Orhideed, muistendikangelased ja rahvuslik moelooming

Tänavusel kunstipäeval, mis sai teoks nädal tagasi, osales viis põhikooliealiste ehk juunioride ja kaks gümnaasiumiealiste ehk seenioride võistkonda neljast koolist: Jõgeva Gümnaasiumist ja Ühisgümnaasiumist, Voore Põhikoolist ning Puurmani Keskkoolist.

Nagu varasematelgi, oli ka tänavusel kunstipäeval tuntav keskkonnahoidlik kallak: kodutööna tuli võistkondadel kaasa võtta mõnd kodumaist orhideed kujutav pilt ning kohapeal valmis teha plakat, mis tutvustab inimese elulaadi muutumise tõttu hävimisohtu sattunud pärandkooslusi ja nendega seotud liike. Keskkonna teema kumas teatud määral läbi ka ülejäänud kolmest ülesandest: muistenditegelaste valmistamiseks kasutati ju korraldajate varutud olmejäätmeid (vanapaberit, lõngapoolisüdamikke jms), moekollektsioonid koosnesid vähemalt osaliselt second-hand riietusesemetest ja mitmes performance’iski mõisteti hukka keskkonna prügiga saastamist. Ajal, mil ˛ürii punkte kokku luges, kuulasid kunstipäevalised aga Jõgeva Ühisgümnaasiumi vilistlase, Tartu Ülikooli bioloogiatudengi Kairi Kikase loengut pärandkoosluste kaitsest ning vastasid keskkonna- ja kunstiteemalise viktoriini küsimustele.

Peipsi sorts ja heeringas

Punktide jagamine polnud ˛üriil, mille koosseisu kuulusid maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna peaspetsialist Maie Puusepp, Jõgeva Kunstikooli õpetaja Katrin Tamm, Jõgeva Gümnaasiumi käsitööõpetaja Eike Salu, Jõgeva Avatud Noortekeskuse tegevjuht Sille Raidvere, kunstnik Agne Sild ja allakirjutanu, mõistagi lihtne, sest mõnedki tööd tundusid nii võrdselt head, et kuidagi poleks tahtnud neid pingeritta seada. Orhideede maalimise alal näiteks jäigi seenioride võitja välja selgitamata, sest kaks võistkonda kogusid punkte täpselt ühepalju. Juunioridest võitis selle ala originaalse ideega välja tulnud Jõgeva Gümnaasiumi II võistkond: nad olid oma orhidee, täpsemalt suure käopõlle maalinud mitte paberile, vaid vanale aknale, kus see väga efektne välja nägi.

Plakatite kujundamise alal tunnistati parimateks Jõgeva Ühisgümnaasiumi juuniorid ja Jõgeva Gümnaasiumi seeniorid, kusjuures esimestele tõi edu teema lopsakas ja romantiline käsitluslaad, teistele aga pigem minimalism ja mõnede looduslike detailide (rohututt, sammal) kasutamine.

Muistenditegelastest meisterdati valmis Kalevipoeg (Jõgeva G juuniorid I), tema ema Linda (Puurmani) ja Kalevipoega õpetanud siil (Jõgeva G juuniorid II), samuti Peipsi sorts (Voore), ahjualune (Jõgeva ÜG juuniorid), kratt (Jõgeva ÜG seeniorid) ja heeringas (Jõgeva G seeniorid): too, kes ennemuiste kuival maal elas ning soola süüa armastas. Nutikust ja vaimukust näitasid selle ülesande täitmisel kõik võistkonnad, edu saatis aga juunioridest voorelasi ja seenioridest Jõgeva Gümnaasiumi esindust. Viimastele tõi võidu eelkõige oma taiese lustlik pantomiimilaadis esitlus.

Voore türklased

Moeetendused pidid olema inspireeritud rahvakunstist. Mis rahva, polnud juhendis täpsustatud, ent enamasti lähtuti siiski kodumaistest traditsioonidest. Välja arvatud voorelased: nemad esitlesid hoopis Türgi stiilis kollektsiooni. Juunioride klassi võit neile läkski, seenioridest oli tugevamaks moeloojaks Jõgeva Gümnaasiumi esindus. Performance’i alal oli mõlemas vanuserühmas parim Jõgeva Ühisgümnaasiumi esindus.

Viie ala kokkuvõttes olid parimad Jõgeva Ühisgümnaasiumi juuniorid ja Jõgeva Gümnaasiumi seeniorid. Mõlemad võistkonnad saavad preemiaks ekskursiooni Rocca al Mare vabaõhumuuseumi ja Viinistu kunstimuuseumi.

Lõpetuseks kuluksid ära kiidusõnad nii korraldajate (Jõgeva Ühisgümnaasium eesotsas õpetajate Anne Jaama ja Maris Priiga), toetajate (Jõgeva linnavalitsus, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Kultuurkapitali maakondlik ekspertgrupp ja Keskkonnainvesteeringute Keskus) kui ka juhendajate (kunstiõpetajad Anne Kana Voorelt, Helina Helenurm Puurmanist ning Anne Kütt ja Anne Jaama Jõgevalt) aadressil: kunstipäeval võidavad tegelikult ju kõik osalejad, ka need, kes pärast preemiareisile ei sõida.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus