Praegu kasutavad märgaladel asuvaid loodusradu eelkõige sealsed asukad, kelle jälgede abil on meil võimalik teada saada, kes looduses liikus. Näiteks on kohatud radadel kopra, saarma, metskitse, jänese ning metssea tegutsemisjälgi.
RMK külastuskorralduse spetsialist Eerika Purgel ütles, et külastajatele on Endla ja Alam-Pedja looduskaitseala ning Emajõe-Suursoo kaitseala loodusradadele minek raskendatud, sest rajad asuvad nendes piirkondades, mida ei tule esmajärjekorras sõidukorras hoida ega järelikult ka lumest puhastada.
Laudteid pole näha
Sõidukitega on teed osaliselt läbimatud, parklad lume all. “Raja osad, mis on kaetud lumega, kuid olid eelnevalt üle ujutatud, on ohtlikud. Lahtise lume all on jää, kõndija võib seal libastuda,” rääkis Purgel.
Laudteid ei ole lume alt näha ning on oht nendest mööda astuda. Kirna matkaraja sildade ületamisel tuleb olla väga tähelepanelik, sest sildade katkised kohad ei paista lume alt välja. Katkise silla juures on väljas hoiatussilt.
Lume paksus on radadel umbes
Nautige talvise metsa võlusid
RMK Tartu-Jõgeva puhkeala juhataja Malle Oras nentis samuti, et külm kaanetas kõik veed, kuid laudteed on lume all. “Loodust saab nautida ka teistes kaunites paikades,” kinnitas Oras, kelle sõnul võivad soovijad metsas lõkkekohtades piknikke korraldada. Lõkke- ja puhkekohad ootavad ikka külastajaid, seal on võimalik nautida kõiki talvise metsa võlusid.
Kui leitakse võimalus kaunist talvist loodust nautima minna, siis soovitavad asjatundjad võtta kaasa kuuma jooki, mobiiltelefon, panna selga liikumiseks paslik riietus ning valida endale sobib marsruut. Sest lumes sumpamine ja looduse imetlemine on huvitav, kuid samas ka väsitav tegevus.
Looduses liikudes järgige alati lihtsat põhimõtet: mille jaksad kaasa tuua, selle jaksad ka koju tagasi viia.
iii
HELVE LAASIK