Küsitlus: Milline toit on teile suvel kõige suupärasem?

Viljar Kimmel, riigiametnik Sakust:

?Maasikad ja kõik neid sisaldavad toidud. Olen päris hea koogiküpsetaja, värsked marjad on head nii saia ja koogi sees kui peal. Suvesuppidest on lemmikuks värske herne, porgandi, kartuli ja kapsaga keedetud piimasupp. Olen sellist suppi saanud küllaltki harva, kuid mõni päev tagasi külas olles mind sellega üllatati. Mul läksid silmad suureks ja käsi hakkas kärmelt, nagu muinasjutu Ahjualusel leemekulpi tõstma. Superhea kõhutäis! Kama on ka päris hea suvine toit. Hapupiima ma kuskilt ei saa, lepin keefiriga. Lihatoitudest ei loobu ma ka suvel, kuid grillimisi ma enam eriti ei armasta. Vorstide kõrvetamisest on saanud juba villand.?

Auli Kumel, noortejuht:

?Erilist lemmiktoitu mul ei ole. Olenemata aastaajast jäävad söögitavad ja -korrad peaaegu samaks ? ikka korralik hommiku- ja õhtusöök, ja kui aega, siis ka lõuna. Muidugi, suvisel toidulaual on rohkem juur- ja köögivilja. Tomatid, kurgid ja marjad on omakäest võtta, saab lihtsamalt läbi. Palavaga ei tahagi kuigi palju süüa, eriti rasvast toitu. Külas pakutakse tavaliselt grillvorstikesi, kuid nendest rohkem hindan köögiviljadest valmistatud woki-rooga, mida vend oskab ülimalt maitsvalt küpsetada. Suvel tarbib ka vedelikku rohkem, kuid kamasöömise, vastupidi ehk teistele, jätan ma talveks, kui on vähem liikumist.?

Maiki Voore, tudeng:

?Grillitud siig, ahven, või mõni teine paremat sorti kala. Kui saab, siis on suitsulest samuti hää. Kala tuleb panna fooliumisse, soola, pipart ja teisi maitseaineid peale siputada ja kui parasjagu küps, siis ohtralt sidrunimahlaga maitsestada. Nõnda saab hüva rooga, mis on mitut puhku etem kui grillitud vorstijupikesed. Ega suvel suurt süüa ja kuigi palju lihavärki tahagi, ja pliidi alla ei viitsi ka tuld teha. Ikka tomati ja kurgiga salatikesed ja kõiksugused koogid ja küpsetised koos marjadega. Osta tordipulbrit, segada seda koogijahuga, küpsetada ja panna vahele ja peale marju, vahukoore asemel panna hapukoort, vaat see on hea suvekook.

Juhan Danneberg, pensionil vanaisa:

Mingit lemmiktoitu mul ei ole, aga suvine toidulaud erineb kindlasti natuke talvisest: värske salat, kurk, tomat ja marjad, mis oma aiast võtta saab. Olen kõikesõõja, ja liha peab olema laual nii suvel kui talvel. Ma ei leia põhjust, miks peaksin minema taimetoitlusele. Eestlasel, nagu põhjapoolsel rahval ikka, on lihahimu ja tarvidus. Vorstikeste grillimisest ma vaimustuses ei ole, kuid siis, kui lapsed ja lapselapsed külla tulevad ja teevad väikest grilli, on päris mõnus. Palavaga läheb jooki, eriti õlut rohkem kui talvel. Kama, see vana eesti rahvustoit on samuti hea, eriti paksu hapupiimaga. Sellise talupiimasega, mida annab lusikale kuhjaga võtta.?

<B>

Väino Saar, haljastustööline:

?Jäätis. Seda läheb kohe kilode viisi, ja suvel on hea võimalus, et saan seda maitsestada oma äranägemise järgi: lisan maasikaid, vaarikaid, mustikaid või mis iganes marju. Kõiksugu salateid: kurgi., tomati ja paprikaga tehtuid pistan ka. Nüüd saab juba Eestimaiset tomatit, see on ikka maitsvam ja mahlasem kui väljamaalt toodu. Mulle tundub, et suvel sööd vähem, sest söögikorrad lähevad sassi. Ampsad siit ja sealt, jood ka rohkem. Mineraalvesi ja mahl täidab tublisti kõhtu. Suvel on käimisi rohkem ja põhiliseks jäävad külm- ja lõkketoit. Tunnen sellisest lihtsast toidust kodust hõngu – olen ju maapoiss.?

Kati Vallimäe, Katre-Lii ema:

?See on kartulisalat. Seda võin süüa iga kell, olgu suvi või talv. Suvine salat on aga seepoolest parem, et saab oma aiast värsket kartulit, kurki, hernest sisse panna. Ja siis veel kurgi ja tomatiga salat hapukoorega, mis on samuti hea. Ega suvel ei tahagi eriti süüa ja suurt söögitegemist ongi vähem. Salatid ongi kõik need paremad ja lihtsam valmistada. Mahlajooke läheb ka omajagu ja eks needki täidavad kõhtu. Suvetoitude juurde kuuluvad ka grillitud vorstikesed ja liha. Põdraliha, mida vanaisa oli marineerinud ja sütel küpsetas oli oh kui hea. See vist jääbki mu mitme suve lemmiktoiduks.?

Küsitles ja pildistas ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus