Otsekontakt ettevõtjaga on oluline

Delegatsiooni kuulunud sihtasutuse Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus juhataja Katrin Rajamäe kinnitas Vooremaale, et niisugune ettevõtete külastamine oli väga tänuväärne ettevõtmine, sest otsekontakt ettevõtjaga on väga oluline.

?See on tähtis nii meile kui ka avalikule sektorile. Teades ettevõtjate probleeme, on võimalik edasi mõelda, mida saavad arenduskeskus ja maavalitsus teha selleks, et ettevõtjaid aidata või nende muresid leevendada,? ütles Rajamäe Vooremaale.

Arendus- ja Ettevõtluskeskuse juhataja kinnitusel on samasuguseid kohtumisi plaanis korraldada ka edaspidi, sest kolme ettevõtte põhjal ei saa veel midagi põhjapanevat järeldada.

Suhtumise muutmine võtab aega

AS Kitzinger-Progress juhatuse esimees Aave Kirsimägi sõnul põhineb nende firma Saksamaa erakapitalil ning toodab Põltsamaal roostevabast terasest tooteid ja teeb tellimisel metallitöid. 85% firma toodangust läheb ekspordiks Saksamaale ning praegu on firmas 55 töötajat.

?Meil on pikaajaline kogemus roostevabast terasest toodete valmistamisel, samuti on meie kasutuses head kaasaegsed seadmed,? kinnitas Kirsimägi.

Kitzinger-Progress valmistab tooteid vastavalt tellija soovile, standardtooteid nende toodangu hulgas ei ole.

?Oleme siin kõik palgatöölised ja ülemus viibib kaks nädalat siin, kaks nädalat Saksamaal. Eks ta püüab saksa korda sisse seada,? naljatas Kirsimägi. Samas tunnistas ta, et elu sakslaste selja taga on tegelikult muretu küll ja seda hirmu firmal ei ole, et see oma tegevuse Põltsamaal niipea ära lõpetaks.

Maavanema pärimise peale, kas firmal pole plaanis noori välja õpetada, makstes nende koolitamise eest tingimusel, et nad teatud aja firmas töötavad, vastas Kirsimägi, et tööjõukoolitus on nagu alkoholist võõrutamine. Protsent, kellest lõpuks asja saab, on väike, sest iga eestlane pürib ülikooli ja tavalist tööd enam teha ei taheta.

Kirsimäe arvates on eestlaste töössesuhtumises ikka veel näha nõukogude aja jälgi ja suhtumise muutmine võtab palju aastaid.

Uus Kalevipoeg võib tulla värviline

Viljandi Metalli Põltsamaa tehases kohtus delegatsioon juhatuse liikme Jaak Sulega. Põltsamaa tehas on üks Viljandi Metalli kolmest tehasest, mis praegu toimib kooste- ja keevitusjaoskonnana. Tehase kasutada on kaasaegne tootmishoone, kus tootmispinda ca 1000 m².

?Jõgevamaa ettevõtjate jaoks on praegu suurim probleem tööjõupuudus. Seda nimetasid ka külastatud ettevõtete juhid. See probleem on praegu päevakorral kõikjal üle Eesti, kuid maapiirkondi puudutab see teravamalt, kuna palju noori lahkub Tallinnasse või Tartusse ja tagasi sealt enam tulla ei taheta. Teine probleem, mida on nimetanud mitmed maakonna tootmisettevõtted, on seadmete uuendamisse investeerimise vajadus. Selles osas püüab järgmisel aastal ettevõtjaid toetada ka EAS, kuigi abisaajate ring jääb ilmselt üsna väikeseks eelarve piiratuse tõttu,? rääkis Katrin Rajamäe Vooremaale.

Aivar Kokk ja Jaak Sulg vahetasid muuhulgas mõtteid ka uute, Kalevipoega kujutavate maakonna piiritähiste üle. Need valmistatakse nimelt Viljandi Metalli Põltsamaa tehases ning esimene neist seisab juba Tallinna?Tartu maanteel Adavere lähedal.

Aivar Koka sõnul võiks järgmine Kalevipoeg Tabivere valda minna juba sellel aastal. ?Finantsvahendid selleks on juba olemas, üle jääb vaid täpsustada, milline tuleb järgmiste Kalevipoegade välimus,? ütles Kokk.

Jaak Sulg andis nõu, et järgmised Kalevipojad võiksid tulla värvilised. Oleksid senistest pilkupüüdvamad ja paistaksid kaugele iga ilmaga.

Kolmandana kohtus maavanema delegatsioon vee- ja kanalisatsioonisüsteemide hoolduse ja välistorustike ehitusega tegeleva OÜ Melior juhataja  Eda Joosepiga.

Maavanema uus visioon

Kohtumisel ettevõtjatega selgus, et kvalifitseeritud tööjõu puudus on üleüldine valitsev tendents.

Maavanem Aivar Kokk tegi ettevõtjatele ettepaneku kaaluda võimalust hakata ühiselt vajalikke töölisi otsima. Maavanema sõnul võiks seda teha maavalitsuse uue kodulehekülje kaudu. Maavalitsuse kodulehekülg sai septembrikuus uue ilme, praegu tegutseb seal juba nn virtuaalne laadaplats, kus registreeritud kasutajad saavad erakuulutusi üles panna.

Esialgu on sealseteks rubriikideks küll vaid ost ja müük, kuid tööpakkumine ja muud vajalikud rubriigid saab kergesti lisada.

Katrin Rajamäe sõnul muutub noorte maakonnast lahkumise probleem üha teravamaks ja seetõttu tasub proovida kõiki erinevaid võimalusi ja ideid. ?Paljud noored ei teagi, mis ettevõtted Jõgevamaal tegutsevad ning millise valdkonna spetsialistidest on siin puudus,? ütles Rajamäe.

Jõgeva maavalitsuse pressiesindaja Andres Loorand ütles Vooremaale, et uus lehekülg pole veel päris valmis, kuid kindlasti täiustatakse seda lähitulevikus ja ilmselt nõuab see portaal ka omaette töökohta. Senini võivad aga ettevõtjad, kes endale töötajaid otsivad, Andres Looranna poole pöörduda.

Jõgevamaal on aastaid kevaditi korraldatud iga-aastast noortele mõeldud messi, kus on tutvustatud, millised ametid on turul hinnas. ?Kui seni korraldati niisugust messi vaid põhikooli lõpetajatele, siis järgmisest kevadest on meil kavas seda ringi laiendada ning pöörduda ka gümnaasiumilõpetajate poole,? ütles Loorand.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus