Õppelaager pärimusmuusikat armastavatele noortele

 

Igal suvel vahetult enne Viljandi pärimusmuusika festivali, toimib pärimusmuusika õppelaager noortele. Tänavu suvel Kõpu mõisas toimuvasse õppelaagrisse saab ennast juba kirja panna.

 

Eesti ETNO on õppelaager pärimusmuusikast lugu pidavatele noortele vanuses 16-30 eluaastat. Eesti ETNO toimub igal suvel juulikuus vahetult enne Viljandi pärimusmuusika festivali ning laager lõpeb koos festivaliga, kus õppelaagris osalenud astuvad üles värskelt õpitud lugude ja lauludega. Pillimängu ja ühistegevuse abil  õpitakse selles laagris üheskoos pärimusmuusikast rõõmu tundma.

Ootavad erinevad õpitoad

Eesti ETNO 2009 toimub 17.- 23. juulini Kõpus, Eesti ETNO ametlikku kodulehte koos põhjaliku lisainfoga saab näha aadressil etno.folk.ee

Lisaks pillimängule toimuvad laagris ühised laulmised ja tantsimised, loominguline õhtu, jutuõhtu, väljasõit loodusse, ujumine, sportmängud, lõkkeõhtud.  

Sandra Sillamaa ja Arno Tamme õpitoas mängitakse ja seatakse uusi pärimusmuusikalugusid, Jalmar Vabarna ja Kristjan Priksi õpitoas võetakse ette setohõngulised lood ja laulud.

Maarja Nuudi ja Hermann Härteli õpitoas põimitakse kokku eesti ja austria lugusid ning õpitakse tundma mõlema traditsiooni omapära ja sarnasusi. Meelika Hainsoo ja Silver Sepa õpitoas tegeldakse vanemate ja uuemate lauludega. Plaanis on ka piire avardav improvisatsioon ja hääleharjutused. Oodatud on eelkõige pärimuslauluga juba tutvust teinud noored muusikud, kellel hea pillimänguoskus.

Kursuse tasu on 1500 krooni, millest 100 tuleb maksta kohe registreerudes ja 1400 hiljemalt 14. juuniks. Hinnas sisaldub osavõtt õppetööst, toitlustamine kõigil laagripäevadel, majutus Eesti ETNO õppelaagri ja Viljandi pärimusmuusika festivali ajal, festivali esineja kaelakaart, laagri T-särk ja bussisõit Viljandi ja laagripaiga (Kõpu põhikool) vahel.

Traditsioon aastast 1997

Noorte õppelaager arvab oma ajalugu aastast 1997, mil Viljandis peeti Noorte Moosekantide Pillimängupäevi. Kaks tollast rahvamuusika eriala tudengit – Krista Sildoja ja Tuulikki Bartosik – “sattusid” 1997. aasta juuli alguses Rootsi Faluni ETHNO-laagrisse. Sellest kogemusest sündis suur soov teha ise midagi sarnast oma kodumaal. Nii toimuski samal aastal 20. – 24. juulini Viljandis esimene sellelaadne pärimusmuusika õppelaager Noorte Moosekantide Pillimängupäevad, mis eelnes Viljandi Pärimusmuusika Festivalile. Tollases laagris oli osalejaid 12. Õpiti pillilugusid, laule ja tantse, esineti ka  pärimusmuusika festivalil.

Kahel järgneval aastal kandis laager nime Noorte Pärimusmuusika Õppelaager, Eesti ETNO nime all tegutsetakse aastast 2000, mil laagri vastu tekkis huvi ka neil, kes ei mänginud pilli, kuid soovisid tantse õppida.  Laager kasvas veidi ning sai endale nime Eesti ETNO. Möödunud aastal peeti ETNO Suure-Jaani Gümnaasiumis.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus