Täpsemalt Mihkel oma sugulussidemetest rääkida ei oska. ?Ma pole sugupuud nii põhjalikult veel uurinud, kahjuks,? sõnas ta. Ise ta tundis Alot. Perekonnanimede erinev kirjutamisviis tekkis nende eestistamise käigus. ?Vanasti olid kõik Mathiesenid. Sama perekonnanimi sai eestistamise käigus erinevad variandid: kahe t-ga ja ühe i-ga, kahe i-ga ja ühe t-ga jne. Minu vanaisa sünnidokumendil on ka Mathiesen kirjas,? jutustas Mihkel.
Mihkel pidi algselt olema ka muusikapäevade ?üriis. ?Siis oleksin pidanud juba 4. Märtsil Jõgeval olema, aga kahjuks ei olnud see võimalik. Samal ajal olid muud kontserdid, aga ehk järgmisel aastal õnnestub,? selgitas Mihkel. Ta kinnitas, et esialgne plaan oli tõepoolest Jõgeval Suures Kõrvas olla.
See-eest andis Mihkel oma ansambliga JAM ansamblitekonkursi lõpetamisel kontserdi.
Bändi tegemise plaan oli ammu
Ansamblisse JAM kuuluvad lisaks Mihkel Mattisenile ka klahvpillimängija Juss Tamm ning saksofonist Timo Vendt.
?Küsimusele, kuidas sündis JAM, oleme oma ansambli eksisteerimisaja jooksul vastanud tõenäoliselt miljoneid kordi. Seda küsitakse tõepoolest siiamaani,? tunnistas Mihkel ja jutustas: ?Me tegime Jussiga juba kooliajal koos diskosid ja siis panime selle nime JAM ära. Kui hakkasime pärast kooli koos muusikat tegema, siis oli üsna loomulik, et ansamblile jäi sama nimi. Möödunud aasta lõpus ilmus ansamblilt kümnenda tegutsemisaasta puhul album pealkirjaga Viies, mis tegelikult on järjekorras juba kuues. Aastal 2000 ilmus kogumik Greatest Hits, kus oli ainult kaks uut lugu.
?Me arvasime, et seda ei saa ikka plaatide hulka lugeda, seetõttu panime kuuendale albumile nimeks Viies, kostis Mihkel. Tema sõnul on plaat päris hästi õnnestunud, on mitu lugu, mis neile endile ka meeldivad. ?Lugusid on seal igasuguseid, põhiliselt on tegemist üsna tantsulise albumiga. Rahulikke muusikapalu on vähe, üks neist on ?Ei pea iial?.
?Muusikast rääkida on keeruline, muusikat tuleb kuulata, mis siin ikka rääkida,? oli Mihkli seisukoht.
Tegemist on palju
Mihkel on tuntud ka kui pianist. ?Olen Eesti Muusikaakadeemia magistrantuuris, kuid hetkel olen akadeemilisel puhkusel,? rääkis Mihkel ja lisas: ?Tööd on nii palju, et ei jõua diplomitööga ja kõikvõimalike esseedega jännata. Tegemist on nii popmuusika kui ka klassikalise muusika vallas. Samas ma ei välista, et järgmisel aastal siiski magistrantuuri lõpetan.
Märtsi algusest on Mihkel koos Timo Vendtiga tegelenud Mihkli sooloplaadiga, mis peaks jõudma poelettidele septembris-oktoobris. ?Ma ei anna pead, et kõik lood on minu enda kirjutatud, kuid võib tõesti niimoodi juhtuda. Ma ei tea. See ei ole omaette eesmärk, aga pähe on tekkinud kõikvõimalikke lugusid. Eks näis, võib-olla teeb Timo ise ka sinna mingeid lugusid,? rääkis noor muusik.
Populaarne kapten
Mihkel on telesaate Tähed Muusikas populaarne kapten olnud juba kolm aastat. ?Telesaates osalemine on tore. Seal käib vahvaid inimesi ja väga kihvte muusikuid. On inimesi, keda tavaelus ei kohta, telemajas on võimalik neid aeg-ajalt näha ja pärast salvestust natuke juttu ajada,? tunnistas Mihkel.
Samas tuleb tal seal aeg-ajalt lõbusat nägu teha ja mängida lugusid, millest võib-olla kohati on üsna raske endal aru saada. ?Tegelikult on see üsna positiivne kogemus,? ütles ta ning lisas, et praegu käib ilmselt selle saate viimane hooaeg.
Ka Soomes lõppes sarnane telesaade ära, ka seal oli see tohutu menukas. Siiamaani on Tähed Muusikas meil pingereas viie parema telesaate hulgas. Tõsi, praegu on vaid plaan, et saade lõpetatakse ära, aga sellist juttu on olnud varemgi, täpselt midagi ei tea,? rääkis muusikamees.
Mihkel tunnistas, et kõiki saates ette tulevaid laule ta hästi mängida ei oska.
Ei kipu eurovisioonile
?See on niivõrd kahe, kolme, nelja või isegi viie otsaga asi. Ühtpidi on see ju muidugi hea võimalus heliloojatel mingi lugu sinna anda. Ja ütleme otse välja, et kui lugu sinna Eurovisioonile saab, siis saab autor selle eest päris head raha. Sellepärast oleks see päris mõttekas tegevus,? arutles Mihkel Mattisen, kuid tunnistas ka, et üritus talle väga ei sümpatiseeri.
Ta ei välista samas, et Eurovisioon kunagi ka tema tulevikku kuulub. ?Võib juhtuda, aga omaette eesmärk see küll ei ole,? sõnas Mihkel. ?On ju heliloojaid, kes istuvad aasta otsa stuudios ja muudkui kirjutavad Eurovisiooni eelvooru lugusid. Kui aga mul mingi selline lugu tuleb, mida ma tunnen, et tohutult hästi sinna sobib, siis võiks ju proovida,? rääkis ta.
Laul peab olema igatahes kaasakiskuv, olgu ta rahulik, kiire, kurb või rõõmus. Laulus peab olema miskit sees, mis inimestele mõjub. Ja Eurovisiooni puhul on eriti tähtis see, et laul avaldab muljet kohe esimest korda kuulates,? nentis muusik.
BIRGIT KASTEPÕLD