Marko Saksing: Ma lihtsalt naudin saalihokit

 

Kuigi sportmängud on ennekõike meeskondlikud, jäävad nii võitudes kui ka kaotustes sageli meelde  võistkondade eestvedajad  ja nende mitmekülgsed rollid. Homme 15. sünnipäeva tähistavas erinevas vanuses saalihokimängijate ühenduses on eredaimalt üldsuse huviorbiidis mängiv treener ja juhatuse esimees Marko Saksing, kes  räägib Jõgeva linnale ja kogu  Jõgevamaale üle-eestilist ja rahvusvahelist kuulsust toonud spordialast.

Marko vastused küsimustele on lühikesed, kuid konkreetsed ja täpsed — nagu meisterlikud visked vastase väravasse.    

Mis on meeles Jõgeva spordielust ja üldisest olustikust viisteist aastat tagasi, kui loodi spordiklubi Tähe?

Meenub see, et polnud enam võimalik jäähokiga tegelda, sest talved olid soojad. Seevastu Virtus oli sportimiseks külm.

Kelle initsiatiivil spordiklubi Tähe loodi ja missugune seos on selle algatusgrupi liikmetel spordiga praegu ?

Tähe loomise eestvedajateks olid Toomas Klaarman, Argo Servet, Heiki Voog ja Ergo Prave. Kõik nad tegelevad spordiga vaikselt edasi, laiemale avalikkusele on ehk rohkem tuntud Ergo Prave kui korvpallitreener.

Usutavasti ei jäänud ka Teie klubi moodustamisel lihtsalt vaikseks kaasakiitjaks.

Soovitasin klubile nime. Mulle pakuti ka kohta juhatuses.

Klubi nimest võib tuletada mitmesuguseid seoseid, näiteks Täht kui midagi üllast ja kõrget, või siis Tähe tänav Jõgeval. Millised on aga asjalood tegelikult?

Toomasse, Argo, Heiki ja Ergo esimestest tähtedest sai tuletatud nimi Tahe. Aga kuna selline nimi oli olemas, pandi a-le lihtsalt täpid peale.

Spordiklubi Tähe tuntakse hästi ka embleemi järgi. Kes on selle kujundanud?

Autor on Ebe Leidorp. Lisasime sinna klubi värvid, mis on kollane ja must, samuti sai natuke lisatud rohelist.

Seoses soojade talvede ja kehvade jääoludega hakkasid saalihokit mängima paljud jäähokimängijad. Missuguseid hoiakuid ja reageeringuid see juhtivates jäähokimängijates esile kutsus?

Eks täpsemalt peaks küsima nendelt endilt. Küllap oli aga ka kartust, et uue spordiala edukäigust ei tule midagi välja.

Usutavasti oli nende kahtluste esimeseks märkimisväärseks kummutajaks esindusmeeskonna esimene kuldmedal Eesti meistrivõistlustel. Kas see võit on veel meeles?

Piisavalt hästi. Võitsime põhiturniiri võitjat Tartu Ülikooli spordiklubi  8:3.

Kui erinevalt jäävad üldse meelde võidud ja kaotused nii Teile kui ka Tähele tervikuna?

Meelde jäävad nii võidud kui kaotused. Võidud ehk rohkem, kuid mõni valus kaotus püsib samuti üsna kaua meeles.   

Arvatakse, et sportlastel on paremad eeldused võita  koduhallis. Vastab see tõele?  

Paraku pole meie Virtus selles suhtes üldse õnnelik mängukoht.  Muidugi toetab kodupublik kõvasti. Kahjuks aga ei ole meil kunagi õnnestunud võita Virtuses Eesti meistritiitlit. Virtuses on see kehv, et seinad on poortidele liiga lähedal, mis ei võimalda pidada maavõistlusi ja rahvusvahelisi turniire. Kindlasti tuleb aeg, kus meil keelatakse seal mängimine.

Tähet tuntakse üheksa Eesti meistritiitlit, mitmeid hõbemedaleid ja karikaid võitnud, Euroopas ja maailmaski  nime teinud esindusmeeskonnana.  Missugustel põhimõtetel see võistkond on moodustatud?

Enamus esindusmeeskonna liikmeid on ikka meie oma kasvandikud. Mida paremini mängida noorte võistkondades ja esiliigas, seda kiiremini saab esindusmeeskonda.

Missugune on madalaim vanusepiir?

Eesti meistriliigas võib kaasa mängida alates viieteistkümnendast eluaastast.  

Esindusmeeskonna vanim mängija  on   1971. aastal  sündinud Jüri Narits, kes vahepeal meeskonnas ei olnud. Kuidas kommenteerite tema tagasitulekut ?

Juhtus nii, et Jüri mängis vahepeal SHK-s Lootus.  Möödunud aastal tegime Lootusest ja Tähe II-st ühismeeskonna. Tänavu otsustasime aga Tähe II meeskonda panna mängima noored ja vanemad mängijad. Kes kõvasti trenni tegid, pääsesid esindusmeeskonda.

Kellest võiks koosneda Tähe esindusmeeskonna parim viisik?

Väga raske öelda. Pakun lihtsalt välja nimed, kes on olnud parimad mängijad erinevatel aegadel: Rein Kivi, Andrus Tõruke, Alari Pagi, Toomas Klaarman ja Lauri Hõim.

Tähe esindusmeeskonnas on mänginud külalismängijaid Soomest ja praegu kuuluvad sellesse koosseisu Venemaa sportlased. Missuguse informatsiooni põhjal aga külalismängijaid leitakse ja kui keeruline on neid nõusse saada?

Soomest oleme saanud mängijaid spordialaste sidemete kaudu, Venemaalt aga tänu sellele, et mängime Läti liigas. Läbirääkimised pole just eriti keerulised olnud.

Kuidas on külalismängijad Tähe koosseisus kohanenud ja kuivõrd on tunda mujalt tulnute rahvuslikku omapära?

Nende maade sportlased on hästi kohanenud, kuid teatud mõttes mängib iga rahvus erinevalt.

Vahepeal olid küll sellised mõtted. Kaugemale pole aga asjaga jõutud, sest headel mängijatel on Lätis korralikud töökohad.

Missugused on üldse suurimad erinevused Eesti ja Läti saalihokimängijate vahel ?

Lätlased võitlevad alati lõpuni ning teevad hästi kiirrünnakuid.

Millal Teid valiti Tähe juhatuse esimeheks ja tuli see ootamatult?

Mind valiti 2000. aasta sügisel, just siis, kui sündis minu poeg Marcus. Toomas Klaarman asus tööle Virtuse juhataja kohale ja Tähe juhatuse esimeheks oli vaja leida uus inimene. Kuna mina treenisin juba noori, pakuti seda kohta mulle.        

Kas Klaarman jagas Teile ka soovitusi ja nõuandeid ?

Jagas küll, sest minule oli klubi juhtimine võõras valdkond.

Kuivõrd on juhatuse esimehe ülesanded määratletud või tegelda kõigega?

Täpselt nii ongi, praktiliselt tuleb tegelda kõigega, anda trenne, leida raha, korraldada võistlusi,  planeerida võistlusreise.

Mille põhjal otsustavad sponsorid Jõgeva Tähe toetamise? Kas aluseks on ennekõike võidud või ka näiteks sportimisvõimaluste pakkumine lastele ja noortele?

Enamik toetusi on saadud läbi tutvuste. Mõistagi arvestatakse ka seda, et tegeleme noortega.

Kui tõenäoline on, et tulevad tagasi head ajad, kus võistlustele Tallinna ja kaugemalegi sõideti bussidega, kus jätkus kohti ka fännidele, ja tähtsamatele kohtumistele sõitsid koguni eraldi fännibussid?

Arvestades väga keerulist majanduslikku olukorda, on seda praegu raske öelda.

Kui palju liikmeid on Tähe klubis üldse viieteistkümne aasta vältel olnud ja kui suur on liikmete arv praegu?

Liikmete arvu läbi aegade ei tea täpselt öelda. Praegu on neid teadaolevalt 121.

Missugused tingimused on klubi liikmeks saamisel  lisaks mänguoskusele?

Klubisse võivad kuuluda kõik soovijad. Mõistagi kaasnevad sellega teatud käitumisreeglid.

Saalihokisõpradele, kellest kõige atraktiivsema osa moodustavad Tähe fännid, olete kõige paremini meelde jäänud ründemängijana ja ühtlasi treenerina. Kui raske on olla mängiv treener?

Mõlemat korraga on väga keeruline teha. Samas on aga kergem kaasa mängida kui pingi taga seista.

Kas mängimine on Teile eneseteostus või teete seda ennekõike selleks, et mängu seestpoolt näha, mängijaid ergutada?

Ma lihtsalt naudin seda mängu.

Kes on olnud viieteistkümne aasta vältel Tähe esindusmeeskonna kaptenid,  kuidas on kulgenud koostöö nendega ning kas on ka teatud küsimused, milles te kaptenile juhatuse esimehe või treenerina vahele ei sega? 

Esimene kapten olin ise, seejärel jätkasid Rainer Võsaste, Rein Kivi, Martin Karis, Andrus Tõruke ja Lauri Hõim. Nüüd on kapteniks Nikita Bõstrov. Kaptenid peavad olema ennekõike treeneri paremaks käeks.

Kellele usaldate oma kõige suuremad mured seoses Tähe spordiklubiga?

Lähedastele, elukaaslasele, vanematele, vennale ja mõnele väga heale sõbrale.

Küllap on spordiklubi Tähe toonud Teile palju rõõmu, kuid ka muresid ja esimesi halle juukseid. Mis on aga ajendanud või ergutanud Teid eestvedajana jätkama?

Eks ikka see, kuidas noored kasvavad ja arenevad mängijateks. Näiteks see on juba hea tulemus, et Rein Kivi on jõudnud nii kaugele.

Kas võiks prognoosida, missuguseks kujunevad SK Tähe järgmised viis aastat ja kas 20. sünnipäevapeol osalete ka selle ühenduse eestvedajana või pigem spordiveteranina?

Praegu tuleb võtta hooaeg korraga, sest väga keerulise majandusolukorra tõttu ei saa kaugemale vaadata.

Kuidas läheb saalihokis ja jalgpallis Teie pojal Marcusel ja kas iseloomuomaduste poolest võiks temast kunagi saada Tähe või mõne teise spordiklubi eestvedaja?

Marcus tegeleb ennekõike jalgpalliga ning tal läheb klubis Tammeka väga hästi. Saalihokit mängib ta vahelduseks. Tulevikule mõeldes loodan, et Marcusest saab kunagi Eesti jalgpallikoondise liige.

Homme õhtul on aga Virtuses Tähe sünnipäevapidu. Missugune kingitus klubile nii otseses kui ka filosoofilises mõttes kõige rohkem rõõmu teeks?

Selleks kingituseks on lihtsalt sünnipäevale kohaletulek. 

i

JAAN LUKAS 

blog comments powered by Disqus