Muuseumikülastajad valivad karismaatilisi karaktereid

Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis avati muuseumiöö programmi raames videokonkurss „Kevade karismaatiline karakter”, mille tulemusi saavad aidata kujundada kõik, kes mai lõpuni kõnealust muuseumi külastavad.

Möödunud aastal umbes samal ajal käisid Pärnu Rääma Põhikooli, Kihelkonna Kooli, Torma Põhikooli, Tallinna Jakob Westholmi Gümnaasiumi ja Paide Ühisgümnaasiumi õpilased ning Ülenurme Pere- ja Noortekeskuse noored Palamusel, et teha Arvo Kruusemendi filmi „Kevade” võtete toimumise 40. aastapäeva puhul muuseumitöötajate abiga valmis oma filmiversioon „Kevadest”. Et paarikümneminutilised filmid kukkusid välja päris toredad, tuli Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi arendus- ja projektijuhil Janek Varblasel mõte selgitada muuseumikülastajate abiga välja, kellel kuuest Arnost, Teelest, Tootsist ja Kiirest osatäitmine kõige paremini õnnestus.

Selleks, et muuseumikülastajad osatäitmiste üle otsustada oskaksid, monteeris Janek Varblas kokku videoklipi, milles kõigepealt näidatud, kuidas noorte filmiversioonid „Kevadest” sündisid. Lõigud võtete ajal juhtunud äpardustest kõlbaksid ehk isegi vastavasse telesaatesse. Kui konkursi mõte lahti seletatud, näidatakse videoklipis ühtejutti ära kuue grupi üles võetud stseenid Arno ja Teele dialoogiga teemal, miks Arno teistest hiljem kooli tuli. Järgnevad kuus stseeni Tootsi ja Kiire dialoogiga Kiire väikevennale nime leidmise teemal. Neile, kes esimese vaatamiskorraga kuue hulgast veel parimat Teelet, Arnot, Tootsi ja Kiirt valida ei suutnud, korratakse filmilõike teistki korda.

Konkursiklippi hakatakse näitama kõigile muuseumikülastajatele ning et see kestab vaid seitse minutit, on kõigil ehk aega see ka ära vaadata ning oma valikud vastavale hääletuslehele kirja panna. Hääletajate vahel loositakse välja auhindu ning auhinna saavad ka need, kes „Kevade” põhikarakterite parimateks kehastajateks tunnistatakse.

„Andsin ka koolidele, kes aasta tagasi siin filmivõtetel käisid, teada, et me sellise konkursi korraldame, ja noored on nüüd väga põnevil: konkursi tulemused huvitavad neid väga,” ütles Janek Varblas.

Tulemused antakse teada ja auhinnad loositakse välja 1. juunil. Hääletajaid peaks aga praegusel kooliekskursioonide kõrgajal Palamuse muuseumis jätkuma.

Möödunud laupäevane muuseumiöö programm läks Palamusel edasi Janek Varblase ning Palamuse Gümnaasiumi õpilaste Piia Puuraidi ja Allar Malbe esitatud stseenidega Oskar Lutsu lemmikteostest, mille autoriteks Puškin, Lermontov, Shakespeare, Goethe, Moliere jt. Stseenid sarnanesid kummalisel kombel mõnede Lutsu enda eluseikadega. Muuseumiöö lõppes Heli Vahingu ja Risto Lauri meeleoluka kontserdiga. Mõistagi sai terve õhtu jooksul vaadata ka muuseumi ärklisaalis 31. maini üleval olevat Alo Põldmäe fotonäitust „Neeruti semiootilised puud”.

Kui laiemalt tähistati Eestis Euroopa muuseumiööd alles teist aastat, siis Palamusel oli see juba viies kord tavatul kellaajal külastajaid võõrustada. Muuseumiööliste hulgas oli teadlikke tulijaid, aga ka neid, kes lihtsalt Palamuselt läbi sõitma juhtusid ning avastasid rõõmsalt üllatudes, et muuseum lahti, piletiraha ei küsita ning lisaks pakutakse veel kohvi-küpsist ja punsli õligi.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus