Metsanduskooli fotokonkurss näitab aina tugevamat taset

Luua Metsanduskoolis tänavu korraldatud kolmandal fotokonkursil on korraldaja ja zhürii liikme õpetaja Tõnu Elleri hinnangul tase tublisti tõusnud.  

Osavõtjaid oli kokku 12 õpilast 196 fotoga. Eelmiste aastatega võrreldes on suurenenud osalejate arv. Paari tööd peab õpetaja Eller lausa sellisteks, mille teostus on võrreldav Eesti paremate loodusfotograafidega.

Kategooriaid jagati nii, et valiti parimad taime-, looma-, linnu- ja praktikapildid. Veel jagati välja ka kaks ergutuspreemiat.

Tõnu Elleril on eelkõige hea meel selle üle, et õpilaste töid soostus hindama Eesti üks paremaid loodusfotograafe Sven Zacek.

Kallis hobi

Parima linnupildi auhinna võitis Rivo Tarum punaselg-õgijast, kes parasjagu tirtsu nahka pistma hakkab. Pildi sai Rivo pärast pikka passimist, ta nimelt teadis punaselg-õgija pesa asukohta ja jäi selle juurde varitsema.

„Pildistamisega olen tõsisemalt tegelenud poolteist aastat,“ ütles noormees. Pildistab ta peamiselt loodust.

Neli kuud tagasi tegi ta oma kodulehe http://tarumfoto.pri.ee, kus väljas paremad pildid. Soovijad saavad sealt pilte ka osta.

„Fotograafia on kallis hobi, tehnika maksab ja ega rahaliselt suurt midagi tagasi tule,” tõdes noormees. „Kui tahad väga head pilti saada, peab ka hea tehnika olema.”

Rivo Tarum pildistab meelsamini maastikke ja taimi ning teeb makrofotosid. Ka linde meeldib talle fotoaparaadiga tabada, kuid loomade ja lindude pildistamisel peab hästi palju aega varuma ning oskama kannatlikult passida. Loomulikult tasub nähtud vaev end kuhjaga. „Hobipiltnikel on üsna vähe aega ja sellepärast pole võimalik ka väga häid looma- ja linnupilte tabada,” lisas ta.

Taavi Rattiste foto „Naabrid” kahest tiirust, kes teineteise kohal tiirutavad, saanuks esikoha, kui ülemise tiiru üks tiivanukk poleks pildilt välja jäänud.

Linnupiltidest pälvis kolmanda koha foto uhketest sookurgedest, keda Elleri kinnitusel on üsna raske kaadrisse saada. Mõlemad majesteetlikud linnud on Rajar Rahkema tabanud uhkelt ringi jalutamas.

Mõnikord peab ka vedama

Loomapiltidest tunnistasid „kohtumõistjad” parimaks Eugen Kauri nugise portree. „Nugist tabada on üsna raske,” tunnustas õpetaja Eller.

Eugen Kaur leidis looma üsna Luua kooli lähedalt. „Ei olnudki mingit suurt passimist,” tunnistas ta. Tegelikult läks noormees hoopis mäkrasid pildistama, aga neid loomakesi ta sel päeval ei näinudki.

„Päike hakkas loojuma, jäin puu latvu vaatama ja tegin paar pilti. Ühel hetkel kuulsin, et nelja-viie meetri kaugusel ronib keegi mööda puutüve. Vaatasin üles ja nägin nugist täpselt oma silmade kõrgusel. Loomake nägi mind ja passis, mis edasi saab. Kui hakkasin liigutama, et kaamerat sättida, ta ehmus, ronis mööda puutüve üles ja urises vaikselt. Tegin kähku pilti ja siis oli ta kadunud. Õnneks tabasin looma päris hästi,” jutustas Kaur.

Eugen Kaur on fotograafina leiba teeninud suurtel laevadel, kurseerides New Yorgi ja Kariibi mere vahel. Sama tööd jätkas ta ka mõnda aega Eesti laevadel, siis tuli Luua Metsanduskooli ja fotograafia jäi talle hobiks.

Siim Adusson on tabanud tõeliselt üllatunud põdra vihmasajus. Kui pilti tähelepanelikult silmitseda, siis saab ka aru, et tõepoolest sajab peent ja tihedat vihma. „See põder on väga fotogeeniline,” nentis Eller. Hästi on tema sõnul tabatud ka kuldpõrnikas ja lupiiniõied ning liblikad.

Kauril tekib loomi pildistades alati jahimehe instinkt. Momendi tabamine on tähtis, need on vaid mõned üksikud hetked, mil hea pildi saab. Siis loom enamasti lahkub.

Üsna andekalt on tabatud metskitsi, keda meie metsadesse praegu tublisti jagub. Üht muidu halli metsapanoraami (autor Siim Adusson) pidas näiteks Sven Zacek heaks, sest sellel oli  n-ö rosinana näha kits. Fotograafid vaatavad pilte sageli pisut erinevalt, kuna teavad asja olemust paremini. Üldiselt on hinnatud pildid, mille vaatamisel tekib nö ohoo-efekt.

Ühel Rajar Rahkema pildil on metskits nii peidus, et algul kohe ei märkagi. Sellel võttel on hästi näha, kuidas metsloom loodusega ühte sulandub. Fotograaf on sellest hoolimata suutnud pildil looma teravustada.

Praktikapilte vähe

Konkursile võis esitada pilte ka väljastpoolt Eestit, kuid auhindadele võistlesid ikka kodumaal tehtud. Näitusel on ka nendest paremad väljas.

Koolielust ja praktikatest on loodetust vähem pilte. Andekalt on tabatud puhkav õpetaja või õpilane, kellele võililledest silmad ja nina ning suu pähe tehtud. Nii on Ülle Ruus näinud maastikuehitaja naeratust.

Väljas on ka Luua Metsanduskooli õpetaja Aino Mölderi Madagaskari pilt, mis on üllatava kompositsiooniga ja võlub oma lihtsuse ja siirusega. Mõni vaataja on võrrelnud esiplaani värvilt Marsi pinnaga. Õpetajad ja kooli töötajad seekord palju ei osalenud. Konkurss ongi mõeldud õpilaste võistluseks, kuid õpetajad võivad soovi korral võistlusväliselt osaleda.

Praktikapiltide kategoorias sai esikoha Liina Nisu pildiga „Peegeldus tiigilt“, kus on näha vaid väike veesilm ja sellel peegelduvad õpilased.

Esimesest fotokonkursist võttis osa vaid kaheksa õpilast, teisel oli juba 12 osalejat nagu tänavugi.

Koolis tegutseb ka fotoklubi

Eelmise aasta lõpust tegutseb Luua Metsanduskoolis ka fotoklubi “FK METSAKAS”. Koos käiakse praegu siiski vaid ürituste puhul. Lisaks juba kolmandale fotokonkursile korraldas klubi sügisel fotojahi nimega “Septembriklõps 2008”. Veel on kord kokku saadud õppekogunemisel fotokompositsiooni teemal.

„Sarnase nimekombinatsiooniga peaks ka kevadine fotojaht tulema. Kuupäev pole veel päris kindlalt paigas,  kõik sõltub ilmaprognoosist,” lubas Tõnu Eller.

Õpetaja Eller on koostanud klubile ka blogi, kuid see pole praegu avalik, vaid koolisiseseks kasutamiseks. Selles on kajastatud Luua metsanduskooli ja fotoklubi üritusi. „Kui luuakad soovivad, võib blogi  kunagi ka avalikuks teha,” kinnitas fotoklubi koordinaator ehk ringijuht Tõnu Eller.

Luua Metsanduskooli õpilaste fotokonkursi tööd jäävad õppehoone koridori huvilistele vaadata, kuni valmivad järgmise fotoürituse pildid.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus