Maakonnas töötab kaks uut koolijuhti

Jõgevamaal asub tänavu tööle kaks uut koolijuhti, neist üks Sadalas ning teine Aidus ja Pisisaares.

Torma vallas asuva Sadala kooli uue direktorina tööd alustanud matemaatikaõpetaja Ethel Ottenson toonitas 1. septembri avaaktusel mitmekülgse koostöö vajadust õpilaste, õpetajate ja lapsevanemate vahel.

Peab oluliseks mitmekülgset koostööd

Ethel Ottenson on lõpetanud Põlvamaal Orava põhikooli, Nõo reaalgümnaasiumi füüsika- matemaatika eriklassi ja Tartu ülikooli matemaatika erialal. Sadala kool sai tema esimeseks töökohaks. “Praeguseks olen ma Sadalas elanud juba üheksa aastat. Tulin siia kohe pärast ülikooli lõpetamist matemaatikat õpetama. Enne seda ei teadnud ma Sadalast eriti midagi. Ühe korra olin käinud siin külas oma kursusekaaslasel. Tema kaudu ma siia tööle sattusingi. Viimased kolm aastat olen nüüd koolitööst eemal olnud ja oma lapsi kasvatanud. Sadala koolis on viimased kaks aastat toimunud õppetöö vaid kuues klassis. Pärast Sadala kooli 6-klassiliseks muutmist on osa lapsevanemaid muutunud kooli püsimajäämise suhtes kahtlevaks. Kui varem pandi kohalikud lapsed siia kooli, siis nüüd, kolmanda kooliastme kaotamise tõttu mõeldakse rohkem, kas see on ikka õige valik. Ma leian, et on hea, kui laps saab esimesed kooliaastad õppida kodulähedases koolis,” rääkis ta.

“Sel ajal, kui lapsehoolduspuhkusel olin, kaotati Sadala koolist kolmas kooliaste. Õpetajana  mulle 6-klassilises koolis enam täiskoormust pakkuda ei olnud, seega otsustasin kandideerida direktoriks. Pean end praegu põhjalikult kurssi viima koolis toimuvaga ja ka kehtiva seadusandlusega. Õppimist on uues ametis järgneval aastal palju. Lähiajal tuleb hakata tegelema kooli õppekava muutmisega,” ütles Ottenson.

Tema sõnul alustab Sadalas sellel aastal esimeses klassis kooliteed kaks õpilast. “Muidugi võiks rohkem lapsi olla, kes siin alustavad. Loodan, et järgmistel aastatel on neid taas rohkem,” lausus Ethel Ottenson.

“Esimese koolipäeva avaaktusel tuletasin meelde koostööd ühise eesmärgi nimel õpilaste, õpetajate ja lapsevanemate vahel. Sadala koolil on olnud hea koostöö ka Torma vallavolikogu ja vallavalitsusega, paikkonna ettevõtete ja organisatsioonidega. Tänu Sadala Külade Seltsile, on meie koolis tegutsenud näitering ja rahvatantsuring. Loodan, et need huviringid jätkavad tööd ka alanud kooliaastal,” lisas koolijuht.

Direktoritöö kõrvalt hakkab Ethel Ottenson viiendas ja kuuendas klassis matemaatikat õpetama.

Elas kümme aastat Prantsusmaal

Pajusi vallas asuvate Pisisaare algkooli ja Aidu lasteaed-algkooli direktorina töötab alates käesoleva aasta aprillist Kaare Põder. Pisisaares alustas tänavu kooliteed kuus ning Aidus kolm last, kõigi klasside peale kokku on neis koolides sel õppeaastal vastavalt 23 ja 11 õpilast.

Valgas sündinud ning Tallinnas õpetajahariduse omandanud 57-aastane Põder elas enne Pajusi valda asumist kümme aastat Prantsusmaal. “Ülikooli järel elasin peaaegu 25 aastat Haapsalus. Töötasin Lääne maavalitsuses ning lisaks andsin ka koolis eesti keele tunde,” rääkis koolijuht. “Elu teeb aga oma keerdkäike ning kui töö maavalitsuses otsa lõppes, otsustasin minna Prantsusmaale.”

Prantsusmaa-aastate vahele jääb Põdral ka eelmine väikekooli juhtimise kogemus: ühe aasta töötas ta 18 õpilasega Vormsi kooli direktorina. “Abikaasa tööülesannete tõttu jäi toonane Vormsil oldud aeg kahjuks väga lühikeseks, kuid ma teadsin alati, et tahan Eestimaale tagasi tulla,” lausus Kaare Põder. “Kui töökuulutuse leidsin, kandideerisin ning nüüd elamegi abikaasa Bernardiga Pisisaares. Meile meeldib siin.”

Tublid koolid

Direktori sõnul on mõlema kooli kollektiivid olnud tublid ning tulevad tema ideedega kaasa, samuti on tal tekkinud hea koostöö Pajusi vallavalitsusega. “Mujalt tulles näed ikka, mida oleks siin või seal vaja teha,” lausus ta. “Pisisaares oli olukord võrreldes Aiduga natuke õnnetum. Tegime seal tänu vallavalitsusele suure remondi. Uuendasime täielikult kooli köögi ja söögisaali ning renoveerisime koolimajas asuvaid lasteaiaruume.”

Uue koolijuhi meeskonda on lisandunud ka uusi õpetajaid. Juba möödunud õppeaastal alustas Pisisaares klassiõpetajana tööd sama kooli vilistlane Piret Pärkson, septembrist töötab seal tehnoloogiaõpetajana Mati Adoma. Pisisaares kehalise kasvatuse õpetajana töötav Eva Andreller hakkab uuel õppeaastal ka Aidu kooli õpilastesse liikumisrõõmu süstima. “Koolis töötab juba logopeed ning alates uuest õppeaastast hakkab üle nädala mõlemas koolis lapsi ja nende vanemaid nõustama ka psühholoog,” ütles Kaare Põder.

Kodu lähedal on lapsel turvalisem

Kaare Põder usub väikeste koolide tulevikku. “Ma arvan, et on väga hea, kui laps saab oma kodu lähedal väikeses koolis käia,” lausus direktor. “Mulle tundub, et ka haridusministeerium on hakanud selle peale mõtlema, et parem on, kui laps saab neli või isegi kuus klassi kodu lähedal koolis käia. See sõltub aga omavalitsustest, sest riik ei jõua kõike ülal pidada.”

i

JAAN LUKAS
MATI ALEV

blog comments powered by Disqus