Maakonnas saab praegu suusatada vaid ühel terviserajal

Jõgevamaal asuvast neljast terviserajast on vaid Kuningamäel suusajälg sisse aetud, sest seal oli raja valmistamisel abiks kunstlumi, mujal looduslikku lund napib.


Põltsamaal Kuningamäel kõrgub juba kaugele nähtav tehismägi. Seal kõrval asub terviserada, kuhu talvel ikka suusarada on rajatud. Nii ka tänavu. Rajameister Indrek Eensalu sõnul hakati suusarada ette valmistama juba vana aasta viimasel nädalavahetusel.

Rada on tehtud kunstlumekattega, kus lumekihi paksus on 30-40 sentimeetrit ja raja laius 3 meetrit. Kui looduslikku lund juurde sajab, siis saab suusarada Eensalu kinnitusel ainult paremaks minna. Juba praeguseks on rajale natuke lund juurde sadanud. 

Ennustatakse peatset sula

Kuningamäe suusarada on 700 meetrit pikk ja see on  valgustatud. Suusarada on sisse sõidetud spetsiaalse masinaga, mis ühteaegu freesib lund, sõtkub kinni rajaaluse lumekihi ja ajab sisse suusajäljed. Indrek Eensalu ei välista võimalust, et lähiajal pikendatakse rada veel 300 meetri võrra ehk  kilomeetri pikkuseks.

Kui looduslikku lund veelgi juurde sajab, saab hakata mõtlema juba pikematele radadele. Samas pole välistatud, et seda rada väga kaua kasutada ei saa, sest pikema ilmaprognoosi kohaselt tuleb jaanuarikuu teine pool lörtsi- ja vihmasajune. Indrek Eensalu tunnistas, et usaldab pikemaajalisi ilmaprognoose üha vähem, sest selliseid külmakraade, nagu hetkel väljas valitsevad, ei ennustatud ette üheski pikemaajalises prognoosis. Kunstlumi peab siiski vastu isegi kuni ühe soojakraadi juures.

Vastvalminud suusarajal saab sõita juba alates möödunud teisipäevast. Kindlasti tasub trotsida ka natuke karmivõitu külmakraade, sest mine tea, kui pikalt tänavusel talvel üldse suusailmu tuleb.  

Jõgeval kolm looduslikku uisuväljakut

Virtuse terviseradadel pole veel suusaradadeks piisavalt lund. “Ise me kunstlund ei tee ning loodulikku lund on veel vähe. Julgemad siiski võivad juba terviserajale suuski katsetama tulla,” märkis SA Jõgeva Sport juhataja Priit Toru, kes lisas, et rajapõhja hakatakse Virtuse taga asuval kilomeetri pikkusel terviserajal tegema siis, kui lumikate on vähemalt 15 sentimeetri paksune.

Siiski on  kogu rada valgustatud ning tuled põlevad seal õhtul kella üheksani. Priit Toru soovitab spordisõpradel uisutama minna, sest juba praegu on SA Jõgeva Sport Jõgeva linnas ette valmistanud neli uisuplatsi. Tehislik uisuväli asub Jõgeva põhikooli kõrval, lumest on puhastatud Piiri pargis asuvad kaks tiiki ning ka linna piires asuv jõejää. Siiski pani ta uisutajatele südamele, et nemad tegelevad ikkagi vaid uisuplatside ettevalmistamisega ja ohutuse eest vastutab igaüks ise.

Ka Kuremaa terviseradadel oodatakse paksemat lumevaipa. Kolmapäeval sõnas rajameister Andres Lippur, et proovib ratastraktoriga natukene rada tallata, kuid rajatraktori jaoks on lund veel liialt vähe. Suusalaenutus avatakse Kuremaa ujula juures siis, kui terviseradadel korralik rajapõhi tehtud ja suusajäljed sees.

Nagu Kuremaal, oodatakse ka Palal suuremat lumesadu. “Lumekiht on õhuke, hästi kohev ja helbeline. Kui lumesaaniga metsa all sõitsin, puhus saani väljalasketoru saani tagant lume minema,” märkis Pala rajameister Kalev Karu. Tema sõnutsi saaks hea rajapõhja valmis teha siis, kui on 10 sentimeetri paksune lumi, praegu on Pala suusaradadel lund vaid viie sentimeetri jagu.

Siiski on plaanid juba tehtud Pala noorte suusamaratoni osas, mis tänavu oleks järjekorras 25. Noorte suusamaraton Palal on plaanis maha pidada 20. veebruaril ehk päev enne Tartu suusamaratoni. “Seda muidugi eeldusel, et lund sel ajal jagub,” nentis Kalev Karu.

Kuningamäe suusaradade valmimisele aitasid kaasa

Põltsamaa vallavalitsus, OÜ Põltsamaa Greid, OÜ Vitsjärve Põldur, OÜ Viraito, OÜ Põltsamaa Vallavara, Tiit Žukovitš. Magnus Kaasik, Margus Metsma, Riho Pruuli, Tiit Lutter, Taniel Eensalu, Uno Targama, Alar Sadam, Hannes Jukk ja Juss Vilk ning perekond Mattisen.

TOOMAS REINPÕLD

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus