Nädal Euroopa muusikamelus

Põltsamaa muusikakool esindas Eestimaa noori muusikuid üle-euroopalisel festivalil tänavu juba kolmandat korda järjest. Euroopa Muusikakoolide Liit korraldab festivale erinevates riikides liikmesmaad osalema oma tugevamaid ja eripärasemaid kollektiive. Eestist sõitis tänavusele festivalile peale põltsamaalaste 23-liikmelise grupi Võru muusikakooli keelpilliorkester ja Viimsi muusikakooli bigbänd. Seega läks Eestimaa poolt möödunud teisipäeval teele kolm bussitäit rahvast ehk kokku 100 esineja ringis ? võrulased Lõuna-Eestist, viimsilased Põhja-Eestist ning põltsamaalased Kesk-Eestist.

Neli korda üle Öresundi silla

Eestlaste teekond kulges laevaga Stockholmi ja sealt edasi Malmösse, kuhu kolmapäeva õhtuks festivali pidulikuks avamiseks olid jõudnud ka kõikide teiste maade esindused. Telklinnak kokku 2100 telgiga püstitati Malmö randa. Kontserte anti nii Malmös kui ka Kopenhaagenis. Et igal kollektiivil oli ette nähtud korralisi kontserte mõlemas riigis, tuli selleks sõita üle kaht riiki ühendava Öresundi silla.

Malmö festivalilinnakust sõideti üle silla ka Kopenhaagenisse festivali lõpetamisele. Seega oli kõikidel võimalus silda ületada vähemalt neli korda, mis oli juba ise omaette elamus. Põltsamaalased andsid 45-minutilise kontserdi Malmö linna kontserdimajas ning pooletunnise kontserdiga astuti üles Kopenhaageni Tivolis.

Põltsamaa muusikakooli noortekoor laulis oma dirigendi Reet Sesteri juhatusel ning kontsertmeister oli Taimi Gera?t?enko. Peamiselt kooli Puurmani filiaali muusikaõppuritest koosnenud saksofoniansamblit juhendab Urmas Mägi.

Lisaks ette nähtud kontsertidele mõlemal maal oli soovijatel võimalus üles astuda vabal laval. Selleks oli ära kasutatud iga väike platsike. Õhtuti käis ergas tegevus suurtes esinemistelkides, kus sai nii üksteisele kaasa elada kui ka ise esineda. Oli eripärast muusikat ja erineva nahavärviga esinejaid.

Et laagriplatsil süüdati õhtuti ka kolm suurt lõket, kees muusikamelu nendegi ümber veel hilistel tundidelgi.

Muusikat seinast seina

Põltsamaa muusikakooli direktor Anne Kaus oli Eesti esindajana Kopenhagenis peetud Euroopa Muusikakoolide Liidu Peaassambleele saabunud enne festivali algust ning jõudis pidulikuks avamiseks Malmösse. Temal oli võimalus festivali mõneti kõrvaltvaataja pilguga näha. Reet Sester sai kaeda pisut ka lavatagust ehk kaasategijate poolt. Mõlemad kinnitasid, et lapsed olid tublid ja lõid aktiivselt kõiges kaasa. Ei heidutanud neid isegi sedakorda eriliselt jahedad põhjamaa ilmad, vihm ega tormi-iilid. “Keegi ei jäänud isegi haigeks,” kinnitasid nii Reet Sester kui ka Anne Kaus.

Koos püüti ammutada võimalikult palju seda, mida festivalikontserdid pakkusid. “Muusikat oli seinast seina,” ütles Reet Sester. Väga palju oli just klassikalist muusikat, aga ka erinevat rahvamuusikat, d?ässi, rokki jne. Võis kuulata kammerorkestreid, bigbände, näha slovaki tantsu ja kaasa elada mustanahaliste rütmimuusikale. Veenduti, et Euroopa rahvaste hulgas on ka erinevate rasside esindajaid. Tumeda nahavärviga esinejad olid pärit ?veitsist, Belgiast ja mujalt.

“Huvitav oli näha, millist muusikat ja kuidas kusagil tehakse. Et kohal oli tohutu rahvamass ja vaba lava võimalusi ääretult palju, ei saanud muidugi kaugeltki kõike näha,” ütles Reet Sester. Kaasa elada sai sellele kontserdile, kuhu parasjagu satuti. Nähtust jättis Reet Sesteri sõnul kõige võimsama mulje üks bigbänd Prantsusmaalt, mille koosseisus tundusid olevat tõelised professionaalid.

Unustamatu mulje jäi põltsamaalastele ka Kopenhaageni Tivolist juba ainuüksi selle tohutult suure piirkonna ja silmatorkava haljastuse poolest.

Järgmine festival korraldatakse kolme aasta pärast ? 2007. aastal Ungaris. Kas Põltsamaa muusikakool ka siis Eestimaad esindama läheb, ei ole veel teada. Kolmel järjestikusel festivalil osalemise tõttu teatakse aga siin väga hästi, et see nõuab mitmes mõttes eriti palju ja pikaajalist lisatööd nii lastelt kui ka organiseerijatelt. Unustamatute elamuste ja kogemuste saamise nimelt ollakse igatahes pingutusteks valmis.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus