Kuus nõuannet, kuidas kodu ja vara sügistormide eest kaitsta

Sügis toob enne talvele teatepulga üleandmist lisaks lehesajule ja krõbedatele hommikutele ka karmid tuuleiilid, mille jõud on nõnda suur, et võib varaomaniku jaoks lõppeda tuhandetesse eurodesse ulatuva kahjuga.

Sügistuultes saavad enim räsida elektriliinid, aiamööbel, batuudid, samuti autod ja majad, millele marutuul murdunud puid ja oksi lennutab. Hullemal juhul rebib tuul lahti ka katuseserva ja teeb sellega teed valla vihmaveele.

Augustis möllanud tugevad tuuled tõid Seesamile kodukindlustuse kahjusid ligi 70000 euro ulatuses. Suurim kahju küündis siis 16 000 euroni.

Enne päris talve saabumist kimbutavad Eestimaad taas kiired tuuleiilid, mis toovad kaasa mitmeid kahjujuhtumeid. Suured kahjunumbrid on ka tõestuseks, et tugev tuul ja ka sademed kujutavad endast tähelepanuväärset ohtu inimestele, kodudele, varale ja sõidukitele.

Vältimaks suuri kahjusid ja nendega kaasnevaid ebameeldivusi, tasuks oma vara kaitsta.

Mööbel ja batuudid siseruumi

Kõik lahtised esemed nagu batuudid, aiamööbel ja laste mänguasjad tuleks hooaja lõppedes talvekorteritesse panna. Aiast, rõdult ja terrassidelt kipuvad need tugeva tuulega lendu tõusma ning erandlikud pole ka olukorrad, kus kinnitamata batuut lendab mööda aeda ringi või maandub naabri aias auto peal. See aga tähendab rahalisi kohustusi naabri ees.

Kontrollige uksi, aknaid, väravaid

Seesami ajaloost on teada juhtum, kus tuul rebis lohakalt kinnitatud aia lahti ning tegi kahju aias parkinud sõidukile. Korralikult suletud aknad, uksed ja väravad aga ei allu tugeva tuule tõuklemisele ning aitavad ennetada suurema kahju tekkimist.

Tõmmake kodumasinad vooluvõrgust välja

Tuul tekitab tihti ka elektrikatkestusi ja voolukõikumisi, mis omakorda võivad mõjutada kodumasinate toimimist. Kindlustusele laekub pärast igat tormi kahjunõudeid, kus kodumasinad lakkasid peale elektrikatkestust töötamast.

Need kodumasinad, mis ei ole mõeldud pidevaks tööks, tuleks tormide eel vooluvõrgust välja võtta. Kindlasti tasub konsulteerida ka spetsialistiga, kes oskab koduse vara kaitsmiseks parimaid näpunäiteid jagada.

Veenduge, et katus oleks korralikult hooldatud

Seesami kindlustusstatistika näitab, et tormi korral esineb kõige rohkem kahjusid just seoses hoonete katustega. Suuremad tuuled ja paduvihmad toovad välja katuste õrnad kohad – tugev tuul võib rebida lahti tüki katusest, aga võib teha kahju ka kogu katusele ning põhikonstruktsioonidele. Tormiohus ei ole ainult vanad majad – tugev tuul võib lahti rebida ka uue katuse. Kontrollige enne tormituulte saabumist nii elumaja kui kõrvalhoone katused ning vajadusel kinnitage või parandage kahtlased kohad.

Tugevad paduvihmad kipuvad tungima läbi katusekonstruktsioonide ka katust lõhkumata ja kahjustada võib saada nii siseviimistlus, kui ka kodune vara.

Hoidke puudest eemale

Võimalusel peaks sõidukid parkima puudest ja postidest eemale. Samuti tuleks tugevate tuultega ise kodus püsida, sest murduvad puud on ohuks ka inimestele. Kui olete aias märganud vana ja murdumisohtlikku puud, siis tuleks see enne tormide algust kindlasti maha võtta. Seda loomulikult kooskõlastatult omavalitsusega. Samuti tuleks eemaldada oksad, millele tuul võib saatuslikuks saada.

Lugege kindlustustingimusi

Tehke selgeks, mida leping katab ja mida mitte, ning millistel tingimustel ja ulatuses on tormikahjud hüvitatavad. Üldiselt on tugeva tuule poolt põhjustatud tormikahjud enamikes kindlustuslepingutes hüvitatavad, kuid erinevad kindlustusandjad määratlevad tormi mõistet erinevalt. Üks kindlustusandja loeb tormiks tuult kiirusega alates 18 m/s, teise jaoks võib see piir olla madalam või hoopis kõrgem. Tähelepanu tuleb pöörata ka välistustele, milleks võivad olla näiteks kahjud, mille toimumisele on kaasa aidanud kulumine ja väsimine. Näiteks katuseserv, mis oli juba enne tormi lahti või maja kõrval asuv mädanenud puu. Mõlemad kahjud saanuks ennetada katuse paranduse või puu mahavõtmisega. Kui seda aga tehtud ei ole, võib kindlustusselts kahju hüvitamisest keelduda või hüvitist vähendada.

DAGMAR GILDEN, Seesami varakindlustuse tootejuht

blog comments powered by Disqus