Tänavu on eelmiste aastatega võrreldes märksa laiaulatuslikumalt levinud kartuli lehemädanik. Ohtliku kartulipealseid ründava taimehaiguse vältimiseks teevad kartulikasvatajad põldude pritsimiseks piisavalt suuri kulutusi.
Jõgeva Sordiaretuse Instituudi direktori Mati Koppeli sõnul on sel aastal kartuli lehemädaniku suuremat levikut põhjustanud niisked ja piisavalt soojad ilmad.
Katsepõlde ei pritsita
“Mitmetel põldudel võis haiguspuhanguid märgata juba juuni lõpus, mis on paar nädalat varem kui tavaliselt. Seemnekartuli põldudel kasutame lehemädaniku tõrjeks agrokeemilisi vahendeid fungitsiide. Katsepõldusid me aga ei pritsi, sest tahame haiguse levikust ja toimest põhjalikumat ülevaadet saada,” ütles teadusasutuse juht.
Torma valla põllumajandusfirmas Raja Potato tehti esimene suurem kartuli lehemädaniku vastane tõrje möödunud nädalal. “Õnneks olid suve alguse poole soojad ja niisked ilmad ja nii pole silmapaistvalt suurt kahju kartuli lehemädanik meie põldudele teha suutnud,” ütles juhataja Ain Aru.
Tema hinnangul kartuli lehemädaniku sagedasem esinemine kartuli hinda märkimisväärselt mõjutada ei tohiks. “Sügiseks peaks hind üsna madalaks jääma, sest kartulikasvatajatel on veel alles eelmise aasta varusid. Pealegi müüakse oletatavasti keeruliste majandusolude tõttu kartulit tihti alla omahinna. Talve poole võib oodata siiski teatud hinnatõusu,” märkis Aru.
Pritsimisega tuleb alustada varakult
Jõgeva valla ettevõtte OÜ Hansukartul juht Hans Tamm lisas, et ettevõttes on kartuli lehemädaniku tõrjeks välja töötatud kindel programm, mille abil on olnud võimalus haigusest jagu saada. “Kemikaalide hindade suurenemise tõttu, tuleb aga pritsimiseks järjest suuremaid kulutusi teha,” lisas ta.
Kartulisordid reageerivad aga lehemädanikule erinevalt. “Tundlikumad on just varasemad sordid. Jõgeva aretatud hilisemaid sorte nagu näiteks ŽAndoŽ, ŽAntiŽ ja ŽAntsŽ, võib aga pidada üsna haiguskindlateks,” lausus sordiaretuse instituudi direktor Mati Koppel.
Mõnedki väiketootjad on aga kurtnud, et vaatamata pritsimisele pole õnnestunud kartuli lehemädanikule piiri panna.
“Korralikuks toimeks on oluline ka pritsimisega õigeaegne alustamine ja tõrje tegemine kindlate ajavahemike tagant,” soovitas Koppel.
i
JAAN LUKAS