On kokkutulekute aeg

Suvi on kõikvõimalike kokkutulekute aeg – küll tulevad kokku mootorratturid, suguvõsad, koolid, külad, malevarühmad, kursused…

Juba ainuüksi sel nädalavahetusel on Jõgevamaal mitu suuremat või väiksemat kokkusaamist – suurim neist ehk omaaegse Põdra sovhoosi territooriumile jäänud küladele mõeldud ettevõtmine. Aga endised ja praegused elanikud on kokku kutsunud ka Tapiku kant.

Hea meel on, kui nooremad pereliikmed võtavad vaevaks vanaemad-vanaisad või ka vanavanaemad ja vanavanaisad kohale tuua. Eakatel on jälle rõõm näha saatusekaaslasi, keda pole juba mitukümmend aastat trehvatud. Kindlasti saavad nad niisuguselt koosviibimiselt palju positiivseid emotsioone. Ärge siis öelge, et teil on palju tööd ja vaba aega polegi, kui vanavanemad paluvad end Eesti teise nurka mõnele kokkusaamisele toimetada. See on pidupäev. Kingime siis neile selle rõõmu.

Erinevatel kokkusaamistel kohtuvad ka suguvõsad ja perekonnadki, kus üksteist pole juba aastaid nähtud. Oluline on talletada vanema põlvkonna mälestusi ja meenutusi ammustest aegadest. Samas saab täpsustada suguvõsa ajalugu, ikka keegi teab kellegi sünniaastat või –kohta ja nii läheb sugupuu koostamine jälle nagu kännu tagant lahti…

Kui me ise ega me lapsed tea täpselt, kust esivanemad pärit on ja missugune oli nende saatus, on väga raske seda kõike ka tulevastele põlvedele talletada ja edasi anda. Aina rohkem inimesi pöördub tagasi oma juurte juurde. Aga et neid juuri leida, on tarvis teada, kes olid meie esivanemad ja kust nad pärit olid. Mõnel suuremal kokkusaamisel on hea vanematelt inimestelt küsida. Küllap neil juba juttu jätkub.

blog comments powered by Disqus