Ökoehitus ja vanad majad

Projekti „Ökoehitus ja looduslähedane renoveerimine” raames  algab teisipäeval, 26. mail Betti Alveri Muuseumis esimene õppepäev. See on Kultuuriseltsi Vanaveski, Eesti Vabaõhumuuseumi  ja Betti Alveri Muuseumi ühine ettevõtmine.

Nüüdisaegsed ehitustehnoloogiad on sageli  energiamahukad ja kasutatud materjalid ei ole alati tervisele kõige sobilikumad. Samuti ei teata alati, kuidas renoveerida vanu hooneid ning milliseid materjale sealjuures kasutada.

Praeguse kriisiaja tingimustes on eriti oluline leida kõikvõimalikke uusi säästlikke elamis- ja olemisviise. Esivanemate pärandit tundma õppides on võimalik oma kodu muuta soojuspidavamaks, ajahambale vastupidavamaks ja keskkonda vähem häirivaks.

Betti Alveri Muuseumis toimuval infopäeval on ajaloolaste ja praktikute abil nüüd hea võimalus selles vallas pisut targemaks saada. 

Eesti Vabaõhumuuseum on maa-arhitektuuri ja -maastiku uurimise ja hoidmise programmi raames üle Eesti käima pannud meie kõige traditsioonilisemate taluhoonete – rehemajade – inventeerimise. Loodetakse leida aktiivseid abilisi kõigist Eestimaa nurkadest ja on tore tõdeda, et ka Jõgevamaal on huvilisi, kes on otsustanud käed külge lüüa.

Selleks, et see koostöö igati hästi sujuks, on muuseumi töörühm nõuks võtnud kohale tulla ja rääkida meie paikkonna traditsioonilisest talu- ja alevi/linna-arhitektuurist ning selle väärtustest ka laiemalt.

Elo Lutsepp tutvustab programmi “Maa-arhitektuur ja -maastikud. Uurimine ja hoidmine” töid ja tegemisi huvitavate näidete abil Eestimaa erinevaist paigust.

Heiki Pärdi heidab pilgu paikkonna traditsioonilise arhitektuuri arengutele 20. sajandi esimesel poolel.

Peale teoreetiliste ettekannete loodame mõnusas vestlusringis arutada edasisi koostööplaane huvilistega, kel on praktilisi küsimusi näiteks katuse või seinapalkide väljavahetamise kohta. Uuenduskuuri vajavaid vanemaid maju on linnaski omajagu.

Juunikuus ehitame Jõgeva alevikus ühe väikese põhumaja. Päev koosneb Sven Aluste teoreetilisest koolitusest koos tutvustava videomaterjaliga ja praktilisest saviehituse õpitoast.

Lisateavet teema kohta võib leida ka järgnevatelt kodulehtedelt:

http://www.evm.ee/id/120/

http://www.equilibre.ee/index.htm

23. ja 24. mail toimub Järvamaal Esna mõisas samuti üks sisutihe seminar „Säästev ehitamine ehk Energiatõhus maja looduslike materjalidega”.

<span style=”mso-bidi-font-family: Arial”>http://www.equilibre.ee/ehitus1.htm

Kohtumiseni Betti Alveri Muuseumis! Palume huvilistel end õppepäevale eelnevalt kirja panna telefonil 6681098.

HELI JÄRV

blog comments powered by Disqus