Lahe koolipäev – tõeliselt lahe päev Pärnus

Ülemöödunud nädalal Pärnu Kontserdimajas peetud noortekonverentsil “Lahe koolipäev 2011” õhutati koolinoori endalt küsima: “Kas olen küllalt pöörane?”, sest just selline oli tänavuse konverentsi alapealkiri. Jõgeva maakonnast osales köitval ja harival ettevõtmisel ligi paarkümmend õppurit, nende hulgas Tabivere Gümnaasiumi 9. klassi õpilased Lyandra Ojarand ja Artur Aunap ning 10. klassi tüdruk Kristel Kevvai.

Keskhommikust  hilise pärastlõunani kestnud konverentsipäev oli jagatud sessioonideks. Konverentsi juhatasid sisse  Ago Anderson ja Sepo Seeman, seejärel sai sõna Raul Rebane, kel üllatuskülalisena kaasas Gerd Kanter. Teemaks olid suured saavutused, sealhulgas olümpiavõitjaks saamine.

Mart Noormaa võttis üles teema, kas ka Eesti noored inimkonna tulevikku kujundada saavad, Aleksei Turovski rääkis, mida on meil õppida loomadelt, roomajate armastajana tuntud pärnakas “kunstnikunimega” Pöörane Peeter  tõi loomulikult näha oma lemmikuid….

Lootuse ja eneseusu kadumine pole meie edukultusele kalduvas maailmas noortele põrmugi võõras teema. Sellest rääkis  näitleja Ago Anderson, tuues näiteid omaenese varajasest noorusest, mil ta sugugi paipoiss polnud. Oma nooruseunistustest ja pöörasustest rääkis ka Sepo Seeman.

Noortekonverentsile pani punkti ajaloolane David Vseviov, kes rääkis oma pöörastest kogemustest, nende tähendusest.

Kohtumistele tuntud inimestega tõid vaheldust laulud, mitmes stiilis tantsunumbrid, plaadimuusika, aga ka näksimispausid ja lõunasöök.  Samas majas olid avatud mitmete koolide esindusboksid, et tutvustada edasiõppimisvõimalusi, samuti jagati noortele ohtralt infotrükiseid.

“See oli tõesti heas mõttes pöörane ettevõtmine. Päev oli pikk, aga kindlasti mitte väsitav, vaid ergutav. Osalejate hulgas oli  üsna väikseid koolilapsi, ma arvan, ka viiendast klassist.  Kõik nad pidasid selle pika päeva vastu, nendegi tähelepanu ei hajunud.

Juba hommik oli paljutõotav, kui  ühises rongkäigus  orkestrimuusika saatel saabusime ja pöörasematele võimalus anti läbi tuletõrjeautode toodetud kustutusvahu majja siseneda,” rääkis Artur, kes täismehemõistust omava noormehena oma riideid proovile panema ei läinud.

“Pärnu kontserdimaja sobis kokkusaamiseks, kus osalejaid 700 ümber, ideaalselt juba seetõttu, et hoone sisustus on n-ö tehnika viimane sõna. Näiteks saime kõik endale saalipõrandal istumiseks padjad, kui aga tekkis vajadus lava ja ekraani näha, muudeti põrand mõne hetkega toolidega kaldpinnaks. Ma polnud sellist tehnikaimet varem näinud,” kirjeldas Artur, lisades, et ka ettekandeid illustreeriti ja elavdati kõikvõimalike tehniliste ja muidu teraste nippide abil.

“Turovski räägib ju nagunii alati huvitavalt, aga tema esinemise ajal tulid tema selja taha ekraanile vaimukad kommentaarid, samal moel illustreeriti teisi sõnavõtte. Kogu selle rahvasumma toitmine polnud aga kergete killast ja parajaks osavuseksamiks olid näksimispausid ja lõuna ka sööjatele. Kui oma kehakinnituse kätte saime, tuli seda sõna otseses mõttes külg külje kõrval seistes koridoris manustada. Aga ma saan korraldajatest aru, meid ei saanud ju saali lasta, sest seda tuli tuulutada ja uueks teemasessiooniks ette valmistada, ” jutustas Artur, kes kinnitas, et päev  oli tõepoolest lahe ja samas ka väga asjalik. “Sealt oli võimalik saada ideid ja mõtteid tulevaseks elukutsevalikuks, samuti on väga oluline saada kinnitust, et sinust endast sõltub elus niivõrd palju; et sa saavutad kindlasti selle, mida väga tahad.  Programm oli ka väga mitmekesine: sport, loodus, teadustöö.

Ajakavast peeti muide väga täpselt kinni. Ausalt öeldes oli mõni teema nii huvitav, et oleks tahtnud, et sellest pikemalt räägitaks, aga siis oleks võinud tõesti öö peale jääda,” tunnistas Artur. 

Kristel Kevvai Tabivere koolist

i
“Ma pole ammu osalenud üritusel, kus on nii võimas ja mõnus õhkkond, nagu oli Pärnus. Osalejaid huvitas, mida neile räägiti, tehti hoolega märkmeid ja elati laval toimuvale innukalt kaasa. Publik naeris ja aplodeeris sageli.  Rahvast oli seekord eriti palju, pauside ajal oli päris keeruline vabalt liikuda või kedagi üles leida, kuid kõik tore ja huvitav, mida kogesin, kaalus selle väikese probleemi kahtlemata üles. Kindlasti sooviksin ka järgmisel aastal sellel ettevõtmisel osaleda!” 

 

Muljeid Adavere ja Lustivere õppuritelt

i

Noortekonverentsil osalesid Rene Morgenson, Diana Margens, Maarja Limberg , Triinu Žarinova Adavere ning Käti Sügav, Maarjaliis Maido ja Raimond Pääslane Lustivere põhikoolist. Järgnevalt mõned muljekillud neilt.

i

*Raul Rebane ja Gerd Kanter rääkisid oma noorusest. Meelde jäi mõte, et kõige algus olen mina ise, teised ei saa minu eest midagi ära teha ega otsustada. Gerd soovitas olla igaühel piisavalt pöörane, st julgeda unistada suurelt.

*Raul Rebane soovitas osalejatel koju minnes võtta kaasa lugu õnnelikust kanast ja seda ka kodustega jagada. Õnneliku kana muna sisaldab komponente, mis selle sööjale kasulikult mõjuvad. Mida see ülekantuna maailmale tähendab, saab igaüks ise mõelda. 

*Mart Noorma rääkis edust ning sellest, kuidas saada edukaks. Meelde jäi, et edu alus on õnn ja õnnelik olemine. Õnnelikuna midagi tehes saamegi olla edukad.

*Päeva tippsündmuseks oli hea eeskuju auhinnagala, mis tõi pisara silma. Erki Vellama lugu läks südamesse. See noormees suutis teha oma küla noored õnnelikuks, sest andis neile võimaluse tegelda sellega, mis neile meeldib.  Ta suutis oma entusiasmi ja sihikindla tööga muuta oma kodupaiga ja ka riigi paremaks.

*Huvitav oli ka, kui politsei näitas oma oskusi ja siseakadeemia noored tutvustasid oma kooli, võimalusi seal õppida ja vaba aega veeta.

Lahe koolipäev

*Lahedat koolipäeva korraldab MTÜ Noortekonverentsid, esimene toimus 2004. aastal

*Aastate jooksul on konverentsist osa saanud üle 3500 õpilase

*Noortekonverentsi eesmärk on pakkuda koolinoortele üks unistuste koolipäev, mis oleks täis naeru, tutvusi, inspiratsiooni ja huvitavaid teadmisi.

Allikas: Lahe koolipäev 2011 teatmik

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus