Mis meenub televisiooni algaastatest? Kui suur teleri vaataja praegu olete?

Helgi, pensionär

Esimeseks televiisoriks oli Temp-6, mille me saime endale ilmselt 1963. aastal. Enne seda käisime televiisorit tuttavate juures vaatamas. Siis olid väga populaarsed Poola ansambel Filipinka kontserdid. Äärmiselt populaarne oli laulusaade Horoskoop.  Meelde tulevad ka tollased päevauudiste saated. Samuti meenuvad reedesed teatriõhtud. Saatejuhtidest ja diktoritest meenuvad Moidela Tõnisson, Rein Karemäe, Endel Sõerde, Andres Vihalem. Enne värvitelevisiooni tulekut olid kasutusel veel ekraani ette pandavad kiled, mis olid ülevalt sinised, keskelt värvitud ja alt servast rohelist värvi. Esimese värviteleri saime 1972. või 1973. aastal. Värvitelereid sai alguses ikka tutvuste kaudu.  Need olid suured ja rasked ning neid tuli tõsta kahe mehega. Siis liikus ringi ka selliseid tegelasi, kes pakkusid mustvalgetele teleritele värviplokkide paigaldamist. Värviteleri pildi kvaliteeti plokiga teleril muidugi ei olnud. Praegu ma eriti palju telerit ei vaata, vast kuni paar tundi päevas, ehkki mul on Elioni paketis 28 kanalit. ETV-st  vaatan põhiliselt uudistesaateid, Pealtnägijat ja argielu probleeme käsitlevaid saateid. 

Mati, pensionär

Esimesena sain ma telerit vaadata 1961. aastal sõjaväes. Seal oli üks televiisor roodu peale ehk 180-200 mehe kohta. Sealt meenuvad hokimängude vaatamised, sest siis oli väga kuulus NSVLi hokikoondis. Esimene teler kodus oli Rekord, kus vahel kippus pilt virvendama ja siis sai mõnikord telerile rusikaga peale koputatud. Lapsed vaatasid mul tollel ajal laulusaadet Entel-Tentel, ise vaatasin siis suure huviga Valdo Pandi juhitud saadet Täna 25 aastat tagasi, kus räägiti teise maailmasõja sündmustest. Tollel ajal olin ma üks esimestest värviteleri omanikest, ehkki siis oli väga keeruline värvitelerit saada. Samas tuli värvitelereid tihti remonti viia. Elasin Tartus kortermaja viiendal korrusel ning seal ikka andis seda suurt ja rasket telerit üles-alla vedada. Praegu vaatan ma telerit üsna palju, neli-viis tundi päevas. Teen teleri lahti kohe peale ärkamist. ETV-st vaatan põhiliselt uudiseid. Olen endine nõukogude ohvitser ja mina vaatan sageli ka Vene telekanaleid. Ukraina sündmuste osas valetavad nii Eesti kui Vene telekanalid ja mõlemaid vaadates saan objektiivsema info kätte. Minu venelannast naine tahab samuti telerit vaadata ja ma pean ka temaga arvestama. 

Ants, abilinnapea

Esimese teleri saime Sompas elades 1960. aastate alguses. Meie õega tahtsime siis hirmsasti multifilme vaadata. Isa-ema töötasid sageli öises vahetuses ja heitsid hommikul kõrvaltoas magama. See teler vist undas nii kõvasti, et segas nende und, ehkki me siis hääle maha keerasime. Lastesaadetest meenub Tipp ja Täpp. Hiljem vaatasin koolipoisina saadet Täna 25 aastat tagasi, mis oli tollal äärmiselt populaarne. Saatejuht Valdo Pant oskas saates käsitletavatest sõjalugudest väga huvitavalt rääkida. Hästi populaarne saade oli siis Koostapere. Diktoritest meenuvad Rutt Püss, Ivi Kreen, Endel Sõerde. Esimese värviteleri saime me juba Jõgeval 1973. aastal. Enne värviteleri ostmist käisime värvitelerit naabrite juures vaatamas. Esimene värviteler oli suur ja raske. Arvan et praegu olen ajalises mõttes alla keskmise teleri vaataja. Mõnel päeval vaatan telerit rohkem ja mõnel päeval üldse mitte, aga keskmiselt kuni tund aega päevas. Peamiselt vaatan uudiseid ning muidugi ka poliitikasaateid, näiteks Foorumit. Eesti kanalitest vaatan kõige rohkem ETVd, samuti Tallinna TV uudiseid, sest seal on need teistsugused kui teistes kanalites.

Küsis: TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus