</td> | |
Pühapäeval pühitseti Mustvees Betaania koguduse uus kirikuhoone, mille valmimine on oluline sündmus nii usuelus kui ka kultuuriloolisest vaatevinklist. Mustvee Betaania koguduse 87. aastapäeval peetud tseremoonial ja sellele järgnenud jumalateenistusel osales üle kolmesaja inimese. |
Koguduse liikmed ja külalised kogunesid hommikul pühamu esisele platsile. Hoone pühitsemistseremoonia viisid läbi Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidu president Meego Remmel ja selle organisatsiooni eelmine president Joosep Tammo.
“Kõik, kes annetasid uue kiriku ehitamise heaks, tegid seda austusest jumala vastu. Mõne päeva pärast tähistame Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeva. Selleks, et riik püsima jääks, on väga oluline, et paigas oleksid ka meie põhiväärtused,” märkis Meego Remmel.
Hoone ehitamine läks maksma 4,8 miljonit krooni. Suurem osa sellest rahast laekus Eestimaa inimeste vabatahtlike annetustena, riik eraldas tänavu ehitustööde lõpetamiseks 300 000 krooni.
Mustvees enim kogudusi
Eesti külalistena on Remmel ja Tammo üllatunud, et erinevad kogudused suudavad siin üksteise kõrval oikumeeniliselt tegutseda.
Selle ühtsuse üheks eredamaks näiteks on Mustvee oma erinevate koguduste ja kirikutega. “Mustvee on tuntud linnana, kus on arvukalt kogudusi ja kirikuid, mis rahumeelselt kõrvuti eksisteerivad,” ütles siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja Ilmo Au.
“Tänane päev on terve Mustvee linna ja kogu Jõgevamaa õnnepäev,” ütles Jõgeva maavanem Aivar Kokk, kes Betaania Kogudusele piduliku sündmuse puhul kella kinkis. “Mäletan hästi seda päeva, mil minu juurde tuli Betaania Koguduse pastor Paul Gill, kes rääkis kavatsusest uus pühakoda ehitada. Soov oli igati mõistetav, sest iga peremees ja pere tahavad ju endale kodu ehitada.”
Ehitustööde peaettevõtja, AS Cobra Grupp juhataja Juhan Algus andis Paul Gillile üle sümboolse võtme. “Pühakoda oli tööde mahult keskmisest suurem ehitis. Tööde laabumisele aitas kaasa aga kvaliteetne projekt ja hea koostöö tellijaga. Väga palju ehitustöid tegid ära ka koguduse liikmed. Peab märkima, et vaimulik Paul Gill oskab ise ehitusküsimusi lausa lennult haarata,” rääkis firmajuht.
Tugev koostöö
Pärast seda, kui Meego Remmel, Joosep Tammo, Ilmo Au, Aivar Kokk ja Mustvee linnapea Mati Kepp lindi läbi lõikasid, siseneti jumalateenistusele, millest võtsid osa ka Mustvee Betaania Koguduse endine pastor Eenok Palm ning pastor Herman Mäemets Kuressaarest.
Südamlikke sõnu Betaania Kogudusele ütles EELK Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer. Mustvee usutegelastest viibis kohal ka Püha Kolmainsuse Ainuusuliste koguduse vanem Sergei Borodin. “Meie linna teeb uus pühakoda märksa ilusamaks. Mida rohkem on Mustvees kogudusi ja mida tugevam on nendevaheline koostöö, seda parem linnale,” ütles ta.
Ka linnapea sõnavõtus oli üheks märksõnaks koostöö. “Sellele, et Mustvee kauni ehitise sai, aitas näiteks oluliselt kaasa hea koostöö arhitekti, ehitaja ja tellija vahel. Minu arvates on Betaania Koguduse pühamu sedavõrd kvaliteetselt tehtud hoone, et isegi kõige rangem kriitik ei tohiks sellele midagi ette heita.”
Mati Kepp märkis sedagi, et Paul Gill on ka aktiivne Mustvee linnakodanik ja linnavalitsuse liige.
Mustvee Betaania Koguduse pühamus on peasaal, kõrvalsaal, rõdu, pühapäevakooli ruum, pastori töökabinet ja mitmed teisedki vajalikud toad.
“Mul on rõõm teatada, et pühamus on ka noortetuba, mis võimaldab noortele nii usutõdesid tutvustada kui ka üldharivat tegevust pakkuda,” avaldas arvamust Mustvee Betaania Koguduse liige Carote-Miralda Feršel, kes õpib Iisaku Gümnaasiumis.
“Ma olen selle kogudusega seotud juba lapsest saadik. Mäletan jumalateenistusi, mis toimusid punastest tellistest ehitatud kirikus Mustvee Vene Gümnaasiumi kõrval (praegune ainuusuliste koguduse kirik) ja muusikakoolis. Uus pühamu on aga eriti armas,” ütles üks Mustvee neiu.
Pühamu avamisel musitseeris ansambel, keda juhendab Mustvee Gümnaasiumi muusikaõpetaja Reet Pappe. Tema on ka Betaania Koguduse juhatuse esimees.
JAAN LUKAS