Ohtliku tulnuktaime hävitamine on tulemuslikum maaomaniku kaasabil

Seepärast on otstarbekas kõigil maaomanikel oma võimaluste piires lõigata praegu õitsemist lõpetavad sarikad maha ja põletada. Mingil juhul ei või jätta lõigatud sarikaid maha vedelema. Seemned valmivad järele ning säilitavad idanemise kuni 10 aastat. Nii ei täida tõrje oma eesmärke.

Muidugi võib õisiku siduda ka kilekotti ja hilissügisel sellesse kogunenud seemned põletada. Kuivanud taim on vähem mürgine, kuid ettevaatusabinõud on ikkagi vajalikud.

Taim eritab kuumaga mürgiseid gaase

Konkreetse taime eluiga lõpeb pärast õitsemist. Kuivanud varred võib maha lõigata hilissügisel.

Lõikamisel tuleb olla äärmiselt ettevaatlik ja vältida kokkupuudet taimeosadega. Samuti ei tohi lõigata sarikaid kuuma päikesepaistelise ilmaga ja vihma ajal. Kuuma päikesepaistelise ilmaga eritab taim ohtrasti mürgiseid gaase ning vihmaga võib taimemahlaga kokkupuutunud vesi kergesti sattuda kehale.

Sarikaid lõigata oksa- või hekikääridega, mitte trimmeriga, sest siis pritsib mahla kehaosadele. Tööriist pesta pärast rohke veega puhtaks.

Kuivanud taim tuleks põletada

Paremini sobib lõikamiseks õhtune aeg või siis pilvine, päikesepaisteta õhtupoolik.

Üksikuid esimese aasta või ädala taimi võib praegu hävitada nende väljakaevamisega. Taime koos juurtega võib jätta kuivama ja hiljem põletada.

Niitmisega taimede hävitamine on kõige väiksema tulemusega. Paremaid tulemusi ohtliku tulnuktaime arvukuse vähendamisel annab ühistöö.

ENE ILVES
Eesti Looduskaitse Seltsi Jõgeva osakonna esinaine

blog comments powered by Disqus