Osturalli Jõgevamaa kauplustes jätkub

Tarbekaupadest on hakatud rohkem ostma elektroonikakaupu ? külmkappe, telereid, arvuteid, tarkvara jne. On prognoositud, et need kaubad võivad kallineda kuni viiendiku.

Jõgeva Majandusühistu kaubandusjuhi Endla Raua andmetel ostetakse Mustvee piirkonnas kokku jahu ja tangaineid. Samuti on see ostubuum jõudnud Keskuse poodi Jõgeval ja ka Põltsamaale.

Kui mujal Eestis, näiteks Järvamaal rakendatakse jämeda soola ostmisel piiranguid, siis Jõgevamaal ei ole kaupade ostmist veel piiratud.

Kui kuu aega tagasi maksis 50-kilone kott suhkrut Põltsamaa Majandusühistus 210 krooni, siis reedel tagasihoidliku juurdehindlusega 330 krooni. Tavajuurdehindluse rakendamisel oleks koti hinnaks aga juba 400 krooni.

Kokku ostetakse ka kommi ja kohvi

Eestis on kõrgendatud nõudmine kõikide suhkrut sisaldavate toodete, näiteks kommide, ?okolaadi jms järele. Kaubandusega tegelevad inimesed on isegi allakirjutanul soovitanud osta näiteks kohvi jne.

«Iga praegu löögi all oleva kauba müügiloleku küsimus on hetke asi. Hulgilaod ei jõua praegu kauplusi piisavalt kiiresti varustada. See kehtib kõikide nende kaupade kohta, mida tavanõudlusest rohkem kokku ostetakse, nagu sool, suhkur ja äädikas. Hetkel on need meil olemas. Mõni päev tagasi õnnestus meil need tooted hulgilaost kätte saada. Ei ole küll 50-kilogrammiseid soolakotte. Samas on müügil jämedat pakisoola. Suhkru osas on pakkuda 25 kg kott hinnaga 165 krooni, 50 kg kott hinnaga 330 krooni ja kahte liiki ühekilogrammist pakisuhkrut, Hüva suhkur hinnaga 7.20 ja veel kilepakendis Inglise päritolu suhkur ASist Haljas hinnaga 6.50,» rääkis Põltsamaa Majandusühistu juhataja Jüri Männiksaar.

«Inimeste ajalooline mälu on pikk. Seetõttu ei usu nad mitte ühtegi seletust. Nad varustavad alati endid pöördelistel ajahetkedel. Ja alati on selline tegevus olnud õigustatud,» lisas ta.

Jäme sool on otsas

Jõgeva poodides maksis eelmise nädala lõpus üks kilo suhkrut Jõgeva turul 6.80 ja Küütri poes 7.50. Aga näiteks Põlvas maksis laupäeval üks kilo Hüva suhkrut juba 8.50.

Jõgeva Majandusühistu kauplustest on jäme sool otsa saanud ja keegi ei tea, millal uus partii saabub.

Kui algul räägiti suhkru hinnast 10 krooni kilo, siis nüüd ennustavad asjatundjad suhkruhinna laeks ELis 14-18 krooni.

Jüri Männiksaare andmetel algas suhkru kokkuostmise buum eelmisel sügisel, kui võimalikust suhkru hinna tõusust pärast Eesti astumist Euroopa Liitu hakati avalikult rääkima.

Sool on aga alles viimase kolme-nelja nädala probleem ja tikkude massiline kokkuost üks uuemaid hullusi.

«Jumal seda teab, miks äädikat kokku ostetakse. See võib olla seotud toiduainete konserveerimisega ja konserveerimiseks kõlbuliku äädikaga. Öeldakse ju, et ELis ei saa olla nii tugeva kontsentratsiooniga äädikat. Tõsi küll, euroliidu maades kasutatakse põhiliselt veini- ja õunaäädikat,» lisas Põltsamaa Majandusühistu juhataja.

Küsimusele, kas jäme sool jääb meie poelettidele edaspidi alles, vastas Jüri Männiksaar, et majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ametnikud, kes praegu soola teemal sõna on võtnud, on maininud, et tõepoolest tarbitakse ELis jodeeritud soola. Aga iga liikmesriigi enda asi on, millised piirangud ta kaupadele seab. Kas meile jääb tulevikus müügile ainult jodeeritud sool või ka tavaline jäme sool, see on ikka iga liikmesriigi enda otsustada.

Üheks põhjuseks, miks inimesed kardavad jämeda soola müügilt kadumist, on ka asjaolu, et see toodi seni Eestisse põhiliselt Ukrainast ja Venemaalt. Tarbijad ei ole kindlad, mis saab ELis idakaubandusest ja muu hulgas ka soola hinnast.

Jodeeritud soola poolekilone pakk maksab Põltsamaa Majandusühistu kauplustes 6 krooni, kilone jämeda soola pakk 3, peensoola pakk 3.50.

Peaminister Juhan Parts kutsus neljapäeval Eesti elanikke üles hoiduma kuulujuttude põhjal soola, äädika, jahu ja muude toiduainete hulgalisest kokkuostmisest.

“Ei ole mingit põhjust arvata, et Euroopa Liiduga liitumise järel saavad need asjad maailmast otsa,” ütles Parts valitsuse pressikonverentsil.

Parts märkis, et hinnad tõusevad siis, kui mingi asja järele on suur nõudlus, ning inimesed põhjustavadki kaupu kokku ostes ise nende hinnatõusu.

Ostubuum sai alguse märtsi lõpus Ida-Virumaal, kui telejaam Pervõi Baltiiski Kanal teatas, et Lätis ostavad inimesed ELi astumise eel letid jämedast soolast tühjaks, sest euroliidus on selle müük keelatud.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus