Suvevaheaeg on noorte jaoks, teadagi, aasta parim aeg. Selle asemel, et see niisama tuulde lasta, võib koos sõpradega midagi vahvat ette võtta. Näiteks tuua lavale muusikali.
Palamusel tegutsev MTÜ Sokuturi on juba neljal suvel korraldanud noortelaagri, kus kohalikud ja natuke kaugemalt pärit noored saavad end laulu, tantsu ja näitlemise alal täiendada. Laagri lõpuks tuuakse välja muusikal. Tänavu kandis see pealkirja “Suvevaheaeg — aasta valgeim aeg” ning kõneles ühe poisi meheks kasvamisest. Lavaloo nn raamjutustuses satub peategelane Martin lapselapsega jalutades oma poisikesepõlve mängumaadele, kus talle hakkavad stseen stseeni järel kangastuma killud lapse- ja noorukipõlvest ning toonastest sõpradest. Emotsionaalsed tagasivaated eri eluetappidele panevad ta mõtlema selle üle, miks keegi osutub lapsepõlves tõrjutuks ja keegi jälle liidriks, ning viivad äratundmisele, et kooliaegsed sõbrad on tegelikult asendamatud.
Muusikalise lavaloo aluseks oli Tallinna 32. keskkooli õpilase Laura Evisalu kirjutatud lugu, mille lavastaja Liisi Tegelmann laagriliste jaoks sobivaks kohendas. Laulude ja laulutekstide autoriks oli samuti Tallinna 32. keskkoolis õppiv Kaarel Orumägi. Mäletatavasti oli tema kirjutatud ka mulluses laagris välja toodud “Suvelõõm”.
Suured ja väikesed
Muusikalis tegi kaasa 38 last ja noort. Enamik neist olid Palamuse vallast või mujalt Jõgevamaalt, ent noormehi tuli appi võtta ka Järvamaalt ja Tartust. Laulud õpetasid selgeks Maire Tamm, Kaarel Orumägi ja Kadri Tegelmann, tantsuseaded tegi Merleen Läänemägi ning grimmikunstnikuks oli Erle Vannus. Viimane viis laagris läbi ka grimmi õpitoa.
Kaarel Orumägi tunnistas, et sai muusikali põhiteksti, mille alusel laule looma hakata, kätte vaid kuu aega enne laagrit, nii et viimaseid laule tuli tal lõpetada veel esmaspäeva ehk esimese laagripäeva hommikul.
“Aga vaatamata sellele tuli minu meelest välja päris korralik asi. Mõnestki laulust, mis üldjoontes kümne minutiga sündis, võiks suisa hitt saada, kui see n-ö suurele muusikalilavale satuks,” arvas Kaarel ja lisas, et need, kes laagris juba vanad olijad, haaravad kõike lennult nagu vanad teatrikalad.
“See, mis siin, Palamusel, suviti toimub, hakkabki juba päris muusikaliteatri mõõtu võtma,” kinnitas ta.
Muusika- ja tantsulaagri projektijuhi Sirje Kiisi sõnul olid tänavu mõnedki asjad teisiti kui varem. Kõige olulisem erinevus oli see, et hilisteismeliste noorte kõrval tegi muusikalis kaasa ka rühm tublisti nooremaid lapsi (kõige pisemad olid vaid kuueaastased!), kellest loodetakse järelkasvu senistele “staaridele”.
“Kui senini on meie oma vallas nappinud selliseid noormehi, kes laval laulda, tantsida ja näidelda sooviksid, siis need seitse väikest poissi, kes tänavuses muusikalis kaasa tegid, peaksid küll tulevikus lavahirmust priid olema,” ütles Sirje Kiis.
Nagu ümber vahetatud
Kui algul kartsid korraldajad, et väikestel poole nädala peal proovidest ja koolimajas mati peal magamisest villand saab ning nad ära koju pagevad, siis tegelikult pidasid kõik lõpuni vastu. Mõni läks ainult üheks ööks koju, et laagrimelust välja puhata.
“Mõned väikesed poisid, kes koolis parajad mürakarud, olid laagris kui ümber vahetatud: selgus, et sellistele aktiivsetele sellidele sobibki laagri õpikeskkond paremini kui tavaline klassis istumine,” ütles Sirje Kiis.
Tema sõnul leidis lavastaja Liisi Tegelmann väiksemate jaoks õige võtme: ta oskas nad kuulama ja kaasa mõtlema panna ning aitas neil rollide loomiseks nende endi napist elukogemusest pidepunkte leida.</font>
“Suvevaheajaga” anti kolm etendust: üks reedel ja kaks laupäeval. Publikut jätkus Palamuse rahvamaja saali kõigil kolmel korral.
Nagu korraldajad lootsid, tekkisid suurte ja väikeste laagriliste vahel soojad suhted. Nii soojad, et mõne väikese jaoks oli laagri lõppemisega kaasnev paratamatu lahkuminek oma suurest sõbrast suisa tragöödia. Ent ega siis üksteisest valgusaastate kaugusel elata: kui igatsus suureks läheb, saab ju külla sõita.
MTÜ Sokuturi muusika- ja tantsulaagrit toetasid Palamuse vallavalitsus, Eesti Kultuurkapital ja Leader-programm.
RIINA MÄGI