Nimetu näitus

Jõgeva kultuurikeskuses saab laupäevani näha „Nimetut näitust“, millel astuvad üles Jõgeva kunstipublikule senini veel suhteliselt tundmatud Aime Andron, Angela Reinas, Elina Madal, Heldur Lääne, Jaan Vahtla, Kristiina Kask, Maie Helm, Merle Meitus, Tiia Meitus ja Urve Kõiv.

Tõsi, nii mõnigi inimene sellest loetelust on linlastele tuttav, aga mitte kunstiga seonduvalt, vaid hoopis omavalitsusametniku, juristi või muu spetsialistina. Tänavu kevadel said neist aga Jõgeva Kunstikooli õpilased.

„Märtsis pöördus minu poole linnavalitsuse spetsialist Merle Meitus, kes tahtis teada, kas täiskasvanud inimene, kes varem kunstiga tegelnud pole, saaks end meie koolis kuidagi kunstialaselt harida,” ütles kunstikooli direktor Anne Nurmik. „Vastasin, et selline võimalus on moodulõppe näol täiesti olemas: on vaja ainult paras seltskond kokku saada ja valida teema, millele pühendada ühe õppemooduli mahuks ette nähtud 18 akadeemilist tundi.”

Seltskond saadi kokku üsna ruttu ja teemaks valiti maalimise algõpe. Esialgu tekkis küll probleem sellega, et Jõgeva Kunstikooli Avatud Stuudio senisel juhendajal Elita Järvelal ei olnud seoses oma isikunäituse ettevalmistamisega aega uusi kunstihuvilisi õpetama hakata, ent seegi lahenes, sest Anne Nurmik otsustas moodulõppetunnid ise ära anda.

„Kui inimestel on suure tahtmise säde silmis, siis ma ei saa neile ju öelda, et koolil pole õpetajat anda,” ütles koolijuht.

Juba siis, kui moodulõppurid alles koos käima hakkasid, tuli Anne Nurmikule mõte, et nende töödest võiks pärast näituse teha. Seepärast pidas ta juba ülesandeid andes silmas seda, et tulemuseks oleksid igati vaadatavad ning üksteisest võimalikult erinevad tööd. Näiteks siis, kui esimene õppemoodul juba läbi sai ja teine, natüürmordile pühendatu käsile võeti, pani juhendaja juhendatavate ette suurema valiku esemeid, mille hulgast igaüks talle meelepärased valis ning oma kompositsiooni aluseks võttis. Nii maalis igaüks küll reaalselt silme ees olevaid esemeid, ent mitte päris sellises asetuses, nagu nad tegelikkuses olid. Ka esemeid ümbritseva keskkonna kujundas igaüks ise.

„Minu meelest nautisid kõik võimalust teha midagi kutsetööst sootuks erinevat,” ütles Anne Nurmik. „Kõik tunnid lõppesid aga tuju ja enesehinnangut tõstva tõdemusega: „Me saime sellega jälle hakkama!““

Anne Nurmiku sõnul on täiskasvanud kunstiõppurite juhendamine laste juhendamisest mõnevõrra erinev, sest täiskasvanud võtavad õpetust vastu, tuginedes oma elukogemusele ja emotsionaalsele pagasile. Nad leiavad kunsti õppides vastuseid küsimustele, mis neil juba ammu tekkinud.

„Nimetu näitusega” julgelt rahva ette tulnud seltskond hakkas juhendaja sõnul kahe esimese õppemooduli ajal puudust tundma joonistusoskusest ning jätkab sügisel ilmselt just joonistuskursusega. Eile oligi Avatud Stuudios esimene koolipäev. Stuudio vanem ja kogenum koosseis, kes viimasel ajal kunstikoolis regulaarselt koos käinud pole, avab aga homme Betti Alveri Muuseumis näituse „Luulemaal“.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus