Kristi Kalm, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi abiturient:
?Küllaltki kulukaks: vaja on osta uus kostüüm ja kingad, käia juuksuri juures. Kooli lõpusõrmus on juba ammu valmis, see kulu on juba unustatud. Lilled ja kingitus klassi poolt võttis mitte väga suure summa. Lilled on tellitud kõigile, kes on mind viimastel aastatel õpetanud. Sõpradega teeme väikese peo, kuid koju tuleb ka omajagu külalisi. Gümnaasiumi lõpetamine on ju senise elu tähtsaim sündmus. Nagu sünnipäevadelgi, katab sellel puhul laua ema. Ega kooliga seotud kulutused veel sellega lõpe ? edasiõppimine ja kuhugi elama minek on samuti kulukad.?
Aili Oja, kultuuritöötaja Vaiatust:
?Rahakotil on juba auk sees. Lõpetamine ei olegi enam nii kulukas asi, vaid terve kooliaeg on kallis lõbu. Poeg lõpetab Paide kutsekooli ja need kolm aastat, mis ta seal õppis, on läinud enamik mu sissetulekust koolitamise peale. Mul ei ole sellest aga kahju, sest kõik kulu on korvanud see, et ta on olnud kogu aeg grupi parim õpilane ja tal pole karta tööpuudust. Ülikonnagi ostis ta endale praktika ajal teenitud rahaga. Loomulikult lähen ma lõpuaktusele, aga see on väike kulu. Juuksuris ja meikimas pole mul vaja käia, niipalju saab odavamalt läbi.?
Kersti Sihv, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi IX klassist:
?Tüdrukutel kulub pluusi, seeliku ja kingade peale oma paar tuhat krooni. Nii tähtsa sündmuse puhul tuleb ka juuksuri juures käia ja tuua lilleaiast oma lemmikõpetajatele roose. Ekskursioon Rootsi maksis natuke üle tuhande krooni. Et põhikooli lõpetamine rohkem meelde jääks, teeme klassikaaslastega väikese grillipeo. Lähevad ju meie seltskonnast õige mitmed mujale õppima. Ise sooviksin jääda küll Põltsamaa gümnaasiumi edasi, aga näis, mida tulemused näitavad. Meie peres on kombeks, et peale aktust tulevad sugulased külla. Nii oli mu õdedel ja vennal, küllap tullakse ka minule.?
Maive Kase, Jõgeva Ühisgümnaasiumi inglise keele õpetaja:
?Poeg lõpetab kooli, vaja oli osta ülikond, see läks maksma paar tuhat krooni. Ainuüksi lipsule kulus paarsada ja kingadele üle seitsmesaja krooni. Kingad sai küll juba varem ostetud, et kulusid hajutada. Lõpetamise juurde kuulus ka ekskursioon Soome ja Rootsi, sinna läks 2000 krooni. Pidu ja kingitust on samuti vaja. Õpetajal tuleb ka igal aastal lõpuaktuseks uus komplekt riideid muretseda. Pidulik soeng ja meik, need on samuti koolilõpu kulud. Lõpuaktusele tuleb minna juba sellepärastki, et näha oma õpilasi natukene teisena. Poisid kannavad ju ülikonda väga harva.?
Robert Graverson, põhikooli lõpetaja Kalanast:
?Päris kulukas, oma kuus-seitse tuhat läheb ära. Klassiga käisime Rootsi-reisil, sinna läks natuke üle tuhande krooni ja natuke kuluraha ka. Lõpuülikond sai natuke varem ära ostetud, käisin sellega eksamitel ja sain päris häid hindeid. Tahan jääda PÜGi edasi õppima, 21. juunil tulen siia proovima, äkki saan sisse. Vast kannatab selle ülikonnaga ka gümnaasiumi lõpetada, aga kui jääbki väikeseks, saab selle noorem vend endale. Lõpetamise puhul pole mul vaja juuksurisse minna, aga tüdrukutele on küll vaja lilli tuua. Kodus tuleb ka pidu ja eks suured vennad teevad mõne üllatuse.?
Ulvi Vaher, kondiiter Põltsamaalt:
?Väga kulukas. Kõik on ju nii kallis ja minu Tallinnas infotehnoloogiat õppiv tütar nõuab hästi palju. Tänapäeva tüdrukud on riiete suhtes väga nõudlikud. Temagi on sellise elustiiliga, et ühte riietust kaua ei kanna. Kui päevas oma viis korda riideid vahetada, siis peab neid ikka palju olema. Riietus ongi see, mis ka kooli lõpetamise kalliks teeb. Pidu tahetakse ka pidada, seda nii kodus kui mujal. Vanem laps lõpetas mul kooli aastaid tagasi, aga noored tahavad ju pidevalt edasi õppida, nii et ega koolide lõpetamised ja need kulud veel lõpe.?
Küsitles ARDI KIVIMETS