Mida nad söövad?

 

Loomapargi asukad söövad aastas ära 20 tonni heina, 3000-4000 laialehelise paju, haava- ja vahtravihta, 8 tonni loomapeeti, 6 tonni porgandit, 12 tonni kartulit, ligemale 5 tonni liha ja väiksemates kogustes muud suupoolist,  näiteks lemmikloomapoodides müüdavat spetsiaalset närilistetoitu, mitmesuguseid seemneid, pähkleid, mett ja rosinaid. Viimaseid antakse põhjapõtradele. Looduses armastavad nad nimelt marju süüa, loomapargis neil seda võimalust aga pole. Rosinatest saavad põhjapõdrad need ained, mis  muude marjade puudumise tõttu saamata jäävad, ilusti kätte.

Väärt toidukraam on ka tammetõrud. Metssigadele on need maiuspala, aga ära ei põlga neid mõned teisedki Elistvere loomad. Viis aastat tagasi algatasid Tartu Tammelinna päevade korraldajad eesotsas Tiina Konseniga Elistvere loomapargi jaoks tammetõrude kogumise võistluse. Parimatele tõrukogujatele oli preemiaks giidiga loomapargikülastus. Kolm aastat tagasi liitus ettevõtmisega ka Tähtvere linnaosa. Tõrusid on toodud mujaltki.

Möödunud sügisel, kui koos abikaasaga Tartust tõrusid ära toomas käisime, märkas keegi tanklas meie tõrukoormat ja uuris, mida me ometi sellise koorma tammetõrudega teeme,” rääkis loomapargi juhataja Sirje Saul. Mees siis ütles surmtõsise näoga, et putru keedame ja väga hea puder saab. Mine tea, võib-olla jäigi küsija seda naljajuttu uskuma.”

Nali naljaks, aga muistsel ajal on jahvatatud tammetõrud, mida napi leivajahu hulka segati, meie esivanematel viljaikalduse aegu üle elada aidanud. Röstitud tõrudest on kohvigi tehtud.

Kahel viimasel aastal oleme saanud nii palju tõrusid, et loomad ei jõua kõiki enam ära süüa,” ütles Sirje Saul. Õnneks oleme Tabivere vallavalitsuse lahkel loal saanud tõrude hoidmiseks kasutada Elistvere mõisa aita. Seal saab tõrud õhukese kihina põrandale laiali laotada, siis ei lähe need talve jooksul hallitama.”

Loomadele ninaesise hankimisest suuremaks probleemiks ongi viimasel ajal sööda hoidmine. Möödunud aastal valmis küll uus söödahoidla, ent suurema koguse juurikate hoidmiseks see ei sobi. Õnneks toovad varustajad köögivilja praegu kohale enamasti jaokaupa.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus