Mustvee ja Pala raamatukogu Vilde konkursil edukad

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu (ERÜ) ja Eduard Vilde majamuuseumi korraldatud konkursil “Tabamata Vilde” pälvisid kirjandusklassiku elu ja loomingut ning tema ajastut tutvustavate väljapanekute koostamise eest tunnustuse ka Mustvee linnaraamatukogu ja Pala raamatukogu.


Mustvee linnaraamatukogu juhataja Laidi Zalekešina sõnul olid tänuüritusele Vilde muuseumi kutsutud kõik konkursil kaasa löönud raamatukogude töötajad. “Õnneks said paljud suvealguse saginas Kadriorgu tulla ja neile jäi päeva meenutama Liivia Viitoli monograafia “Eduard Vilde”. Emotsionaalselt ja silmaringi arendavalt mõjus ka Jan Kausi koostatud Vilde-aineline kirjanduskava. Kogu ettevõtmise eesmärgiks oli elavdada ja mitmekesistada kirjanduselu raamatukogudes, muuta Vilde nooremale sihtrühmale atraktiivsemaks, panustada meie kirjanduse ja kultuuriajaloo suurkuju tänapäevase kuvandi loomisse ning kutsuda rahvast lugema omamaist väärtkirjandust. Osalejate hinnangul see ka õnnestus.” 

Ekspositsiooni aitasid teha kõik

Zalekešina märkis, et konkursil osales 36 raamatukogu ebatraditsiooniliste, leidlike, loovate, originaalsete ja kogukonda kaasavate väljapanekutega ning viieliikmeline žürii valis neist parimatest parimad välja ja sättis ritta. “Esimesele kolmele oli peasponsor, firma Elisa pannud välja tahvelarvuti koos aastase piiramatu ligipääsuga Elisa e-raamatutele. Neljandaks ja viiendaks tulnud said kaupluse Rahva Raamat kinkekaardid. ERÜ tunnustas kümmet paremat tänukirjaga, kultuuriministeerium toetas konkurssi rahaliselt ja pani välja ka mitu eriauhinda.”

Vilde-ainelist ekspositsiooni aitasid kokku panna kõik Mustvee raamatukogu töötajad. Erilise panuse andis Anu Ots, kelle hobiks fotograafia ja kollektsioneerimine.

Konkursil saavutas esikoha Jüri raamatukogu, paremuselt teiseks arvati Viljandi linnaraamatukogu, kolmandaks Viimsi raamatukogu, neljandaks Juuru Edard Vilde kool ja viiendaks Eidapere  raamatukogu. Kümne parema hulka valiti ka Järvamaa keskraamatukogu, Mustvee linnaraamatukogu, Pala raamatukogu, Tallinna keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakond, Tsirguliina raamatukogu. Kümne raamatukogu koostatud väljapanekutega saab tutvuda Vilde muuseumi kodulehel http://linnamuuseum.ee/vilde/vilde-150/

“Kultuuriministeerium tunnustas väikseid, kuid Vilde tabamisel erilisi raamatukogusid, kes oma nutikuse ja lahenduste poolest silma paistsid, ja kinkis neile lastekaitse liidu poolt välja antud raamatu “Laps eesti filmis”, mis pakub loodetavasti samapalju äratundmisrõõmu nagu Vildegi tabamine,” ütles Laidi Zalekešina. 

Kaasa lõi ka Assikvere külateater

Pala raamatukogu juhataja Anu Saul kinnitas, et tal oli Eduard Vilde 150. sünniaastapäevale pühendatud konkursi korraldamise üle hea meel. “Usun, et see andis hoogu kõigile Vilde-teemaliste näituste koostajatele üle Eesti. Meie näituse plussiks pean koostööd kohalike elanikega nii väljapaneku kujundamisel kui Vilde loomingu tutvustamisel näitemängu ja loengute kaudu. Olen rõõmus, et meie koostegemine ka žüriile silma jäi,” ütles ta.

“Meie eesmärgiks oli luua näitus, mis tõmbaks endale iga raamatukogukülastaja tähelepanu ja ärataks huvi seda lähemalt uurida. Püüdsime kogu ruumi sisustada ajastutruult. Inimesed tõid oma kodudest Vilde kaasaegseid esemeid kirjutustarvetest maalideni ja puidust reisikohvritest kristallsuhkrutoosini. Mõistagi sai vaadata perekonnapilte, kirjaniku teoste väljaandeid jm. Toimus mitu sündmust, kus kirjaniku elukäik ja looming said tuttavamaks (ja taasavastatud) nii suurtele kui väiksematele külastajatele.

Lastele meeldis näituse juures paberinoaga poognaid lahti lõigata ja nad said ka teada, et vanal ajal võis juhtuda, et lapsele anti “triibulised”… Igal huvilisel oli võimalik süüvida Vilde- teemasse just nii põhjalikult, nagu ta soovis.

Aitäh Assikvere külateatrile ja juhendaja Ülle Meosele, Mare Hamerile, Raivo Ojakivile, Reet Kuusikule, Helgi Vagale ja Tiiu Tinnile, kes Vilde tabamisele kaasa aitasid,” rääkis Anu Saul.

Tema hinnangul tutvusid raamatukogud  äsjase konkursi käigus üksteise huvitavate ideedega.

Paremad Vilde tabajad

  1. Jüri raamatukogu
  2. Viljandi linnaraamatukogu
  3. Viimsi raamatukogu
  4. Juuru Edard Vilde kool
  5. Eidapere raamatukogu

Kümne parema hulka valiti ka Järvamaa keskraamatukogu, Mustvee linnaraamatukogu, Pala raamatukogu, Tallinna keskraamatukogu eestikeelse kirjanduse osakond, Tsirguliina raamatukogu.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus