Mets on olnud Eesti rahvale läbi aegade eluks vajalik ja ka oluline elukeskkonna kujundaja.
Puit on aidanud meil elus püsida erinevate riigikordade ajal.
Praegu on paljud saanud tagasi oma või esivanemate maad ja metsad. Looduse tahtel kasvavad harimata maadele üsna kiiresti uued puud. Nii on saanud paljud kasutamata põllumaad katteks noore metsa. Nii tekib vajadus uusi puistuid majandada.
Üks selline põllule looduslikult tekkinud puistu asub Saare vallas Kääpal erametsaomaniku kinnistul. 2003. aastal rajati sinna tolleaegse Jõgeva Keskkonnateenistuse eestvõttel
katseala. Metsaomanik oli sellega nõus ja lubas ka selle edasist
arendamist. Endise põllu lääneserva oli aastatega kasvanud kaasik. Osa alast oli lihtsalt rohtunud, sinna istutati harilikud kuused. Idaosas oli looduslikult tekkinud hariliku männi uuendus, neljas uuenenud osa oli kuuse järelkasvuga kaasik.
Saare Valla Erametsaomanike Ühing korraldas 9. detsembril õppepäeva katseala edasiseks arendamiseks. Kokkutulnutele jagasid infot katseala asutamise algatamisega tegelenud Aivar Lääne ja Tõnu Kajaste. Metsamajanduse teoreetilisest poolest rääkis Jaan Velström, kes andis tehtule hinnangu, jagas soovitusi ja pakkus lahendusi alade edasiseks majandamiseks, et põllumaadele looduslikult tekkinud puistutest saaks järeltulevatele põlvedele korralik mets.
Katsealale paigaldati uued stendid, milledel kirjas, mis on alal varem tehtud. Edaspidi on plaanis katseala korrastada ja seal hooldusraiet teha.
Õppepäeva lõpus said osalejad näha laasimiseks vajalikke tööriistu. Soovijad said proovida teleskoopvarrele kinnitatud käsioksasaagi, mille maksimaalne pikkus ulatub seitsme meetrini.
Demonstreeriti ka bensiinimootoriga töötavat puude laasimiseks kasutatavat kettsaagi Shindaiwa, mis võimaldab kuni kolme meetri kõrguselt oksi eemaldada. Prooviti ka, kuidas töötab võsasaereduktorile kinnitatud võsa purustamise ja okste peenestamise freesnuga, millega noorendike hooldamisel puude ümbrust puhastada.
Õppepäeva toetas läbi metsaühistu SA Erametsakeskus ja nad on sellistele ettevõtmistele toeks ka edaspidi.
Metsaomanikud võiksid selliste õppepäevade vastu suuremat huvi tunda.