Loomaparki käis priipääsmega külastamas 1250 inimest

Elistvere loomapark tähistas üleeile oma 18. sünnipäeva ning sel puhul pääsesid kõik külastajad loomi vaatama tasuta. Piletivaba sissepääs ja ilus ilm meelitasid Elistverre ühtekokku 1250 külastajat.


Elistvere loomapargi juhi Sirje Sauli sõnul on 1250 külastajat väga suur arv.

“Kui tavaliselt on meil sünnipäevalisi olnud kuue-seitsmesaja ringis, siis tänavu oli neid poole rohkem,” ütles ta. “Päev otsa käis meil siin tõsine saalimine. Klienditeenindajal küll pileteid müüa ei tulnud, aga õhtuks oli ta ainuüksi teretamisest ja selgituste jagamisest väsinud, sest külalisi oli nii palju.”

Miks tänavune sünnipäev erakordselt rahvarohkeks osutus, seda ei osanud loomapargi juht seletada. Kindlasti aitas sellele kaasa suviselt soe ja päikeseline ilm. Nagu sünnipäeval ikka, pakuti külalistele ka suupisteid, ja nagu mitmel varasemalgi aastal, võis ka seekord klienditeenindusruumi kaetud pidulaualt leida põhiliselt seda, mis kuulub ka loomapargi asukate menüüsse: porgandit, kaalikat, lillkapsast jne.

“Toorest köögivilja krõmpsutati päris suure isuga ja eriti innukalt tegid seda lapsed. Meil tekkis päeva peale tunne, et äkki emad ei raatsi kodus lastele porgandit koorida. Miks lapsed seda loomapargis muidu nii suure isuga sõid,” sõnas Sirje Saul.

Loomapargi külastajad võisid ka omalt poolt pargi asukatele sünnipäeva puhul söögipoolist tuua. Kotid koduaia õunte või muude maiuspaladega paluti siiski pargi sissepääsu juurde jätta või pargi töötajate kätte anda: külastajad loomi omapäi toita ei tohi.

Kõige nooremad

Kõige rohkem pakuvad rahvale tavaliselt lusti loomalapsed. Elistvere kõige nooremad asukad on praegu kolm kabehirvevasikat, kellest kaks sündisid juulis ja kolmas vaid nädal tagasi.

“Kõige pisemat hirvekest vaevalt et keegi sünnipäevalistest nägi, sest nagu inimbeebigi, tavatseb ka hirvebeebi esimestel nädalatel põhiliselt süüa ja magada. Ning tema ema hoolitseb selle eest, et ta magaks võimalikult kõrge rohu sees ja võõraste pilkude eest varjul. Aga juulis sündinud vasikaid on nüüd juba aeg-ajalt näha olnud,” kinnitas Sirje Saul.

Metssigade aedik on praegu kurvalt tühi ja jääb tühjaks veel päris pikaks ajaks. Selles on süüdi sigade aafrika katk.

“Sellest on väga kurb kõnelda, aga paraku tuli meil oma kärssninadest hoolealused likvideerida. Rahvale eksponeerida poleks me neid saanud lähema kolme kuni viie aasta jooksul. Ja kuna praegused eeskirjad sigu õues pidada ei luba, oleks tulnud loomi suletud ruumis hoida. Aga metslooma jaoks oleks see olnud suur piin. Liiatigi poleks sead ka eraldatud paigas ilmselt nakatumise eest kaitstud olnud. Nii ei jäänudki meil muud üle, kui nad likvideerida. See oli meie jaoks raske otsus, sest sõpradega nii ei tehta, aga valikut polnud,” selgitas Sirje Saul.

Tema sõnul on Elistvere loomapargis terve tänavuse suve jooksul päris palju külastajaid olnud. Omast kohast on see loogiline: kuna rannailma oli napilt, otsisid inimesed suplemise ja päevitamise asemel teistsuguseid tegevusi. Ning jalutuskäik loomapargis sobis jahedama ilmaga suurepäraselt.

Mets moes

“Midagi suisa uut me selleks suveks valmis ei ehitanud, ent see, mis juba olemas, on väga kena ja korras. Ka paar aastat tagasi parki rajatud aktiivõppe elemendid on kõik töökorras ja neid kasutatakse loodusalaste teadmiste omandamiseks päris innukalt,” ütles Sirje Saul.

Praegu saab loomapargi keskusehoones vaadata ka põnevat näitust “Mets läks moodi”. Väljapanek koosneb Eesti kunstiakadeemia moeeriala tudengite loodud puidust (lehtvineerist, spoonist jne) ning paberist kleitidest ja peakaunistustest. Põnev kollektsioon, mille autoriteks on Birgita Silberg, Karl Keskküla, Teele Koel, Mariliis Niine, Anni Kivisto, Janar Juhkov, Kadri Veisner ja Pilvi Tammoja, valmis eelmise aasta augustis Toila Oru pargis toimunud Riigimetsa Majandamise Keskuse perepäeva jaoks. Näitusekülastajad saavad jälgida video vahendusel ka puidust ja paberist rõivaste valmimisprotsessi ning esitlust RMK perepäeval. Kaks nädalat tagasi Elistverre jõudnud taiesed jäävad sinna arvatavasti aasta lõpuni.

Kui praegu on loomapark avatud veel suvise graafiku järgi ehk kella 10-20, siis tulevast teisipäevast ehk 1. septembrist saab parki külastada ainult kella 17ni. Avamisaeg jääb samaks.

Küsimusele, kas loomapargi asukatele on talvine toiduvaru juba soetatud, vastas Sirje Saul, et hein on küünis, juurvili tahab aga veel põllul kasvada.

“Aga kõik hanked on meil tehtud ja lepingud sõlmitud, nii et juurikateta me ei jää,” kinnitas loomapargi juht.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus