Luua Metsanduskooli õpilased olid EstoSkillsil edukad

Luua Metsanduskooli maastikuehituse eriala õpilased Liina  Nisu ja Viktoria Maslennikova saavutasid EstoSkillsi võistlusel kolmanda koha.

Luua Metsanduskooli maastikuehituse erialal tegelikult eraldi lilleseadet ei õpita, kuid et osa õpilasi on seda omal käel õppinud või ka varem lilleseadetega tegelenud, siis otsustati EstoSkillsi võistlusel osaleda.

Kooli esindasid maastikuehituse eriala kolmanda kursuse õpilane Viktoria Maslennikova ja sama eriala esimese kursuse õpilane Liina Nisu. Viktoria võistles tänavu kevadel Tšehhimaal EUROPEA 2009 floristide kutsevõistlusel.

Kolm lilleseadet

Liina Nisu on varem õppinud Luual haljastuse eriala ja siis oli lilleseade õppekavas, kuigi seda oli 40 tundi, mida on tegelikult väga vähe. Õpetajaks oli tookord Tiia Annuk

Olen osalenud igal aastal Luual õppides Räpinas peetavatel Floristaia võistlustel ja need on alati ka lilleseadest sisaldanud, kuigi suurem osakaal on siiski olnud maastikuehitusel. 2008. aastal augustis osalesin ka Euroopa nooraednike kutsealavõistlustel Austrias ja ka seal oli üheks osaks lilleseade. Nendelt erinevatelt võistlustelt olen ka päris palju teadmisi saanud ja üritanud oma vigadest õppida. Lisaks õppisime lilleseadet enne võistlustele minekut ka õpetaja Heli Moloki käe all,” rääkis Liina.

Luua Metsanduskooli aiandusvaldkonna juhtivõpetaja Raili Laas tõdes, et aega jäi ettevalmistusteks üsna vähe, sellepärast valitigi kooli esindama varem lilleseadega kokku puutunud ning võistlemas käinud tüdrukud.

Tallinnas peetud EstoSkillsil oli esimene võistlustöö lauaseade, teine leinaseade oasises ja kolmas dekoratiivne spiraalkimp antud vaasi. Viktoria jaoks oli raskeim leinaseade, sest teema oli tema jaoks raske ning kasutada antud materjal samuti. Lihtsaim oli tema sõnul lauaseade, talle meeldis materjal ja mõte hakkas kohe jooksma.

Liina tõdes, et võistlus oli n-ö keskmine. Ei ütleks, et oli ülemäära raske, kuid kerge ka ei olnud. Arvan, et kui ma oleksin floristiks õppinud, siis oleks võistlus pigem kerge olnud. Võistlustel oli minu jaoks kõige raskem võidelda käte väsimusega. Raske oli ka hindajate maitset tabada, selles mõttes, et kõigile ei saagi ju samad asjad ja sama lähenemine teemale meeldida ning see mängib hindamisel rolli,“ lisas ta.

Žürii koosseisu kuulusid Priit Press, Taivo Piller ja Ahti Lyra. Nad on oma ala professionaalid ja hindasid väga rangelt.

Võimalus õppida tipptegijailt

Õpetaja Raili Laasile meeldis, et pärast võistlust anti õpilastele kohe tagasisidet. “Kõik vead näidati iga töö puhul eraldi ära, samuti juhiti tähelepanu asjadele, mis tulnuks teha teisiti. Ja kui oli hästi tehtud, siis ka kiideti,“ rääkis Laas.

Tema hinnangul võimaldas tagasiside Eesti tipptegijatelt õppida rohkem, kui  seda pakuksid  mistahes kursused ja koolitunnid.

Viktoria sõnul sujus neil Liinaga koostöö hästi, omavahel arusaamatusi polnud. Viktoriaga ma varem võistelnud ei ole. Selline kahekesi võistlemine eeldab kindlasti head ja tugevat koostööd ning kompromissivalmidust. Samas ollakse Luua koolis sellise olukorraga harjunud, kuna enamik tööd tehakse rühmas. Ka võistlustel moodustatakse enamasti segavõistkonnad — erinevatest riikidest või eri koolidest. Meile andis see võimaluse üksteisega tuttavaks saada ja ka koostööd harjutada, aga harjutamine teeb ju meistriks,” rääkis Liina, kelle sõnul kavatseb ta lilleseadega tegeleda küll, aga seda tõenäoliselt ainult kodus ja enda jaoks.

„Lilleseadet tahaksin hobina juurde õppida.  Ka võistlustel võiksin osaleda — kaotada pole ju midagi, aga kogemuse võidab alati,” kinnitas tüdruk.

Viktoria teab nüüd, kuidas võistlusteks valmistuda ja mida konkreetselt õppida. See pole niisama lihtne, et ahmin siit ja sealt ja siis muudkui võistlen,” nentis ta.

Juhendaja Heli Molok võistlustel õpilastele juhiseid anda ei saanud ega soovinudki. Tema põhimõte oli, et las noored ise mõtlevad ja teevad.

Raili Laas jäi võistluste tulemusega rahule. “Meie lapsed õpivad ikkagi maastikuehitust, teised võistlejad õppisid floristikat, nii et pole midagi viriseda, väga suurt vahet polnudki. Nad suutsid floristidega sammu pidada ja au ning kiitus neile.”

EstoSkillsi nimelist võistlust korraldati Eestis esimest korda. Eesti võitjatel on võimalus osaleda võistlusel EuroSkills 2010 Portugalis ja WorldSkillsil, mis peetakse 2011. aasta sügisel Londonis.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus