Muuseumid näitavad filme

Täna saab taas teoks üle-eestiline muuseumiöö, mis tähendab, et sajad muuseumid ja mäluasutused on avatud hilisõhtuni ja pakuvad külastajatele peale ekspositsiooni vaatamise võimaluse põnevaid eriprogramme ning seda täiesti tasuta. Jõgevamaa piirides on võimalik muuseumiööst osa saada Jõgeval, Palamusel ja Põltsamaal.

Et eesti film sai äsja saja-aastaseks, on ka muuseumiöö motoks “Öös on kino”. Ning enamikus muuseumides saabki ühel või teisel viisil “liikuvaid pilte” vaadata. Jõgeval Betti Alveri muuseumis hakatakse näiteks kell 18 vaatama loodusfilmi “Puu sõbraks”, kus Hendrik Relve Eestimaal kasvavaid puid ja põõsaid tutvustab. Kui Relvega saab kohtuda vaid virtuaalselt, siis teine puude ja looduse sõber, Tuhalaanes elav muusik Jaak Tuksam tuleb isiklikult kohale.

“Meie muuseumiöö kava kujunes looduskeskseks just seetõttu, et otsustasime külla kutsuda Jaak Tuksami, kes oli omal ajal meie muuseumi esimene külalisesineja. Tal on loodusega eriliselt tugev side, mis väljendub nii tema lauludes kui ka palkmajade ehitamise harrastuses,” ütles Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru. “Et puude teema juba päevakorrale tuli, siis otsustasime ka filmi valida sellise, kus neist juttu.”

Alveri muuseumi öökava lõpetab Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agronoom Sirja Ohakas, kes kõneleb ja näitab pilte Tai, Laose ja Vietnami loodusest, aga ka sealsetest pühamutest ja eluasemetest. Seoses pühamutega tuleb sisse draakoniaastale kohane draakoniteema.

Kui Betti Alveri muuseumis saab peale ööprogrammi vaadata Jaan Luige skulptuuri- ja graafikanäitust, siis Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis on väljas Jõgeva kunstikooli tänavused lõputööd. Peale nende saab Palamuse muuseumis vaadata ajaloolisi filmikaadreid muuseumi arhiivist (kell 18), sajandi rahvafilmiks hääletatud Arvo Kruusemendi “Kevadet” (kell 19) ning Oskar Lutsu 125. sünniaastapäeval sealsamas muuseumis etendatud estraadilavastuse “Oskarit oodates” videosalvestust (kell 21).

Mitmekesine kava ootab õhtusi külastajaid ka Põltsamaal. Sealses lossihoovis tegutseb suisa mitu muuseumi. Pressimuuseum pakub näha Andres Söödi suurepärast portreefilmi “Reporter”, mille peategelaseks on legendaarne raadioreporter Feliks Leet, Põltsamaa muuseum filmikollaaži Põltsamaa ajaloost. Peale nende on täna õhtul lossihoovis avatud Kesk-Eesti galerii pART, veinikelder ja toidumuuseum. Huvilistel on võimalik ronida kiriku torni ja meisterdada Käsiteokojas endale klaaspärlitest kaelakee. Ka Põltsamaal algavad muuseumiöö sündmused kell 18.

Põnevaid elamusi pakuvad täna õhtul kogu Eesti muuseumid. Muuseumiöö koondkava leiab internetist (www.oo.muuseum.ee).

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus