga VIII rahvusvaheline tegevuskunsti festival ?Aeg. Ruum. Liikumine? (kui uskuda infot Paide linna koduleheküljel, siis kestab see festival ainult pool tundi!), hiljem tutvustavad skulptorid aga Vallimäel oma paetaieseid.

  1. Ühele lainele

Sõpruse pargis sai pae- ja graniiditahujate rahvusvaheline seltskond kiiresti ühele lainele. Läti skulptor Sandis Kondrats, leedu skulptor Algirdas Kuzma, soome skulptor Arto Lappalainen ja eesti skulptor Art Allmägi tutvustasid oma pooleliolevaid töid. Proffide seltsis läks jutt kohe peenemate nüansside peale: et kuidas ja mis riistadega miski tehtud. Kõige enam on tänu kahe assistendi abile vormi võtnud ehk Arto Lappalaineni Kalevala-aineline kompositsioon Põhjala naisest ja Väinämöise küünlast, ent ka Sandis Kondratsi seebimullidest inspireeritud töö hakkab juba jõudsasti ilmet võtma. Ants Paju avaldas koguni kartust, kas Sandis ja Algirdas endale tööga liiga ei kipu tegema ning lubas nad lähitulevikus vahelduseks Endla rappa viia.

?Jah, selline üritus on füüsilise koormuse poolest ju nagu spordilaager, nii et taastumisaega tuleb ka leida,? kommenteeris paepäevadel osalev kunstnik Toomas Altnurme.

Kui tööd teevad graniiditahujad Sõpruse pargi juures olevas parklas, siis festivali lõpuks peavad graniitskulptuurid juba oma püsipaikades olema. Eile käis Põltsamaal Kadrioru pargi direktor Ain Järve, kelle abiga valmivatele taiestele pargis sobivaimaid asupaiku otsiti.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus