|
Üleeile väisas Jõgevamaad õpibuss, kus kõigile soovijatele jagati informatsiooni õppimis- ja karjäärivõimaluste kohta. Õpibuss juhatas sisse järjekorranumbrilt üheteistkümnenda täiskasvanud õppija nädala. |
Infobuss alustas oma teekonda läbi Eesti juba 22. septembril, nüüd, 9. oktoobril, oli järg jõudnud Jõgevamaani. Buss külastas kolme paika meie maakonnas, alustades Mustvee ja Jõgevaga ning lõpetades Pajusiga. Jõgevamaalt suundus ratastel infopunkt Järvamaale, esmaspäeval tehakse teavitustööd juba Harjumaal.
Buss vurab mööda Eestimaad juba teist aastat. “Kõikidel inimestel ei ole ligipääsu infole, meie toome neile vajaliku teabe koju kätte,” rääkis projekti koordinaator Kristel Klammer sellest, miks taoline ettevõtmine oluline on. Klammeri sõnul on projekt suunatud eelkõige neile, kes on olnud kaua õppimisest eemal. “Loomulikult ei aja me ära noori, neile saame anda infot näiteks kutsekoolide kohta,” lisas Klammer.
Õpibussi juhi Kalev Kuke sõnul on ratastel infopunkti eesmärk panna inimesed mõtlema selle üle, mis on õppimine ja millised õppimisvõimalused on olemas. “Koputame inimeste südametunnistusele, küsides neilt, millal nad viimati õppisid, rääkis Kukk.
Teavet jagasid kohalikud asjatundjad
Igas maakonnas jagasid huvilistele informatsiooni kohalikud spetsialistid. Jõgevamaal räägiti peamiselt kolmel teemal: tööturu võimalustest, täiskasvanute kaasamisest kogukonna tegevusse ja õppimisvõimalustest täiskasvanutele. Mustvees kõneles huvilistega sealse kultuurikeskuse juhataja Valentina Jazõkova ja Tööturuameti Jõgevamaa osakonna juhataja Liina Võsaste. Jõgeval tegi lisaks Võsastele teavitustööd Jõgeva Täiskasvanute Keskkooli direktor Reet Kikkas. Pajusis tervitasid infohuvilisi vallavanem Reet Alev ja Pajusi Rahvamaja juhataja Aili Soolepp.
Jõgeva Täiskasvanute Keskkooli 10. klassi õpilane Anneli Nilender, kes oli üks esimesi bussikülastajaid Jõgeval, otsis teavet selle kohta, kuhu edasi õppima minna. “Sain siit palju kasulikku infot koolide kohta. Räägiti, kus mida õppida saab,” jäi ta rahule.
Mustvees külastas õpibussi 6, Jõgeval 19 ja Pajusis 10 inimest. “Tähtis ei ole kvantiteet, vaid see, et info jõuaks nendeni, kellel on seda tarvis ja kes oskavad seda hästi teistele edasi anda,” arvas Kukk ja lisas, et 35 inimest on maakondade lõikes keskmine tulemus.
Õpibussiring saab teoks tänu Euroopa Sotsiaalfondi ning haridus- ja teadusministeeriumi toetusele. Kogu bussiprojekt läheb Klammeri sõnul maksma ligikaudu 180 tuhat krooni.
TÕN toob Jõgevale pea poolsada üritust
Täiskasvanud õppija nädal, mis algas eile ja kestab 17. oktoobrini, toimub sellel aastal üheteistkümnendat korda ja kannab alapealkirja “Erinevad üheskoos — kultuuridevaheline dialoog”. Nädala raames toimub mitukümmend üritust kümnes Jõgevamaa paigas, mille eesmärk on ärgitada inimesi täiendama on teadmisi ja oskusi.
See, et käesoleva täiskasvanud õppija nädala alateemaks on kultuuridevaheline dialoog, kajastub igati ka programmis. Räägitakse itaalia käsitööst, vene kirjandusest ja ungari kultuurist. Maailmarändurid jagavad oma muljeid Shveitsi, Sloveenia, Inglismaa ja Poola kohta. Toimuvad mälumängud, kus kõik soovijad saavad proovile panna oma teadmised nii Eesti kui ka teiste Balti riikide kohta. Õppida saab inglise keelt.
Lisaks saavad huvilised õppida fototöötlust ja osaleda arvutikursustel. Toimuvad õppereisid Kalevipojaga seotud paikadesse, Värskasse, Järvamaale Kubja ürditallu ja Kilplalasse, Laiuse õletuppa, Võisiku hooldekodusse ja Imavere Piimandusmuuseumi.
Üle-eestilist täiskasvanud õppija nädalat korraldab Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon Andras, raha selleks tuleb Euroopa Sotsiaalfondist ja Hasartmängumaksu Nõukogult.
LIIS LOHTMETS