Meest sõnast, härga sarvest!

Viimase kolme aasta jooksul on riigi rahaabi olnud poolteist kuni kaks miljonit, kuid kahjuks on järgmiseks aastaks riigieelarves esialgu suur ümmargune null. Kulutused peaksid aga arvestuslikult olema 1,5 miljonit krooni ja oleks kahju, kui alus, millele on 10 aasta jooksul tugev vundament rajatud, oleks jäetud riigi toetusest ilma.

Vajalik arengukava

Küsisin keskkonnaminister Jaanus Tamkivilt, kuidas on plaanis lahendada Elistvere loomapargi rahastamise vajadused nii loomade ülalpidamiseks kui ka investeeringuteks, et tehtut ei peaks lõhkuma. Minister tõdes, et temagi tunnustab neid inimesi, kes on ligi 10 aastat Elistvere loomapargis tööd teinud, ja ka Eesti Metsaseltsi, kes kunagi asus seda asja tegelikult vedama. Minister ütles, et täna on ilmselt kätte jõudnud aeg, kus selle loomapargi tuleviku osas tuleks natuke rohkem läbi mõelda, kuna tema väitel ei olevat sellel loomapargil arengukava.

Tahan siin ministrile vastu vaielda. Nimelt oli loomapargil arengukava aastani 2006 ja koostatakse ka uut, kuid selle tööga ei ole jõutud veel lõpuni, põhjuseks vähene ja vabatahtlik tööjõud, kelle pingutuste viljaks on eelkõige piisoni ja teiste loomade aiad, üldine korrashoid, looduseradade ning taimede märgistus ja suur populaarteaduslik tegevus jne. Kokku 10 aasta jooksul tehtu on lausa ime, peegeldades suurt armastust oma kodupaiga ja loomade vastu.

Nüüd ütleb minister, et see, miks riik selles ettevõtmises peaks osalema ja kui suures osas ta peaks seda tegema, olevat tegelikult kokku leppimata. Kuna eraviisilisi loomaaedu või loomaparke soovitavat täna asutada veel näiteks Saaremaal, Pärnus ja ka Võrus, siis esitas minister Riigikogu kõnepuldist retoorilise küsimuse: “Kas me neid peaksime rahastama ka samal määral või mitte? Ja millised on need põhimõtted, kui riik eraviisiliselt algatatud loomapargi või loomaaia majandustegevuses osaleb??

Omavalitsuste liit otsustab rahastamise

11. detsembril  toimub Elistvere loomapargis arengukava arutelu, 12. detsembril arutab Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, milline võiks olla omavalitsuste poolne rahastamine selles ettevõtmises. Minister lubas Riigikogu kõnepuldist, et kui põhimõttelised dokumendid on läbi arutatud ja seisukohad paika saanud, saab Elistvere loomapark edasi tegutseda. Jääme lootma.

Meest sõnast, härga sarvest!

 MAI TREIAL, Riigikogu liige,
Eestimaa Rahvaliit

blog comments powered by Disqus