Laiuse elas päeva Rootsi ajas

Traditsiooniline käsitöölaadaga suur suveüritus Laiuse linnuses ühitati seekord Jõgevamaa sõpruspiirkonna Enköpingi kommuuni omavalitsusja kultuuriesinduse saabumisega. Terve päeva lehvis linnuse lipuvardas sinikollane Rootsi lipp, mille Enköpingi koguduse esindaja Margaretha Gestrin päeva avamisel Laiuse kirikuõpetajale Margit Nirgile kingitusena üle oli andnud.

Väljaspool linnusemüüre laiunud käsitöölaat algas hommikul Enköpingi kommuuni ametliku delegatsiooni piduliku saabumisega. Enköpingi linnapea Asa Byman-Falcki, volikogu esindaja Margareta Rinmani, linnavalitsuse arendusnõuniku Staffan Vibergi, pressinõunik Tomas Friski ning Enköpingi Muusika- ja Tantsukooli direktori Sune Löfgreni võtsid laadaplatsil pidulikult vastu Jõgeva maavanem Margus Oro, Jõgeva vallavanem Saima Kalev ja volikogu esimees Aivar Kokk ning XVII sajandi Laiuse läänihärraks Henrik Flemingiks kehastunud Emil Rutiku. Laata juhtinud Raimo Aas alias aidamees Jüri tutvustas kõrgetele külalistele põnevamaid laadakaupu: kellel oli pakkuda koeravillast sokke, kellel tatrapatju, kellel martsipanist vigurmaiustusi, kellel astelpajutooteid.

Kui külalised lossihoovi olid suundunud, läks lahti elavaks kauplemiseks. Nii elav see ehk polnud, kui paaril varasemal käsitöölaadal: jaanieelne koolilõpuaktuste kõrgaeg polnud sedasorti ürituse korraldamiseks ilmselt parim. Paraku avaldasid enköpinglased soovi tulla just sel ajal.

Rahu eeldus

Kõrgeid külalisi saabus päeva jooksul veelgi. Kella kahe ajal päeval saabusid kahurist lastud aupaugu saatel Rootsi kaitseminister Leni Björklund, Rootsi suursaadik Eestis Dag Hartelius ja Rootsi saatkonna kaitseata?ee kolonelleitnant Lars Ramström, õhtupoole tegid lossihoovi visiidi Poola Vabariigi suursaadik Wojciech Wroblewski ja Läti Vabariigi suursaadik Edgars Skuja.

?Rootsit ja Eestit seovad ühised momendid ajaloos. Ent oluline on sidet hoida ka tänapäeval. Jõgevamaa ja Enköpingi vaheline suhtlemine on hea näide koostööst, mis aitab kahe rahva esindajatel paremini tundma õppida üksteist ja üksteise kultuuri. Eri rahvaste vaheline suhtlus on see, mis teeb rahu võimalikuks,? ütles kaitseminister Leni Björklund Rootsi päeva publikut tervitades.

Pärast linnuses viibimist tegid Rootsi kaitseminister, suursaadik ja kaitseata?ee visiidi Laiuse kirikuaeda, kus neile tutvustati ideed rajada sinna Rootsi sõjameestele pühendatud mälestusmärk: Põhjasõja ajal talvitus Laiusel teatavasti Rootsi kuningas Karl XII koos oma sõjaväega. Idee kiideti Rootsi kuningriigi esindajate poolt heaks ning kaitseata?ee Lars Ramström sai ülesande tegelda idee teostajate ja rahastajate leidmisega.

?Loodetavasti saame mälestusmärgi avada juba tuleval talvel. Mingit pompöösset sammast, mis kirikuaia sajandite jooksul välja kujunenud atmosfääri lõhuks, pole sinna muidugi mõttekas püstitada, ent tagasihoidlikum mälestusmärk sobib sinna kindlasti,? ütles maavanem Margus Oro.

Viis vihma

Leni Björklundile oli Rootsi päeva publik tänulik nii soojade sõnade kui ka ilusa ilma eest: kultuuriprogrammi segama kippunud pooleteisetunnine vihm lakkas just siis, kui Björklund saabus.

Nii lossihoovis kui ka laadaplatsil toiminud kultuuriprogrammi sisustasid Enköpingi noored rahva- ja jazztantsijad, lauljad, keelpillimängijad ning rokkgrupid Evelyn Grace ja Wrecking Crew. Eesti poolelt toetasid neid Piirivalve Orkester, folkpopansambel Murre, Juss ja Janne Viljandi Kultuuriakadeemiast, folkjazzmuusikud Triinu Taul, Martin Pook ja Märt Ääremaa, Laiuse rahvatantsurühm Meie Mari ning punk- ja rokkbändid N-Euro, Saast ja Nightmare.

Kultuuriprogrammi kuuluvaks võis lugeda ka ühe laadal pakutud atraktsiooni: Laiuse Põhikooli kaheksanda klassi poisid eesotsas Leho Laaseriga olid nimelt internetist leitud juhistele tuginedes valmis ehitanud ehtsa kiviheitemasina. See efektne ehitis toimis edukalt umbes kella neljani õhtul, kuni väike tehniline aps sellele saatuslikuks sai ja see kokku varises.

Kui Rootsi päeva korraldajatel, Laiuse rahvatantsuseltsi Meie Mari liikmetel ja nende vabatahtlikel abilistel jäi süda kripeldama oodatust väiksema publikuhulga pärast (see teeb keeruliseks ürituse eelarve tasakaalu saamise), siis Enköpingi rahvas polnud Rootsi päeva õhtusse veeredes kiitusega kitsi.

?Laiuse linnuseõu on väga kaunis paik, Rootsi päeva korraldus on fantastiline ja Jõgevamaa rahvas väga külalislahke. Suursaadikute ja kaitseministri kohalolek andis sündmusele kaalu veel juurdegi,? ütles Enköpingi volikogu esindaja Margareta Rinman.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus