Marten Liiv ja Saskia Alusalu EM-võistlustel kuueteistkümnendad

Nädalavahetusel Hollandis Heerenveenis toimunud kiiruisutamise Euroopa meistrivõistlustel selgusid paremad tavapärase suure mitmevõistluse kõrval ka sprindi mitmevõistluses. Nii Marten Liiv kui ka Saskia Alusalu lõpetasid tänavuse esimese tiitlivõistluse kuueteistkümnenda kohaga.

Kui maailmameistreid on sprindi mitmevõistluses selgitatud juba ligi viiskümmend aastat, siis tänavu 114. korda toimunud kiiruisutamise Euroopa meistrivõistlustel jäädi kuni eelmise aastani truuks vaid suurele mitmevõistlusele. Aastate jooksul nii osalejate kui ka pealtvaatajate silmis atraktiivsust kaotanud võistluste huvitavamaks muutmiseks lisatigi tänavu esmakordselt Euroopa meistrivõistluste programmi sprindi mitmevõistlus, kus Vana Maailma paremad sprinterid said kahe päeva jooksul üksteiselt mõõtu võtta 500 ja 1000 meetri distantsil.

Marten Liiv võistluste üks nooremaid osalejaid

Jõulupühade eel 20aastaseks saanud Marten Liiv alustas oma karjääri esimesi Euroopa meistrivõistlusi reedel läbitud 500 meetri distantsiga, kus lõpuaeg 36,44 sekundit andis talle kahekümne kahe uisutaja hulgas 20. koha. Isiklikule rekordile 45 sajandikuga alla jäänud Liiv sõitis teises paaris koos soomlase Samuli Suomalaineniga. Hea aja rikkus aeglane algus ‒ esimesed sada meetrit läbis Liiv 10,23ga ning kaotas pool kilomeetrit 36,71ga läbinud soomlasele tol hetkel kaheksa sajandikuga. Avadistantsi parim oli 34,87ga hollandlane Ronald Mulder.

Avapäeva lõpetanud 1000 meetri distantsil startis Marten Liiv neljandas paaris koos oma ammuse konkurendiga juunioride klassist, valgevenelase Ignat Golovatjukiga. Võistluste nooremate osalejate hulka kuulunud Liiv näitas sel distantsil head minekut, lõpetades ajaga 1.11,14, mis andis talle lõpuks 12. koha. Mullu 500 meetri distantsil juunioride maailmameistriks tulnud Golovatjuki edestas adaverelane 0,68 sekundiga. Isiklikule tippmargile jäi Liiv alla 0,4 sekundiga, kiireimat aega näidanud hollandlase Kjeld Nuisile 2,37 sekundiga.

Ligi 17 000 pealtvaataja silme all toimunud teine võistluspäev avati taas 500 meetri distantsiga. Seekord belglase Mathias Vostega ühes paaris uisutanud Marten Liiv alustas eelmise päevaga seitse sajandikku kiiremini, lõpujoonel edestas aga eelmise päeva tulemust ühe sajandikuga. Lõpuaeg 36,43 oli paremuselt kaheksateistkümnes, taas sel distantsil parimat tulemust näidanud Ronald Mulderist jäi eestlane maha 1,35 sekundiga.

Euroopa meistrivõistlused lõpetanud 1000 meetri distantsil Marten Liiv oma eelmise päaeva aega parandada ei suutnud, 1.11,67 andis neljateistkümnenda koha, kaotust Kjeld Nuisile kogunes seekord 2,82 sekundit.

Esimeseks sprindi mitmevõistluse Euroopa meistriks tuli hollandlane Kai Verbij, kes küll ühtegi distantsi ei võitnud, kuid mahtus igal alal nelja parema hulka. Verbij kogus 139,230 punkti ning edestas lühematel distantsidel esikuuikust välja jäänud Kjeld Nuisi 0,47 punktiga. Pronksmedali võitis sakslane Nico Ihle (139,785).

Marten Liiv kogus nelja alaga uut Eesti rekordit tähistavad 144,275 punkti ning sai 16. koha

Saskia Alusalu jaoks seni parim EM

Mullu Minskis väikeses mitmevõistluses 17. koha saanud Saskia Alusalu lõpetas oma karjääri neljandad Euroopa meistrivõistlused senise parima, 16. kohaga. Eelnevatest aastatest parem oli ka kolme distantsiga kogutud punktisumma (128,261).

Vahetult EM-i eel viirushaigusesse haigestunud Saskia Alusalu lõpetas võistluste esimese ala, 500 meetri sõidu ajaga 42,42 sekundit ning sai üheksateistkümne uisutaja hulgas 18. koha. Isiklikust tippmargist jäi lahutama 64 sajandikku, kiireimat aega näidanud hollandlanna Ireen Wüst oli eestlannast 3,16 sekundi võrra kiirem.

Ireen Wüst oli ajaga 4.03,93 kiireim ka avapäeva lõpus läbitud 3000 meetri distantsil. Mullu kevadel Calgarys Eesti rekordi 4.13,88ni viinud Saskia Alusalu läbis seitse ja pool ringi ajaga 4.20,03 ning sai viieteistkümnenda koha.

Teise võistluspäeva avanud 1500 meetri distantsil lõpetas Saskia Alusalu ajaga 2.07,51 ning oli kuueteistkümnes. Kolmanda alavõidu sai Ireen Wüst, kes läbis poolteist kilomeetrit 1.56,57ga.

Võistlused lõpetanud 5000 meetri distantsile pääsesid vaid tolle hetke kaheksa paremat. Alavõidu noppis 6.57,47ga tšehhitar Martina Sablikova, kes edestas Ireen Wüsti rohkem kui seitsme sekundiga. Kokkuvõttes suutis Wüst eelmiste distantsidega kogutud edumaad siiski säilitada ning tuli 161,125 punktiga Euroopa meistriks. Järgnesid Sablikova (162,288) ja hollandlanna Antoinette de Jong (162,645).