Metsavargad jäid laoplatsil RMK töötajale vahele

Möödunud nädalal  sai RMK Kagu regiooni logistik Tõnis Mauer koostööpartneritelt infot metsavargusest ja sõitis otse metsavaraste juurde, kes keset päist päeva ümberläinud veokit kraavist välja tõmmata üritasid. Politsei saabudes tuli meestel muidugi palgikoorem sinnapaika jätta.

Tee on selles kohas, kus vargad RMKle kuuluvaid palke ära viia püüdsid, väga pehme, sest pinnas on turbane. Ka pole tee ääres ühtegi eravaldust, kus oleks hiljuti metsa üles töötatud.

“See koorem sai olla ainult meie laoplatsilt pärit,” teadis Mauer. 

Naabrivalve toimib hästi

Ta märkis, et koorma olid metsavargad autole tõstnud tõenäoliselt juba reede öösel vastu laupäeva, pimedast metsast välja sõitma hakates vajus aga 50 – 60 tonnise koormaga suur veok pehmesse pinnasesse ning kaldus lõpuks külili.

Hommikul prooviti  autot juba kohale toodud tehnika abil püsti tõmmata. Lõuna paiku toodi veel kohale hea läbivusega ja vintsiga roomiktraktor. “Neid on Eestis nii vähe, nad lihtsalt jäävad silma,” märkis mees. Just päise päeva ajal ongi varastel kõige kindlam tegutseda: tuleb julgelt kohale sõita, küllap möödasõitjad arvavad, et käib seaduslik metsaraie.

Edasine käis aga nagu krimifilmis. Koostööpartnerid teavitasid logistikut ning küsisid, kas nemad veavad pehme pinnasega tee äärest puid. Mauer ütles, et nende mehed ega masinad seal küll ei tohiks toimetada ning sõitis ise kohe laoplatsile.

Kohale jõudes nägi ta tee ääres toimetamas kuut-seitset meest, kes üritasid autot püsti saada. Mauer küsis, mis toimub. Üks mees selgitas, et autojuht keeranud öösel veoki kummuli. Kui logistik veoselehte näha küsis, teatas kohal olnud mees, et tema ei tea midagi, autojuht jooksnud metsa.

“Sõitsin minema ja helistasin politseisse. Tagasi tulin juba koos politseiga,” rääkis ta. 

Politsei algatas kriminaalasja

Jõgeva politseisse laekus info, et Põltsamaa vallast Kaavere külast üritati metsamaterjali varastada. Saadud avalduse alusel on alustatud kriminaalmenetlust, teatati Politsei- ja Piirivalveameti kommunikatsioonibüroost.

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri pressinõunik lisas, et täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks alustas Jõgeva kriminaaltalitus kriminaalmenetlust ning kahtlustatavana on üle kuulatud 1985. aastal sündinud mees.


RMK Kagu regiooni logistikajuht Andres Metjer ütles, et kõige tõhusam on RMK laoplatsidel just naabrivalve. “RMK töötajad ja meie koostööpartnerid panevad kõikvõimalikke kahtlasi liikumisi hästi tähele ning teavitavad kohe,” kinnitas ta.

Kui metsamaterjali veab välja ettevõtte koostööpartner, siis on veotellimused tehtud, töö väga täpselt plaanitud ja logistikud teavad seda kindlasti. “Info liigub meil kiiresti,” nentis ka Tõnis Mauer.

RMK koostööpartneritel on jälgimisseadmed küljes, nende autode liikumisi saavad logistikud samuti jälgida, nii et iga valvsa kodaniku info on üsna lihtsalt kontrollitav.

Samuti on RMK oma laoplatsidele üles pannud rajakaameraid ning ka seadmeid, mis puuvirna liikumise peale logistikut kohe sõnumiga teavitavad.

Auto peale pandud palkide otstes olid ka spetsiaalsed RMK koodid. Igal firmal on kasutusel omad numbri- ja tähekombinatsioonid ning puidu vastuvõtja saab sellest teada, kelle platsilt palgid pärit on. Enamasti jätavad metsavargad need koodiga puud maha, kuid seekord oli kas pime või kiirustati, seepärast oli koormasse sattunud ka mitu märgistatud palki.

Metjer ütles, et metsavargusi on tuntavalt vähemaks jäänud, kuid üksikuid juhtumeid tuleb igal aastal ette. “Kui näiteks Kagu regioonis on aastane veomaht ligikaudu miljon tihumeetrit puitu, siis varaste saagiks langeb sellest umbes 300 tihumeetrit,” tõdes ta.

Masu tõi ka metsavarguste arvu suurenemise, kuid nii massiliseks, kui  see olid möödunud sajandi üheksakümnendatel aastatel, pole varaste tegevus saanud.

Kagu regiooni viimaste aastate puiduvarguste statistika

i

2011. aastal 123 tihumeetrit
2010. aastal 764 tihumeetrit
2009. aastal 888 tihumeetrit

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus